Evcil Beyaz Ağaç Kurbağasının Bakımı

Evcil beyaz ağaç kurbağasının bakımı hakkında derlediğimiz yazımız huzurlarınızda! Bakalım bizleri hangi bilgiler bekliyor…

Evcil beyaz ağaç kurbağası, acemi seviyedeki bir kurbağa sahibi için iyi bir seçim. Beyaz ağaç kurbağası; Avustralya, Endonezya ve Yeni Gine’ye özgü yeşil veya mavi-yeşil bir kurbağa türü. Minyon boyutu, uykulu görünen gözleri ve gülümseyen ağzı gibi yüz ifadeleri nedeniyle popüler bir kurbağa. Derisi ayrıca diğer yaygın ağaç kurbağası türlerine göre daha kurak koşulları tolere etmelerini sağlayan mumsu bir kaplamaya sahip. Bu da onların ev ortamlarına daha iyi uyumlu olmalarını sağlar.

Özellikleri

Ortak Ad: Beyaz ağaç kurbağası, tombul ağaç kurbağası

Bilimsel Ad: Litoria caerulea

Yetişkin Boyutu: 8 ila 12 cm uzunluğunda

Yaşam Süresi: Tipik olarak 7-10 yıla kadar yaşarlar. Ancak 20 yıldan fazla yaşayanları da görülmüş.

Davranış ve Mizaç

Ağaç kurbağaları, akşam ve gece saatlerinde daha aktif olurlar. Bu kurbağalar oldukça hareketsiz ve uysal olur. Ayrıca çok sosyal ve bir arkadaşla iyi anlaşırlar.

Tüm amfibiler, kimyasalları kolaylıkla emebilen çok emici bir cilde sahip olduğu için tutarken çok dikkatli olmak gerekir.

Yaşam Alanı

Vahşi doğada ağaç kurbağaları zamanlarının çoğunu ağaçlarda geçirir. Bu nedenle bol miktarda tırmanma zenginleştirmesine sahip bir muhafazaya ihtiyaçları olur. Bir yetişkin kurbağayı barındırmak için uzun veya yüksek 50-75 litrelik bir akvaryum önerilir. Altıgen bir akvaryum en uygunu.

Bu kurbağaların akvaryumun cam duvarlarına kolayca tırmanmalarını sağlayacak emici ayak tabanları olduğu için sıkı oturan bir kapak önemli. Aynı büyüklükte olmaları şartıyla birden fazla kurbağayı tek bir habitatta bir arada tutman mümkün. Aksi takdirde büyük kurbağalar küçükleri yemeye çalışır.

Tırmanmak için çok sayıda dal, büyük mantar kabuğu parçaları ve yapraklar koy. Bu yüzeylerin kurbağaların ağırlığını taşıyabilecek kadar sağlam olması gerektiğini unutma. İri ve güçlü gövdeli doğal canlı bitkiler kullan. Bitki üzerinde ve tüm bitki topraklarında gübre veya ilaç kalıntısı olmadığından emin ol. Teraryumdaki canlı bitkiler, alanın temizliğini kolaylaştırmak için küçük ve hareketli saksılarda tutulmalı.

Akvaryumun arka yüzeyinin koyu renkli kağıtla kaplanması, kurbağanın gündüz saatlerinde uyuyabileceği tenha ve loş bir alan bulmasına yardımcı olur. Kafesin çaprazlamasına, arka duvardan birkaç santim uzağa büyük bir ağaç kabuğu parçası yerleştirmek, kurbağanın, kabuğun örtüsü altında tankın arkasına tutunarak uyumasını sağlar. Alternatif olarak, kurbağanın saklanmasına ve dinlenmesine izin vermek için herhangi bir tür kalın bitki örtüsü kullan.

Kurbağanın kafesini her gün, bitki yapraklarından ve tabandan büyük miktarda atık maddeyi silerek temizle. Su kabını günlük olarak değiştirmek için klorsuz su kullan.

Işık

Aydınlatma kısık ve geceleri ışığa ihtiyaç duyulursa yalnızca gece lambası kullan. Düzenli bir aydınlık-karanlık döngüsü oluştur; 12 saat ışık ve 12 saat karanlık iyi sonuç verir. Bu kurbağalar gececi olur. Dolayısıyla özel bir aydınlatma gereksinimi olmaz. UVB’ye maruz kalmak gerekli değil. Ancak bir miktar maruz kalma ağaç kurbağalarına zarar vermeyecektir. Kurbağanın ortamına daha fazla UVB maruziyeti sağlamak istiyorsanız %5’lik bir UVB kaynağı kullan.

Özel Yüzey İhtiyaçları

Kapalı alanda iyi bir alt tabaka oluşturmak, doğal sıcak ve ıslak tropikal yaşam alanlarına benzer bir ortamın yaratılmasına yardımcı olur. Akvaryumun tabanının temelini, kimyasal madde içermeyen toprakla kaplanmış büyük boyutlu çakılla oluştur. Daha fazla temel için büyük ağaç kabuğu parçaları kullanmak iyi bir fikir.

Kurbağaların kazara yutabileceği küçük boyutlu çakıl veya ağaç kabuğu talaşlarından kaçın. Bazı bakıcılar, temizliği kolaylaştırmak için tankı kağıt veya kağıt havluyla kaplayarak geçici tanklar için daha bariz bir yaklaşımı tercih ederler. Ancak bu minimal zemin kaplamasıyla uygun nemi korumak çok daha zor.

Paylaşan heymypet