Tekir Kedi Özellikleri

“Tekir” kelimesi, belirli bir cinse atıfta bulunmak yerine, hem evcil hem de vahşi kedilerde yaygın olarak görülen belirli bir kürk kalıbına atıfta bulunur. Tekirlerin tüylerinde genellikle cinsleri ve bireysel genetikleri tarafından belirlenen çizgiler, kıvrımlar veya renk lekeleri bulunur. Pek çok ırktan geldikleri için tekirlerle ilgili genelleme yapmak zor olsa da, birçok tekir kedi sahibi, kedilerinin arkadaş canlısı, sevecen ve eğlenceli olduğunu söylüyor. Her kedi benzersizdir ama tekir kedileri özel yapan şey tüylerini kaplayan güzel desenlerdir. Tekir kediler, cinsine bağlı olarak kedinin tüm vücudunu kaplayabilen veya yamalar şeklinde lokalize olabilen çizgilerin, kıvrımların ve noktaların bir kombinasyonunu sergiler. İşte tekir kedi özellikleri!

Tekir Kedi Özellikleri

-Anavatanları ülkemizde, Anadolu olarak kabul edilmektedir.

-Melez kedilerdir ve birçok alt türü bulunmaktadır.

-Genellikle tek renk olmazlar. Tüyleri desenlidir ve her renge sahip olabilir. Tüy sıklığı ve tüy uzunluğu da değişiklik gösterir.

-Çoğunlukla orta boy olan bu kediler, farklı boyutlara sahip olabilirler. Ama genel olarak yetişkin Tekirlerin ağırlıkları 3 ila 8 kilo arasında değişir. Dişileri erkeklerine nazaran daha ufak bir kafaya ve gövdeye sahiptir.

-Kulakları diktir.

-Gözleri genellikle yuvarlak ve büyüktür. Ama badem gözlü Tekirler de çoktur.

-Her biri farklı ve kendine has özellikler gösterse de Tekir kediler genel olarak çok hareketli ve oyuncu canlılardır.

-Aynı zamanda temkinli hayvanlardır. Tehlike sezdiklerinde önce kaçıp sonra kendilerini savunmaya geçerler. Hayatta kalmak için ellerinden geleni yaparlar.

-Günlerinin büyük bölümü uyuyarak, kalan zamanlarını da oyun oynayarak geçirmeyi severler.

-İyi avcılardır. Kuş ve böcek gibi küçük hayvanları avlamak onlar için adeta bir oyundur.

-Sokakta yaşayabilme kapasiteleri yüksek olsa da ev ortamında çok mutlu olurlar ve yaşam alanlarına hemen uyum sağlarlar.

-Zeki ve meraklı kedilerdir.

-Eğitilmeleri çok mümkün değildir ve diğer kedi ırkları gibi uysal değillerdir. Başına buyruk davranmayı ve yalnız kalmayı severler.

-Genellikle sağlık durumları iyidir. Hastalıklara dayanıklı hayvanlardır.

-Evde beslendiklerinde ortalama yaşam süreleri 12 yıldır. Ama iyi bir bakımla bu süre çok daha fazla uzayabilir.

Tekir Kedilerin Bakımı

Tekir cinsi kediler, melez kediler oldukları için her açıdan çok farklı özellikler gösterip çok farklı ihtiyaçlara sahiptirler. Ama tüm Tekirler hareketli ve oyuncudurlar. Uyumadıkları zamanın çoğunda oyun oynamak isterler. Sahipleriyle oynamaktan çok hoşlansalar da tek başlarına kendilerini oylamayı da becerirler. Her Tekir kedide değişse de Tekirler, diğer kedi cinslerine nazaran daha az ilgi beklerler ve kısa zaman dilimleri boyunca evde yalnız bırakılmayı dert etmezler.

