En İyi 10 Egzotik Evcil Hayvan

Bir evcil hayvanı seviyorsan ama bir tane için yerin olmadığını düşünüyorsan, tekrar düşün. Sınırlı alanı olan evlerde gelişebilecek birçok egzotik evcil hayvan var. Bu hayvanların çoğu oldukça küçüktür. Aynı zamanda eğitim ve zenginleştirme için büyük yaşam alanlarına ihtiyaç duymazlar. Ayrıca oldukça sessiz olma eğilimindedirler. Ancak, bir evcil hayvanın çok az yer kaplaması, hayvanın bakımının kolay olduğu anlamına gelmediğini unutma. Birçok egzotik evcil hayvanın karmaşık bakım ve çevresel ihtiyaçları vardır. İşte küçük alanlara uygun en iyi 10 egzotik evcil hayvan.

Tanım

Egzotik Evcil Hayvan Nedir?

Egzotik bir evcil hayvan, kesin bir tanımı olmayan bir terimdir. Bazen evcil hayvan olarak tutulan vahşi hayvanlara atıfta bulunmak için kullanılır ve diğer zamanlarda sıra dışı evcil hayvanlara atıfta bulunmak için kullanılır. Egzotik bir evcil hayvanı köpek, kedi veya çiftlik hayvanı olmayan her şey olarak tanımlamak mümkün. Senin içi en iyi 10 egzotik evcil hayvanı sıraladık.

1.Münzevi Yengeçler

Münzevi yengeçler çok fazla alana ihtiyaç duymasalar da onları küçük plastik kutularda satan dükkanlara aldanmayın. Bundan daha fazla alana ihtiyaçları var. 10 galonluk bir tank, birkaç orta veya birkaç küçük keşiş yengecini rahatça barındırır. Sıcaklığını 22 ila 27 santigrat derece tutun. Bu hayvanları izlemek oldukça büyüleyici olabilir. Sosyal oldukları için, onlara eşlik etmeleri amacıyla en az bir çift yengeç bulundur.

2.Tarantulalar

Tarantulalar maceracı bir bakıcı gerektirir, ancak bu hayvanlar insanların düşündüğü kadar zehirli değildir. Evcil hayvan olarak tutulan türlerin çoğunda arı sokmasına benzer ısırıklar vardır. Ancak bunlar bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Oyuk veya kara örümcekleri için, kafes tipik olarak örümceğin bacak uzunluğunun yaklaşık üç katı uzunluğunda ve bacak genişliğinin iki katı olması çok iyi olacaktır. Egzotik evcil hayvanlara yeni merak sarmış biriysen, Şili gülü veya pembe ayak parmağı gibi yerde yaşayan, uysal türlere bağlı kal.

3.İmparator Akrepler

İmparator akrepler 10 galonluk bir tankta gayet iyi yaşarlar ve izlemeleri kesinlikle ilginçtir. Tek başlarına veya gruplar halinde barınırlar. Ancak bir grup yaklaşık 20 ila 30 galonluk bir tank gerektirir. Akreplerin avlarını yakalamasını zorlaştırdığı için çok fazla alan sağlamak zararlı olabilir. Tarantulalar gibi akrepler de sessiz, temiz ve bakımı oldukça kolaydır. Çok zehirli değiller. Ancak sokmaları acı verici ve ellenmesi tavsiye edilmiyor.

4.Fareler

Fareler, özellikle hayvanınla ilgilenmek için fazla zamanın yoksa ama yine de sevimli, tüylü ve izlemesi eğlenceli bir şey istiyorsan, küçük alanlar için harikadır. Bir çift veya küçük bir grup dişi fare edin, çünkü bunlar genellikle sosyal ve arkadaş ortamında en mutlu olanlardır. Birkaç dişi fare, yaklaşık 2 fit uzunluğunda ve genişliğinde ve 1 fit yüksekliğinde bir kafesi paylaşabilir. Erkek fareler, bir arada tutulduklarında genellikle kavga edecekleri için çok tercih edilmez.

