Evcil Kosta Rika Zebra Tarantula Bakımı Nasıl Yapılır?

Kosta Rika zebra tarantulası, tipik olarak deneyimli bir tarantula sahibine ihtiyaç duyan güzel bir örümcektir. Çizgili dizli tarantula olarak da adlandırılan bu tür; siyah bir gövdeye, koyu kırmızı tüylere, bacaklarında beyaz çizgilere ve turuncu memeciklere (örümceğin ip üreten organı) sahiptir. Bir evcil hayvan olarak her hafta yemleme ve periyodik habitat temizlikleri dışında fazla bakım gerektirmez. Ancak ürkek doğası ve hızlı hareket etme yeteneği nedeniyle tutuşu zor olabilir. Gelin birlikte evcil Kosta Rika zebra tarantulaları inceleyelim!

Türlere Genel Bakış

Ortak İsimler: Kosta Rika zebra tarantulası, çizgili diz tarantulası

Bilimsel Adı: Aphonopelma seemanni

Yetişkin Boyut: 10 ila 12 cm bacak aralığı

Ömrü: 15 ila 20 yıl (dişiler), 5 yıl (erkekler)

Kosta Rika Zebra Tarantulası Davranışı Ve Mizacı

Kosta Rika zebra tarantulaları çok hızlı hareket eder. Bu da onları evcil örümceklerle uğraşmayı sevenler için zayıf bir aday haline getirir. Davranışları genellikle uysal olsa da, ürktüklerinde hızla fırlarlar. Yakalanması ve kontrol altına alınması çok zordur. Bu tür bir örümceği yakalamaya çalışmak yaralanmaya neden olabilir. Bununla birlikte, bazı deneyimli sahipler, Kosta Rika zebra tarantulalarını nazikçe idare edebilir.

Bu tarantulalar ısırmaya eğilimli değildir. Ancak bazen kendilerini tehdit altında hissederlerse ısırırlar. Toksik zehirleri olduğunu not etmek önemlidir. Ayrıca, tehditlere karşı karınlarındaki dikenli tüyleri fırlatırlar. Bu yüzden örümceğine veya çevresindeki herhangi bir şeye dokunduktan sonra daima ellerini yıka ve gözlerini ovmamaya dikkat et.

Hızları ve savunma mekanizmaları bakımlarını zorlaştırsa da, bu örümceklerin bakımı hala nispeten kolaydır. Besleme ve temizlik için haftada birkaç saat harcamayı planla. Ayrıca, sosyalleşmek için sana ihtiyaç duymayan sessiz ve yalnız hayvanlardır. Aslında, tek başlarına barınmayı tercih ederler. Stres ve yaralanmalardan kaçınmak için diğer evcil hayvanlarla temas etmemesi gerekir.

UYARI!

Kosta Rika zebra tarantulaları, çoğu insanda arı sokmasına benzer tahrişe neden olan zehirli bir ısırığa sahiptir. Bununla birlikte, bazı insanlar daha ciddi reaksiyonlar gösterebilir ve derhal tıbbi yardım almalıdır.

Boyut Bilgileri

Kosta Rika zebra tarantulasının bacak açıklığı ortalama 10 ila 12 cm arasındadır. Ancak bacak açıklığı 15 cm’e kadar uzayabilir.

Barınma

Kosta Rika zebra tarantulaları için 5 ila 10 galonluk bir akvaryum uygundur. Tankın uzunluğu, örümceğin bacak açıklığının kabaca üç katı olmalı ve genişlik, bacak açıklığının iki ila üç katı olmalıdır. Yaklaşık 30 cm bir yükseklik olmalıdır. Ayrıca tarantulaların güvenliği ve senin için muhafazaya kolay erişimli özel olarak tasarlanmış örümcek teraryumları da mevcuttur.

Habitatta, içi boş bir kütük, mantar kabuğu, yanına küçük bir kil saksının yarısı veya barınak için mağazadan satın alınan bir örümcek evi ekle. Sahte bitkiler ve asmalar gibi çeşitli tırmanma destekleri de muhafaza boyunca yerleştirilmelidir.

