Geceleri Kuş Kafesi Örtülmeli mi?

Geceleri kuş kafesinin üstünü örtmek doğru bir davranış mı? Kuşlar kafesin üstü örtülünce kendilerini güvende hisseder mi? İşte cevaplar!

 

 

Geceleri kuş kafeslerinin üstünü örtmeli miyiz? Bu duruma bağlı bir soru. Bazı kuşlar yatmadan önce örtülmeyi tercih ederken, diğer kuşlar “güvenlik battaniyesi” olmadan uyuyamazlar.

Kuşların en iyi durumda kalabilmeleri için her gece yaklaşık 12 saat iyi ve kaliteli uykuya ihtiyaçları olur. Tıpkı insanlar gibi dinlenme sürelerinde gürültü ve parlak ışıktan rahatsız olmaları mümkün. Bu nedenle birçok sahip, geceleri kuşlarını örtmeyi tercih ediyor.

Neden Kafesi Kapatmalısın?

Papağanlar vahşi doğada uyur veya ağaçlardaki deliklere tüner. Bu deliklere genellikle yuva boşluğu denir. Kuzey Amerika’daki yaklaşık 85 farklı kuş türü de yuva boşluklarını kullanıyor. Ancak pek çok kuş türünün yuvalandığı veya yuva oyukları oluşturduğu habitatın tahrip olması nedeniyle sorun yaşanıyor. Aradıkları habitatlara bazen engel denir ve bunlar çoğunlukla çürüyen veya ölü ağaçlardan oluşur.

Bu yuva boşlukları bazen ağaçlarda, ağacın içindeki çürüme nedeniyle ölen ve ağaçtan düşen bir daldan gelişir. Ağaçlardaki bazı delikler başka canlılar tarafından kazılmış ve çeşitli nedenlerle terk edilmiş olur. Kuşlar, terk edilmiş yuva boşluğunu devralır ve hatta çürüyen ahşabı çiğneyerek onu özelleştirir. Kendilerine uygun görünen terk edilmiş bir deliğe yerleşirler. Bu yuva boşlukları karanlık olur ve kuşu geceleri korur. Aynı zamanda yumurtaların üzerine oturup yavrularını büyütmek için güvenli bir yer sağlar. Kuş ailesini yağmurdan uzak tutmanın yanı sıra onları rüzgarlardan da korur. Bir dalın üzerinde duran yuvadan daha karanlıktır.

Yani düşündüğümüz zaman kuş kafesi sadece onu koruyan ve denetimsiz bırakıldığında tehlikeli durumlara düşmemesini sağlayan bir ortam değil. Güvenli bir ortamda dinlenmek, rahatlamak, oyun oynamak ve eğlenmek için güvenli bir yer.

Geceleri bir kafes örtüsü kullanmak yuva boşluğunu taklit eder. Ayrıca kuşu evindeki herhangi bir ortam ışığından korur. Kuşunun, çalıştırdığın klima veya hava temizleyicinin neden olduğu herhangi bir hava akımı olmadan uyumasına olanak tanır. Geceleri kuşunun üzerini örtmek, gece korkularını önlemeye de yardımcı olur.

Kafesi Kapatman Gerektiği Nasıl Belirlenir?

Gürültü ve ışık sorun değilse, tepkisini ölçmek için kuşunu birkaç gece açıkta bırakmayı dene. Eğer kuş geceleyin açıkta kalmaktan hoşlanıyorsa, bu şekilde bırakılması uygun. Bununla birlikte, kuş tedirgin görünüyorsa veya stres belirtileri göstermeye başlıyorsa, onu geceleri örtmek en mantıklısı.

Bir kuşun uyuyabilmesi için karanlık, sessiz ve biraz tenha bir alan sağlandığı sürece çoğu kuş geceleri örtülmeden sorun yaşamaz. Ancak uykunun kuşun sağlığı için hayati önem taşıdığını unutma. Evcil hayvanının açıkta kaldığında vereceği tepki konusunda şüpheniz varsa, dikkatli ol ve geceleri kafesi kapatmaya devam edin.

Paylaşan heymypet