5.Tıslayan Hamamböceği

Kiralık bir evde yaşıyorsan, ev sahibinin evcil hayvan olarak hamamböceği beslemene pek hevesli olmaması mümkündür (bu nedenle yönetmeliklere bak). 10 ila 15 galonluk bir tank (güvenli bir ağ kapağı olan) birkaç tıslayan hamamböceği barındırır. Asgari bakım gerektiren, sağlam ve kendi kendine yeterlidirler. Onları taze meyve ve sebzelerle birlikte peletlenmiş bir diyetle besle. Boğulmalarını önlemek için sularının sığ olduğundan emin ol.

6.Kurbağalar

Küçük alanlar için uygun olan birkaç kurbağa ve kara kurbağası vardır. Cüce pençeli kurbağalar çok küçüktür ve tamamen suda yaşarlar. Bir galonluk bir tank onlara uyar. Amerikan yeşil ağaç kurbağaları için, uzun bir tank tercih edilse de, 10 galonluk, karasal tip bir tankta iyi performans gösterirler. Leopar kurbağaları ve oryantal ateş karınlı kara kurbağaları hem yarı suda yaşar hem de 10 galonluk bir tankta yaşarlar. Büyük boyutlarına rağmen, Pacman kurbağaları oldukça hareketsizdir. Ayrıca 10 galonluk bir tankta yaşarlar.

7.Hamster

Hamsterlerin yiyecekleri, çiğneme oyuncakları, saklanabilecekleri ve uyuyabilecekleri kapalı bir alanı olan en az 2 metrekarelik bir kafese ihtiyaçları vardır. Kafeste çalışan bir tekerlek, sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Ayrıca, kafes dışında denetimli oyun süresine sahip olmaları mümkündür. Suriye hamsterleri (daha büyük ve yalnız), cüce hamsterler (küçük ve aynı cinsiyetten gruplar halinde yaşarlar) ve Çin hamsterleri (küçük ve taşımaya toleranslı) dahil olmak üzere seçim yapacağın birkaç tür vardır.

8.Dev Kırkayaklar

Dev Afrika kırkayakları kesinlikle geleneksel evcil hayvanlar değildir. Türkiye’de veya yaşadığın herhangi bir yerde izin veriliyor mu bir araştırmanı öneririz. Ancak oldukça büyüleyicidirler. 10 ila 15 galonluk bir akvaryum genellikle birkaç kırkayak için yeterli alan sağlar. Güvenli bir kapak tavsiye edilse de, taban alanına sahip olmak yükseklikten daha önemlidir. Bu hayvanlar, kişinin cildine ve gözlerine zarar verebilecek bir salgıya sahiptir, bu nedenle ellenmesi önerilmez.

9.Kertenkeleler

Leopar ve ev kertenkeleleri, özellikle yeni başlayanlar için sürüngen evcil hayvanlar arasında en iyi seçeneklerdendir. Çok fazla kafes alanına ihtiyaç duymazlar. 15 ila 20 galonluk bir tank alınması gerekir. Bu nedenle ayrıntılı bir vivaryum kurulumu için yerin yoksa iyi bir seçenektir. Leopar kertenkeleleri ve ev kertenkeleleri en yaygın olarak bulunan evcil hayvan olma eğilimindedirler.

10.Yılanlar

Yılanlar arasında, mısır yılanları yeni başlayanlar için iyidir ve gelişmek için büyük evlere ihtiyaç duymazlar. Oldukça uzun ve sığ olan 20 galonluk bir tank bir yetişkin için yeterli olacaktır. Bu yılanların burunlarıyla kapağı itip açıklık aradığı bilindiğinden, depoyu sıkıştırılabilen güvenli bir kapağın olduğundan emin ol. Tipik olarak, uygun bakımla yaklaşık 20 yıl yaşayabilen hoş, uysal yılanlardır.

UYARI!

Sıraladığımız bu evcil egzotik hayvanlara, Türkiye’de izin verilip verilmediğini öğrenmen için yasaları incelemeni öneririz.

Paylaşan heymypet