Örümcek habitatının sıcaklığı, yüzde 75 ila 80 nem seviyesi ile 21 ila 30 santigrat derece civarında olmalıdır. Evini serin tutmadığın sürece ek ısı genellikle gerekli değildir. Bu durumda, örümceğin yaşam alanının sadece bir tarafının altına özel olarak tasarlanmış bir ısıtma yastığı yerleştir. Bu, evcil hayvanının sıcaklıktan kaçması gerektiğinde daha serin bir yere taşınmasını sağlar. Örümceğinin su kabı, buharlaşma ve yeterli bağıl nem sağlamalıdır. Ancak bir hidrometrede nem çok düşükse, muhafazayı buğulayabilirsin.

Özel Yüzey İhtiyaçları

Tankın tabanındaki alt tabaka en az 10 cm kalınlığında olmalı. Turba yosunu, kimyasal içermeyen toprak veya vermikülit karışımından oluşmalıdır. Alt tabakayı her dört ila altı ayda bir değiştirmeyi planla.

Kosta Rika Zebra Tarantulaları Ne Yiyor Ve İçiyor?

Çoğu tarantula gibi, bu etobur da canlı av yemeyi tercih eder. Cırcır böcekleri için güçlü bir yakınlığı vardır. Örümceğin vücudundan daha küçük oldukları sürece diğer böcekleri de yiyebilir. Ayrıca, ilave protein için ara sıra pembemsi fare sunabilirsin.

Yaş ve boyuta göre biraz değişebileceğinden, örümceğin için doğru beslenme programını veterinere danış. Yetişkin Kosta Rika zebra tarantulaları tipik olarak haftada bir veya iki kez yemek yerken, yavrular bir ila iki günde bir yer. Beslemek için canlı avı örümceğinin yanına bırak. İstenmeyen avları 24 saat sonra çıkar. Yoksa örümceğini strese sokmaya başlar. Ayrıca, habitatı sıhhi tutmak için kalan kalıntıları çıkar.

Tarantulan için hem içme hem de nem kaynağı olarak erişilebilir bir sığ su kabı sağla. Boğulmayı önlemek için örümceğinin tabağa kolayca girip çıkabildiğinden emin ol. Suyu günlük olarak değiştir. Ayrıca, bakteri ve mantar oluşumunu önlemek için ıslanan tüm alt tabakaları temizle.

Yaygın Sağlık Sorunları

Evcil tarantulalar, genellikle doğru ortamda tutuldukları ve uygun şekilde beslenip sulandıklarında nadiren hastalanan dayanıklı hayvanlardır. Bununla birlikte, özellikle hızlı hareket eden Kosta Rika zebra tarantulası için zarar verici veya ölümcül düşmeler bir tehdittir. Bu nedenle, tarantulanın muhafazasının güvenli olduğundan ve her türlü işlemi son derece dikkatli bir şekilde, tercihen halı kaplı bir zemin üzerinde güvenli bir yerde oturarak yaptığından emin olmak çok önemlidir.

Örümceğin yemek yemeyi reddediyorsa, kayıtsız davranıyorsa ve bacakları havada sırt üstü yatıyorsa, genellikle endişelenmene gerek yoktur. Bunlar yakın tüy dökümünün işaretleridir. Bir örümceğin eski dış iskeletini değiştirip yenisini oluşturduğu doğal bir olaydır. Tüy dökümü sırasında evcil hayvanını tutma ve canlı avla besleme. Çünkü bu kırılgan yeni dış iskelete zarar verir. Tüm süreç genellikle birkaç hafta sürer.

 

Uyarı!

Her veteriner tarantula hastasını görmez. Bu yüzden eve bir Kosta Rika zebra tarantula getirmeden önce, bölgende onu tedavi edecek bir veteriner olduğundan emin ol.

Egzersiz 

Tarantulalar genellikle huzurlu hayvanlar olsa da, iyi vücut kondisyonunu korumak için fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyarlar. Yeterince geniş bir muhafaza sağladığın sürece evcil tarantulan ihtiyaç duyduğu egzersizi yapabilmelidir.

