Egzotik Evcil Hayvan Nedir?

Egzotik bir evcil hayvan olarak kabul edilen hayvanlar bağlama bağlıdır. Ancak evcil bir hayvan dışındaki herhangi bir şeyin egzotik olarak kabul edileceği konusu büyük ölçüde doğrudur. Farklı şirketler, insanlar, hükümetler ve dernekler, egzotik bir evcil hayvanın ne olduğunu birbirinden biraz farklı tanımlarlar. Bazıları için evcil bir keçi veya yaban gelinciği egzotiktir. Ancak diğerleri için yalnızca kaplanlar ve zehirli yılanlar egzotiktir. Bazı insanlar için sıradan olan, başkaları için her zaman sıradan değildir. Veteriner topluluğu içinde, egzotik evcil hayvanlar tipik olarak evcil köpek, kedi veya çiftlik hayvanı olmayan her şey olarak kabul edilir. Peki egzotik evcil hayvan nedir?

Egzotik Evcil Hayvanların Yasallığı

Her devletin egzotik evcil hayvan sahipliğiyle ilgili kendi yasaları ve düzenlemeleri vardır. Her devlet ayrıca egzotik evcil hayvanın ne olduğunu farklı şekilde tanımlar. Bu, bazı devletlerin belirli türde egzotik evcil hayvanlara sahip olmayı yasa dışı sayacağı, diğerlerinin ise evcil hayvan olarak her tür hayvana bakmana izin vereceği anlamına gelir. Çoğu devlet, çevreye veya insanlara istilacı veya tehlikeli olduğunu düşündükleri egzotik evcil hayvanlara sahip olmayı yasa dışı kılar. Ancak bazılarının belirli türdeki evcil hayvanları yasaklamak için başka nedenleri vardır. Yaşadığın yerde belirli bir hayvan türünün yasal olup olmadığından emin değilsen, evcil hayvanı almadan önce yasaları kontrol ettiğinden emin ol.

Hangi Hayvanlar Egzotik Olarak Sınıflandırılır?

Genel olarak, evcilleştirilmemiş hayvanlar egzotik olarak sınıflandırılır. Buna kuşlar, balıklar, sürüngenler, omurgasızlar ve evcil hayvan mağazalarından yaygın olarak satın alınan birçok evcil hayvan dahildir. Evcilleştirilen köpekler, kediler, tavuklar, inekler, atlar, keçiler, domuzlar ve diğer hayvanlar genellikle egzotik evcil hayvanlar olarak sınıflandırılmaz. Bununla birlikte, tavşanlar egzotik olarak kabul edilir veya edilmez. Egzotik evcil hayvanlar, insanların sahip olmayı ve bakmayı tercih ettiği hem yerli hem de yabancı türlerden bazı vahşi hayvanları da içerir. En yaygın egzotik evcil hayvanlardan bazıları şunlardır:

-Tavşanlar (evcilleştirilmiş bir tür oldukları için egzotik olarak sınıflandırılır veya sınıflandırılmaz)

-Gine domuzu

-Hamster

-Çinçillalar

-Kirpi

-Şeker planörler

-Sürüngenler

-Kuşlar

-Omurgasızlar (tarantulalar ve salyangozlar dahil)

-Balık

-Evcil olmayan kedigiller (kaplanlar ve servallar dahil)

-Evcil olmayan köpekler (kurtlar ve tilkiler dahil)

-Rakunlar

-Nasua

Egzotik Evcil Hayvanlar Tehlikeli Mi?

Bazı insanlar, tüm egzotik evcil hayvanların tehlikeli vahşi hayvanlar olduğu gibi yanlış bir izlenime kapılırlar. Ancak durum böyle değil. Tavşanlar, kobaylar ve çinçillalar gibi birçok yaygın egzotik evcil hayvan, harika bir şekilde evcilleşen hayvanlar oldukları için egzotik evcil hayvanlar olarak adlandırılırlar.

Pek çok çocuk hamster ve japon balığı gibi egzotik evcil hayvanlara özen gösterirken, ebeveynleri bu hayvan sınıflandırmasından habersiz olabilir. Buna rağmen, bazı egzotik evcil hayvanlar gerçekten tehlikeli vahşi hayvanlardır. İnsanlara, çevreye veya her ikisine de çok zararlıdırlar.

Dev Afrika kara salyangozları, hem insanlar (yaydıkları hastalık türleri nedeniyle) hem de çevre için tehlikelidir. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri’nde yasa dışı olan bir tür egzotik evcil hayvanın iyi bir örneğidir. Birçok yasa, insanları ve çevreyi bu tür egzotik hayvanlardan zarar görmekten korumak için tasarlanmıştır. Evcil köpekler ve kediler, tıpkı bazı egzotik hayvanlar gibi insanları ısırma veya tırmalama potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, vahşi hayvanlar olmadıkları için, bazı egzotik hayvanların insanlarda yaralanmalara neden olacak vahşi içgüdülerinden yoksundurlar.

Veterinerler Egzotik Evcil Hayvanları Tedavi Eder Mi?

Evet, bazı veterinerler egzotik evcil hayvanları tedavi etmeyi seçiyor. Ancak hepsi değil. Bir veterinerin egzotik evcil hayvanlara bakıp bakmaması, kendi rahatlık seviyelerine ve eğitimlerine bağlı olacaktır. Bu nedenle, egzotik olarak sınıflandırılan bir hayvana sahip olmakla ilgilenen herkesin, yakınlardaki hangi veterinerin arzu ettikleri egzotik evcil hayvanı tedavi etmeye istekli olduğunu teyit etmesi önemlidir.

Hayvanat bahçesi, egzotik evcil memeli, kuş ve sürüngen tıbbında veterinerlik spesiyaliteleri mevcuttur. Bu, uzmanlıklarını bu konulardan birinde veya birkaçında kazanan veteriner hekimlerin ve veteriner teknisyenlerinin, belirli türlerde ileri düzeyde bilgi ve eğitimlerini kanıtladıkları anlamına gelir. Bu profesyoneller genellikle egzotik evcil hayvan sahiplerinin bir veteriner ararken en iyi seçenekleridir. Ancak ne yazık ki bu konularda uzmanlaşmış pek çok veteriner hekim yoktur.

Paylaşan heymypet