Akvaryumdaki Kurbağa Yavrularının Bakımı

Akvaryumda kurbağa yavrusu yetiştirdin mi? Peki, akvaryumdaki kurbağa yavrularının bakımı ve beslenmesi konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak ister misin? 

akvaryumdaki kurbağa

 

 

Kurbağa yetiştiriciliği karasal ve sucul bakımın bir birleşimi. Beslediğin türe bağlı olarak kurbağanın yalnızca biraz suya ihtiyacı olur veya yalnızca suda yaşar. Kurbağa yetiştirmenin kendine özgü zorlukları var. Tüm kurbağalar yumurtadan çıkar. Ancak bir yumurtlama sırasında üretilen kurbağa sayısı, yumurtaların boyutu, rengi ve şekli gibi türler arasında farklılık gösterir. Kurbağa yavruları büyüdükçe birçok aşamadan geçerek metamorfoza uğrarlar. Genç kurbağaların başarılı bir şekilde çoğaltılması ve yetiştirilmesi, büyük ölçüde iribaş yaşam evrelerine ne kadar iyi baktığınıza bağlı. Peki, akvaryumdaki kurbağa yavrularının bakımı nasıl olur?

Kurbağa Yavrusu Yetiştirme Aşamaları

İribaş aşaması, iribaş yumurtadan çıkıp düz bir vücut pozisyonu aldığında başlar. Bu aşama kuyruk vücut tarafından emilene kadar devam eder. Kurbağa yavruları arka ve ön ayakların ortaya çıkışına göre sınıflandırılır.

Kurbağa yavruların yaşlandıkça, hangi bacak gruplarının ortaya çıktığına bağlı olarak metamorfoz aşamasına göre ayrılır. Bu aşamalara göre beslenmeleri değişir.

Kurbağa Yavrusu Ortamı

Kurbağa yavruları ebeveynlerinden ayrılmalı ve ayrı kaplarda saklanmalı. Küçük bir kap kullanarak kurbağa yavrularını ortaya çıktıklarında hareket ettirmen mümkün. Türe bağlı olarak yalnızca birkaç iribaş veya düzinelerce kurbağa yavrunuz olması mümkün.

Diğer tüm amfibilerde olduğu gibi su kalitesi de çok önemli. Kurbağa yavrularını etrafa savurmaktan kaçınmak için düşük akışlı bir filtre kullanman en iyisi. Basit bir sünger filtre bu aşama için en iyisi. Bazı çok küçük kurbağa yavruları herhangi bir filtreye sığamayacak kadar küçük olur. Bu nedenle su değişimi konusunda size güvenmeleri gerekecek. Su kalitsine dikkat et ve düzenli su değişimi yap. Garip bir koku fark edersen su değiştirme zamanı gelmiş demek oluyor.

akvaryumdaki kurbağaYavru Besleme

Lütfen bu aşamaların zamanlamasının yalnızca belirsiz yönergeler olduğunu unutma. Türün aşağıdaki zaman çizelgesini tam olarak takip etmeyebilir.

Yumurtadan Yeni Çıkmış (İlk birkaç gün)

Yeni yumurtadan çıkan kurbağaların bu aşamada çok müdahalesiz olacak. Yiyecek alamayacak kadar küçükler.

Bir Haftadan Bir Aya

Bu aşamada kurbağanı her gün bir kurbağa yavrusu peletiyle besle. Birkaç ticari mama mevcut ve yavruların için en iyi seçim. Marulun kaynatılması, gelişmekte olan bir kurbağa için uygun besin maddesi üretmez. İstersen peleti amfibiler için bir vitamin/mineral karışımıyla kaplamayı dene.

Bir ay: Kurbağa

Dayanıklı kurbağa yavruların bir aylık doğum günlerini kutladıktan ve bacakları çıkmaya başladıktan sonra, haftada yalnızca iki ila üç yem alacak şekilde büyür. n.

Kurbağa yavruların kuyruğun görünmediği bir kurbağaya tam metamorfoza ulaştıktan sonra, uygun bir kurbağa beslenmesine geçmeleri gerekecek.

Kurbağa Yavrusu İkramları

Hangi evcil hayvan ara sıra yapılan ikramlardan hoşlanmaz? Tüm ikramların tamamlayıcı olduğunu ve peletlenmiş diyetin yerine geçmemesi gerektiğini unutma. En fazla haftada bir kez yem ikramları yap.

Türe Özel İpuçları

Cüce Kurbağa: Tamamen suda yaşayan bu kurbağaların herhangi bir çekmeye veya kuru noktaya ihtiyacı yok. Bunları karasal ortama geçirmene gerek yok.

Afrika Pençeli Kurbağası: Cüce Kurbağası gibi bu kurbağalar da tamamen suda yaşayan canlılar ve çevrelerinde herhangi bir karasal alana ihtiyaç duymazlar.

Oryantal Ateş Karınlı Kurbağalar: İsimlerine rağmen bu kurbağalar yarı karasal bir ortama ihtiyaç duyar. Neredeyse kurbağanın sulu yuvalarından kaçabileceği bir geçiş aşaması sağlaman gerekecek. Kurbağanın kuluçka havuzunu mümkünse, tırmanmaları kolay bir eğim sağlamak için su  45 derecelik bir açıyla ayarla.

White’ın Ağaç Kurbağası: Suda yaşayan kurbağa yavrusu aşamasından sonra, bu kurbağalar nemli, ağaç seven bir ortamda yaşamayı tercih ederler. Yukarıdaki türlerde olduğu gibi iribaş evresinin karasal zamanlarını genişletmeye başlayabileceğinden emin ol.

Amerikan Yeşil Ağaç Kurbağası: Diğer ağaç kurbağası arkadaşları gibi bu türün de karasal ortama geçiş yapması gerekecek.

Pacman Kurbağası: Çok fazla suya ihtiyaç duymasalar da, sığ bir kase ılık RO suyu sağlaman gerekir. Eğer akvaryum ortamın yeterince nemli değilse kurbağan havuzunda oturarak bunu sana bildirecek.

Paylaşan heymypet