Evcil Kuş Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuşlar inanılmaz çeşitlilikte şekil, renk ve kişiliklere sahiptir. Kişiliğine ve yaşam tarzına uyan doğru kuşu bulmak önemlidir. Bazı kuşlar, özellikle daha büyük papağanlar, çok fazla dikkat ve çalışmaya ihtiyaç duyar. Ancak bazı küçük kuşların bile mutlu ve arkadaş canlısı olması için çok fazla sevgi ve bakıma ihtiyacı vardır. Senin için evcil kuş almadan önce dikkat etmen gerekenleri açıkladık.

Bir evcil kuş almadan önce, kuşun ömrü, ihtiyaç duyduğu kafesin boyutu, ihtiyaç duyacağı yiyecekler, kuşun gürültü seviyesi ve türün ihtiyaç duyduğu zaman ve dikkat gibi dikkate alman gereken birçok şey vardır.

Daha Fazla Çalışma Gerektiren Kuşlar

Amazonlar, Afrika grileri, kakadular ve Amerika papağanı gibi papağanlar, eğitilir muhteşem kuşlar oldukları için pek çok insan tarafından ilgi görür. Griler ve Amazonlar, konuşma yetenekleri nedeniyle imrenilir. Bu çok eğitilir kuşlar aynı zamanda evcil hayvan olarak en zorlu ve en talepkar olanlardır. Bir papağanla ilgileniyorsan, bu zorlu kuşlardan biriyle uzun süre başarılı bir şekilde yaşamak için gereken sıkı çalışmayı taahhüt etme yeteneğinin yanı sıra evcil bir kuş edinme motivasyonunu incelemen son derece önemlidir. Bazıları 60 yıla kadar yaşarlar.

Dikkate Alınması Gereken İyi Başlangıç ​​Türleri

Evcil bir kuşla geçirecek çok zamanı olmayan yeni başlayanlar, kanarya veya ispinoz gibi türleri düşünmelidir. Biraz daha fazla zamanın varsa ve papağanlara ilgi duyuyorsan, papağan ailesinin daha küçük üyeleri olan ve arkadaş canlısı, nispeten sessiz ve genç bir kuş alırsan evcilleştirmesi kolay olan muhabbet kuşlarını veya sultan papağanlarını düşünebilirsin.

Papağan ailesinin ilk kez kuş sahibi olarak düşünmek isteyebileceğin diğer üyeleri, muhabbet kuşları, pionus papağanları, poicephalus papağanları, papağanlar, quaker papağanları ve gri yanaklı muhabbet kuşları olacaktır. Güvercinler genellikle evcil hayvanlar olarak göz ardı edilirken, sessiz ve sosyal oldukları için iyi birer arkadaş olabilirler.

Bakım Hususları

Evin çevresinde kuşlar için tehlikeli olduğu düşünülen şeyler var. Tencere, kokulu mumlar ve koku gidericiler gibi muhtemelen aklınıza gelmeyecek şeyler. Kuşların solunum sistemleri hassastır. Sigara içiyorsan, kuş sizin için uygun olmaz. Bazı bitkiler tamamen güvenliyken diğerleri kuşlar için potansiyel olarak ölümcüldür. Bir kuşa zarar verecek tüm ev tehlikelerini bilmek önemlidir.

Bazı kuşlar uyarılmaya ihtiyaç duyar ve aşırı gürültü veya kafeslerini tahrip etme gibi çekici olmayan davranışları engellemek için beyinlerini meşgul tutmaları gerekir. Çocuklara çok benzer şekilde, papağanları eğlendirmek için oyuncaklar verirsen, bu olumlu faaliyetlerle uzun bir yol kat ederler. Onlar için sağlayabileceğin birçok oyuncak türü var. Oyun tahtası görevi gören bir kafesin iç duvarına asılan ayak oyuncakları, asılı oyuncaklar, dikey oyuncaklar ve yapbozlar var.

Evcil kuşunu eğitmek için biraz zaman ayırmak isteyebilirsin. Eğitim, papağanının ile aranızdaki bağı güçlendirmeye yardımcı olur. Çoğu kuş, eğitim seanslarına dahil olan bire bir ilgiyi dört gözle bekler. Başarılı bir eğitim ile genellikle çok fazla övgü, ilgi ve en sevdikleri ikramlar gelir. Ek olarak, bazı basit komutları öğretmek papağanını idare etmeyi kolaylaştıracaktır.

Kuşunu sağlıklı tut ve kuşunu her elledikten sonra ellerini yıka. Kuşlar insanları hasta eden mikropları taşır. Bu kuş kaynaklı hastalıklar nadirdir, ancak yine de el yıkama konusunda dikkatli olman gerekecektir. Psittakoz veya papağan ateşi evcil kuşların potansiyel olarak ciddi bir hastalığıdır ve insanlara bulaşır. Riskler büyük değildir. Ancak bunların farkında olmak en iyisidir.

Paylaşan heymypet