Evcil Kuşlarda Agresif Davranış Nasıl Durdurulur?

Evcil kuşlarda agresif davranış sorunu sıklıkla görülüyor. Peki, bunun sebepleri neler ve nasıl durdurulur? Haydi öğrenelim!

 

 

Kötü kuş diye bir şey yok! Korkan kuşlar ve kendilerine dokunulmaktan kaçınmak istemelerine neden olan duygusal sorunları olan kuşlar da var. Bu kuşlardan birini mi sahiplendin? Böyle bir durumda hem kuş hem de sahibi için sorun oluşur. Muhtemelen kuş saldırganlık sergiler. Neyse ki evcil kuşlarda agresif davranışları önlemenin yolları var…

Evcil Kuşlar Neden Agresif Olur?

Kuşlarda saldırganlığın en yaygın nedenleri korku veya önceki travmatik deneyimler. Bunlar; etkileşim halindeyken başa çıkma sorunlarına, ısırıklara ve saldırılara yol açar. Ancak kuşlar karmaşık ve pek çok şey saldırgan davranışlara yol açar. Mesela aşağıdakiler:

  • Küçükken elle beslenmeyen evcil kuşlarda sıklıkla korku gelişir.
  • Uygun sosyalleşme eksikliği; kuşun insanlardan, diğer kuşlardan veya yeni deneyimlerden korkmasına neden olur.
  • Bazı kuşlar, sahipleri diğer insanlarla etkileşime girdiğinde kıskançlığa kapılır. Bu, birçok kuş türünün sahip olduğu doğal “çift bağlanma” içgüdüsüyle görülür.
  • Daha yaşlı bir kuşu sahiplendiysen, önceki sahibi tarafından bir şekilde kötü muamele görmüş veya ihmal edilmiş olması mümkün.
  • Bazı kuşlar ergenlik döneminde hormon değişiklikleri nedeniyle saldırganlaşırlar. Bu genellikle kuş bu aşamayı geçtikten sonra geçer.
  • Kuş kafesi veya besleyici gibi hak iddia ettikleri bölgeleri korumak saldırganlığa yol açar.
  • Stresli olan veya zihinsel uyarımı olmayan kuşlar da harekete geçer.

Agresif Davranış Nasıl Durdurulur?

Eğer evcil kuşun onu idare etmeye çalıştığın zaman seni ısırırsa, tüylü arkadaşına her gün zaman ayırman gerek. Bunun spesifik bir şey olması gerekmez; kuşunun saldırganlığını azaltmaya yönelik girişimlerinizi normal rutinlere dahil et. Örneğin, kuşunuzla bağ kurmaya çalışman veya onu sevmekten keyif alması için eğitmen gerekir. Hatta ona eğlenceli kuş numaralarının nasıl yapıldığını öğretmek iyi bir fikir. Önemli olan şu ki; kuşunla ne kadar çok ilgilenirsen, o da seninle birlikte olmaktan o kadar keyif alacak. Dolayısıyla o kadar az agresif davranacak.

Evcil hayvanınla ilgilenirken birkaç ipucu ve teknik, onu idare etmenin güvenli ve eğlenceli olduğunu öğrenmesine yardımcı olur.

Tarafsız Bir Konuma Götür

Mümkünse kuşunun kafesini eğitim seansları sırasında nötr bir yere taşı. Bir kuşu kendi “bölgesinden” çıkarmak, bazen sahibiyle işbirliği yapma konusunda daha istekli olmasını sağlar. Böylece herhangi bir bölgesel saldırganlığı önler.

İletişimi Zorlama

Elini ona yaklaştırdığın zaman kuşun parmaklarına saldırıyorsa, aniden geri çekilmemeye çalış. Hızlı hareketlerin muhtemelen kuşunu daha da gergin ve endişeli hale getirir.

Yavaş ve kolay hareket etmek daha iyi bir yöntem. Kuşunla zorla temas kurmaya çalışma. Ne zaman ikramı kabul etmenin yeterince rahat olduğuna karar vermeyi kuşa bırakmaya çalış.

Bağırmaktan Kaçın

Öfkeyle (ya da acıyla) sesinizi yükseltmen, kuşunun yanlış bir şey yaptığını anlamasını sağlamaz. Aslında kuşunuzun kötü davranışını pekiştirme olasılığı daha yüksek olur. Çünkü kuşun senden bu kadar büyük bir tepki almaktan hoşlanacak. Ne olursa olsun, kuşuna bağırma veya cezalandırma isteğinden kaçın.

Hediyeler

Dostuna ikramlar sun ve onunla baş etmeye çalışırken sakinleştirici bir sesle konuş. İkramlar ve övgüler kullanmak, evcil hayvanının sizinle etkileşime girmeye daha istekli olmasına yardımcı olur. Bu davranış, disiplinden çok daha etkili. Kuşunla her etkileşim olumlu bir deneyimle sonuçlanırsa, muhtemelen daha rahat ve seninle daha yakın bir ilişkiye açık olur.

Pek çok kişi, kuşun direnmesini durduracağı ve kuşun idare edilmeye teslim olacağı umuduyla etkileşimi zorlamaya çalışır. Buna “taşma” denir ve bir eğitim tekniği olarak önerilmez.

Tekrarlama Yoluyla Güven Oluşturun

Kuşlarda tekrar ve tutarlılık eğitimin anahtarı. Başarıyı garantilemek için günde en az bir kez kuşunla çalışmaya zaman ayır. Bir kuşla aranda güven oluşturmanın bazen biraz zaman aldığını unutma. O yüzden pes etme!

Paylaşan heymypet