Tımar (Tüy Dökme)

Tarantulalar genellikle tımar bölümünde senden herhangi bir yardıma ihtiyaç duymazlar. Tüy dökümü esasen kendilerini nasıl tımarladıklarıdır. Bu süre zarfında stresi en aza indirdiğin ve ortamlarını uygun sıcaklık ve nemde tuttuğun sürece, sorunsuz bir şekilde tüy dökerler.

Bakım Maliyetleri

Tarantulanın diyeti birincil maliyetin olacak. Aylık olarak, yaklaşık 90 ila 180 tl harcamayı bekle. Ancak bir evcil hayvan mağazasından satın almak yerine cırcır böceklerini kendin yetiştirerek bunu azaltabilirsin. Periyodik alt tabaka değişiklikleri ve tanktaki aşınmış parçaların değiştirilmesi için yaklaşık 180 ila 360 tl harcamayı planla. Ayrıca, rutin ve acil veteriner bakımı için bütçe ayırmayı unutma.

Bir Kosta Rika Zebra Tarantulasını Evcil Hayvan Olarak Almanın Artıları Ve Eksileri

Kosta Rika zebra tarantulaları, sıra dışı ve ilginç evcil hayvanlardır. Sessizdirler ve fazla yer kaplamazlar. Bakım için çok fazla zaman gerektirmezler. Ancak, onları tutarken savunma mekanizmalarına dikkat etmelisin. Hızlı hareket ederler. Bu da beslemeyi zorlaştırır.

Kosta Rika Zebra Tarantulasına Benzer Örümcekler

Evcil hayvan örümcekleriyle ilgileniyorsan, göz at:

-Kıvırcık saçlı tarantula

-Meksika kırmızı diz tarantulası

-Şili gülü tarantulası

Kosta Rika Zebra Tarantulasını Satın Alma Veya Kabul Etme

Bazı evcil hayvan mağazalarında Kosta Rika zebra tarantulaları bulmak mümkündür. Ancak saygın bir yetiştiriciden veya kurtarma organizasyonundan bir tane satın almak en iyisidir. Bu şekilde, hayvanın sağlığı ve geçmişi hakkında doğru bilgi edinme olasılığın daha yüksek olacaktır. Ortalama olarak 6.600 tl ila 13.400 tl arasında harcama yapmayı planla. Ancak bu, hayvanın yaşına ve diğer faktörlere göre değişir. Ayrıca, dişiler genellikle daha uzun ömürlü oldukları için daha pahalıya mal olur.

Üreme

Seni saygın bir yetiştiricinin doğru yönüne yönlendirmek için tipik olarak bazı yerel egzotik hayvan veterinerleriyle iletişime geçebilirsin. Yetiştiricilere gitmenin ana avantajı, genellikle daha geniş bir genç hayvan seçimine sahip olmalarıdır. Hatta bazıları hayvanlarını küçük yaşlardan itibaren idare eder. Bu da onları insanların yanında daha sakin hale getirir.

Eve getirmek istediğin tarantulayı seçmeden önce şahsen ziyaret etmek en iyisidir. Örümceğin vücut durumuna ve hareketlerine bak. Mümkünse yemek yemesini iste. Çünkü iyi bir iştah genellikle bir sağlık belirtisidir. Eve birden fazla tarantula götüreceksen, kazara üreme şansını önlemek için onları ayrı ayrı barındırın.

Soru&Cevap

Bu tarantulaların bakımı zor mu?

Kosta Rika zebra tarantulaları, haftalık besleme ve periyodik temizlik gerektiren oldukça az bakım gerektiren evcil hayvanlardır.

Kosta Rika zebra tarantulası tutulmayı sever mi?

Bazı Kosta Rika zebra tarantulaları nazik dokunuşlar ile rahat olabilir. Bununla birlikte, hızlı hareket ettikleri için, örümcek konusunda deneyimli değilsen, ellemen tehlikeli olacaktır.

Paylaşan heymypet