Tekirler, zekâları sayesinde yaşadıkları ortama çabuk uyum sağlarlar. Sahiplerini ve yeni evlerini çabucak benimserler. Fakat, Tekir kediler bağımsız doğaları nedeniyle pek de sosyal hayvanlar değillerdir. Dolayısıyla kendi türleri de dahil başka evcil canlılarla birlikte yaşamaktan hoşlanmazlar. Hayatta kalma içgüdüleri yüksek olduğundan eve gelen diğer canlıları tehdit olarak algılayıp bölgelerini ve kendilerini korumak için hırçınlaşabilirler. Ama yavruyken alıştırıldığında sosyalleşebilirler.

Tekir kedilerin birçok farklı türü olduğu için fiziksel özellikleri de değişiklik gösterir. Tüyleri kısa ya da uzun olabilir. Kısa tüylü Tekirlerin tüy bakımı daha kolaydır. Uzun tüylü Tekir kedileri haftada en az üç kere fırçalaman gerekirken kısa tüylülerde bu rakam ikiye hatta bire düşebilir. Kaliteli mamalarla beslenmek tüylerini güzelleştirecektir.

Tekirler hastalıklara karşı son derece dayanıklı hayvanlardır. Bu da bakımlarını kolaylaştırır. Gözlerine ve midelerine dikkat edildiği, iyi beslenip aşıları yapıldığı sürece Tekir kediler uzun yıllar seninle olur.

Tekir Kedi Sahibini Tanır Mı?

Kediler sahiplerini çok iyi tanırlar. Kediler yaradılış dolayısıyla çok zeki ve duygulu hayvanlardır. Onunla sürekli ilgilenen ebeveynini asla görmezden gelmez ve en ufak eyleminden bile onu tanır. Hatta kedini çok uzun zaman görmesen bile yanına gelerek seni hemen tanır ve ayaklarına sırnaşır.

Tekir Kediler Nelerden Hoşlanır?

Pek çok kedi gibi tekir kediler özellikleri arasında uykuyu sevmek, temizlenmeyi sevmek ve miskinliği sevmek vardır. Kediler genel olarak günün 16-18 saatini uyuyarak ya da gözlerini dinlendirerek geçirirler. Tekir kediler de evlerine bağlanan ve özgürlüklerine düşkün canlılardır. Tekir kediler nelerden hoşlanır sorusuna genel bir cevap vermek mümkün olmasa da kediyi gözlemlemek ve isteklerini anlamaya çalışmak gerekir. Her kedinin oyun ve sevgi anlayışı farklı olduğu için kedinin ihtiyaçlarını anlamaya çalışmak önemlidir.

Tekir Kediler Evde Beslenir Mi?

Tekir kediler eve oldukça kolay adapte olan bir türdür. Genellikle evde yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Tekir kediler diğer kedilere oranla daha hareketli ve enerjik bir karakter yapısına sahiptir.

Tekir Kediler Neden Isırır?

-Stres, sinir veya korku kedinin seni ısırmasına sebep olur.

-Oyun oynama amacıyla ısırıyor olabilir.

-Isırmak kedilerde kur yapmanın bir yoludur.

-Eğer 1 dakika önce güzel güzel oynarken sonrasında seni ısırıyorsa sana limiti aştığını söylemeye çalışıyordur.

Tekir Kediler Nelerden Hoşlanmaz?

Tekir kediler sert sevilmekten, yüksek seslerden, mama, su ve kum kabının kirli olmasından, ilaç içmekten, yolculuk yapmaktan hoşlanmazlar.

Tekir Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Kediler, yaşamlarının %60’ını (günün 16 saatini) uyuyarak ya da uyuklayarak geçirirler. Bu sebeple rahat ve sıcak bir uyku köşesi dostunun gerekliliklerinin başında gelir. Kediler yattıkları yerin temiz olmasına dikkat ederler. O yüzden yattığı yerin yıkanabilir, yumuşak yapıdaki materyallerden yapılmasında fayda vardır.

Tekir Kedi Tüy Döker Mi?

Tekir kedilerin çoğu mevsim geçişleri başta olmak üzere yılın her dönenimde değişen yoğunluklarla tüy dökerler. Birkaç cins dışında kürklü canlılar olan kedilerin tüy dökmemesi mümkün değildir.

 

Paylaşan heymypet