Evcil Top Pitonunu Nasıl Beslersin?

Top pitonları, hem yeni başlayan yılan meraklıları hem de değişen renk morflarından hoşlanan daha deneyimli sahipler için harika evcil hayvanlardır. Ancak her yerdeki top piton sahipleri arasında ki ortak bir endişe, evcil yılanlarının düzenli olarak yemek yemesini sağlamaktır. Peki evcil top pitonunu nasıl beslersin?

Top Pitonları Ne Yiyor?

Top pitonları, diğer yılanlar gibi, büyüklüklerine göre değişen boyutlarda avlanırlar. Daha küçük ve daha genç evcil top pitonunu büyük cırcır böcekleri ile besleyebilirsin. Ancak ideal olarak büyüyene kadar serçe ve türlerini yemeleri gerekir. Yetişkin top pitonları, yeterince büyüdüklerinde yetişkin fareleri ve sıçanları yerler. Bazı top piton meraklıları, top pitonunun ömrü boyunca yalnızca bazı dönemlerde farelerle beslenmelerini ve sonrasında asla herhangi bir böcek veya fare sunulmaması gerektiğini şiddetle söylerler.

Hangi Boy Avı Seçeceğini Biliyor Musun?

Tipik olarak bir yılan, geniş olan avı kolayca tüketir. Bu nedenle, vücudunun ortası bir inç genişliğindeyse, bir inç genişliğindeki büyük bir fareyi sorunsuz bir şekilde tüketebilmelidir. Bununla birlikte, bazı yılanlar daha küçük avları tercih eder. Hangisini tercih ettiğini görmek için av boyutunu denemen gerekir. Pitonunu çok büyük bir avla beslemek, kusmaya ve hatta avın ağzına veya yemek borusuna sıkışmasına neden olur. Şüphe duyduğunda, büyük olandan ziyade daha küçük olan av seçeneğiyle yılanını besle.

Top Pitonunu Ne Sıklıkta Beslemelisin?

Aslında yılanın bu soruya senin için en iyi cevaptır. Ancak tipik olarak yetişkin bir yılan (bir yaşından büyük) her 10 ila 14 günde bir yemek yer. Daha genç yılanlar hala büyüdükleri için daha sık yemelidir. Büyürken en az haftada bir, hatta her 5 ila 6 günde bir yemelidirler. Yılanın haftalık yemek istemiyorsa, bir dahaki sefere onu tekrar beslemek için daha uzun süre beklemende bir sakınca yoktur. Ayrıca, yılanın fazla kilolu görünüyorsa (kuyruk yavaşça bir noktaya kadar sivrilmeli, havalandırmadan ucunda ani bir değişiklik olmamalıdır), obezite sorunlarını önlemek için beslemeler arasında daha uzun süre beklemelisin.

Top Pitonu Neden Bazen Yemek Yemek İstemez?

Büyük tıbbi durumların yanı sıra, yılanlar birçok nedenden dolayı yemek yemeyi reddedebilir. Havanın çok soğuk olması, özellikle kış aylarında birçok evcil top pitonu için yaygın bir sorundur. Ancak bu durum bir ısı ışığı sağlayarak kolayca düzeltilir.

Bağırsak parazitleri yılanının kendini iyi hissetmemesine veya kilo kaybetmesine neden olur. Yılanını, kurtçuklardan tedavi edilmesi gerekecek ağır kıl kurdu, koksidia veya diğer bağırsak parazitleri açısından taramak için yıllık dışkı muayenesi önerilir.

Top pitonun deri değiştirmek üzereyse, eski deriden kurtulana kadar yemek yemeyecektir. Yılanının deri değiştirmek üzere olduğuna dair işaretler arasında teninde kül görünümü bir renk ve süt rengi gözler bulunur.

Stres, yılanların yemek yememesinin genellikle gözden kaçan bir nedenidir. Yeni muhafazalar, muhafazadaki diğer yılanlar veya yılanını çok fazla ellemen, top pitonunun strese girmesine ve yemek istememesine neden olur.

Avdaki farklılıklar da seçici bir yılanın yemeyi bırakmasına neden olur. Koku, büyüklük, avın canlı mı, taze öldürülmüş mü yoksa donmuş ve sonra çözülmüş mü olduğu, avın türü ve hatta avın rengi, yılanının yemeğini alıp almayacağını belirler.

Top Pitonunun İştahını Nasıl Açarsın?

Top pitonunun neden yemek yemediğini zaten araştırdıysan (ve sunulan avın türü veya muhafazada artan sıcaklık dahil olmak üzere olası değişiklikleri yaptıysan), yılanının yemesini sağlamak için yapacağın bazı şeyler vardır. Yılanını bir besleme kabında (normal muhafazasından ayrı) besle. Yemek yemesi gerektiğinde yılanının dikkatinin dağılmasını önlemek için bu kabı bir havluyla ört.

İlk olarak, top pitonunu yakın zamanda aldıysan, yılanını aldığın önceki sahibi, evcil hayvan dükkanı veya yetiştiriciyle aynı türde av öğesiyle beslediğinden emin ol. Avdaki küçük değişiklikler, bir yılanın onu yemek istemesini engeller.

İkincisi, av önceden öldürüldüyse, sıcak olduğundan emin ol. Yeni öldürülmemişse, avı bir veya iki dakika sıcak suya koy.

Yılanın hala yemiyorsa, kanı açığa çıkarmak ve yılanını kokuyla baştan çıkarmak için önceden öldürülmüş avı kesmeyi dene. Özellikle yılanın canlı av yemeyi tercih ediyorsa, yiyecekleri yılanının önünde sallamak ve kıpırdatmak için uzun maşa, hemostat veya besleme pensi kullanmak da yardımcı olur. Önceden öldürülmüş avı, biraz ısıtılmış düşük veya sodyumsuz tavuk suyuna batırmak, yiyeceğe çekici bir koku eklenmesine yardımcı olur.

Yukarıdaki tüm püf noktalarını denediysen ve top pitonun hala yemek yemiyorsa, onu bir egzotik veteriner tarafından kontrol ettir. Veteriner yılanın kaç yaşında olduğuna, vücut kondisyon puanının ne olduğuna ve ne kadar süredir yemek yemediğine bağlı olarak zorla beslemeyi önerecektir. Zorla besleme basittir. Ancak yılanın dişlerine zarar vermemeye dikkat edilmesi gerekir.

Soru&Cevap

Bir top pitonu ne kadar büyür?

Top pitonları 1 metre uzunluğa kadar büyüyebilir.

Bir top pitonu ne kadar yaşar?

Top pitonları 30 yaşına kadar yaşayabilir!

Bir top pitonunun cinsiyeti nasıl öğrenilir?

Kuyruğuna bak: Dişi top pitonunun sonuna doğru sivrilen bir kuyruğu vardır. Erkek top pitonunun kuyruğu sonuna doğru daha kalın kalır.

 

Paylaşan heymypet