Sürüngenler Hangi Yiyecekleri Yer?

Kaplumbağalardan yılanlara kadar sürüngenler şaşırtıcı derecede sevimli ve bakımı eğlencelidir. Pullu arkadaşının yemek için doğru yiyeceğe sahip olduğundan emin olmak, kendi beslenme düzenini izlemek kadar önemlidir. Peki sürüngenler hangi yiyecekleri yer?

Şu anda yeryüzünde et yiyen timsahtan marul seven kaplumbağaya kadar 10.000’den fazla farklı sürüngen türü olduğu tahmin ediliyor. “Herkese uyan tek beden” sürüngen diyeti diye bir şey yoktur.

Bu, araştırmanı evcil hayvanın üzerinde yapmanın önemli olduğu anlamına gelir. Sürüngen türünün beslenmesi hakkında okumaya zaman ayır. Ardından onu uzun bir yaşam boyu sağlıklı tutmak için uygun taze yiyecek, pelet ve takviye karışımını bul.

Farklı Evcil Sürüngenler İçin Farklı Diyetler

Her sürüngen türü biraz farklı yer. Her sürüngen grubunun genel olarak yediği yiyeceklerden bazılarına göz atalım.

Yılanlar Ne Yiyor?

Yılanların çoğu etobur veya böcek öldürücüdür. Et yemeleri gerekir. Çoğunlukla meyve veya sebze yemezler. Çoğu yılan aşağıdakilerin bir kombinasyonunu yer:

-Her şekil ve büyüklükteki böcekler

-Kemirgenler

-Diğer sürüngenler

-Kuşlar

-Daha büyük memeliler

-Yumurta (bu çok yaygın değildir)

Yılanların en çok tercih ettiği besin kemirgenlerdir.

Bazı yılanlar hareket etmedikçe yemek yemezler. Yani etçil bir sürüngenin varsa kemirgenlerden kaçınmak için gerçekten hiçbir seçeneğin yoktur. Yeni evcil hayvanını canlı fare ile besleme konusunda çekingensen, etobur yılanlardan kaçınmayı düşün!

Et yiyen evcil yılanların örnekleri arasında top pitonları ve mısır yılanları bulunur.

Kertenkeleler Ne Yiyor?

Kertenkeleler çeşitli bir gruptur. Küçük kertenkelelerin çoğu çoğunlukla böcek öldürücüdür. Bununla birlikte, diğer kertenkele türleri otçul (vejetaryen) veya omnivordur (hem et hem de sebzeler). Bazı büyük kertenkeleler, daha büyük memelileri kolaylıkla yiyen gerçek yırtıcılardır. Ancak bunlar evcil hayvanlar olarak yaygın değildir.

Fareleri değil de cırcır böceklerini öldürmek konusunda rahatsanız muhtemelen bu senin için daha iyi bir seçimdir.

Vahşi doğada kertenkeleler şunları yer:

-Çok çeşitli solucanlar, örümcekler, böcekler, sinekler ve diğer böcekler

-Bağırsak yüklü böcekler

-Yavru kuşlar, yavru fareler veya daha küçük kertenkeleler gibi diğer küçük hayvanlar

-Yumurtalar

-Meyve ve sebzeler

-Kertenkelenin boyutuna bağlı olarak daha büyük av

Spesifik diyet, kertenkele türlerine bağlı olarak çok değişir. Çoğu insan kertenkelelerini cırcır böcekleri, yemek kurtları veya balmumu kurtlarıyla besler.

Yerel evcil hayvan malzemeleri mağazalarında cırcır böceği olup olmadığını sor. Bununla birlikte, yalnızca cırcır böcekleri ile beslersen, evcil kertenkelen bazı eksiklikler geliştirebilir. Ek seçenekleri keşfetmek isteyebilirsin.

Evcil böcekçil kertenkelelerin örnekleri arasında anoller, leopar kertenkeleleri ve uzun kuyruklu derililer bulunur. Başka bir yaygın evcil kertenkele olan iguanalar çoğunlukla vejeteryandır. Sakallı ejderhalar ve mavi dilli derililer omnivorlardır.

Kaplumbağalar Ne Yiyor?

Sürüngen dünyasının pasifistleri, evcil kaplumbağalar genellikle herhangi bir et veya böcek yemezler. Bu yavaş hareket eden hayvanlar, kaçamayacakları şeyleri yemeyi tercih ederler. Örneğin:

-Marul, pancar yeşillikleri ve diğer yapraklı yeşillikler

-Elma, kavun ve mango gibi çeşitli meyveler

-Çiçekler

-Çok çeşitli diğer sebzeler

-Bazı su kaplumbağaları balık veya böcek yerler

Diğer hayvanların evcil hayvanını beslemek için ölmesi fikrinden hoşlanmıyorsan, otçul kaplumbağalar senin için daha iyi olacaktır. Kaplumbağalar genellikle karmaşık beslenme gereksinimlerine sahiptir. Çünkü bu kadar çeşitli yemek için evrimleşmişlerdir.

Evcil kaplumbağaların yaygın örnekleri, otçul Rus kaplumbağası ve çoğu yerde olan kırmızı kulaklı sürgüdür.

Sürüngenimin Takviyelere İhtiyacı Var Mı?

Çoğu evcil sürüngen, vahşi doğada olduğundan çok daha az çeşitli yiyecekler yer. Örneğin, genellikle anollar cırcır böcekleri ve mısır yılanları fareler ile beslenir.

Beslenme eksiklikleri, zayıf kemiklere, hastalıklara karşı savunmasızlığa ve genellikle evcil hayvanının ömrünün kısalmasına neden olur. Peletler, özellikle otoburlar ve omnivorlar için sürüngeninin diyetini güçlendirmenin harika bir yoludur. Bu dengeli diyetler, sürüngenini daha sağlıklı hale getirmek için uzun bir yol kat eder. Pelet ve taze yiyecek karışımıyla bile, birçok evcil hayvan sürüngeni takviyelerden yararlanır. Hatta buna ihtiyaç duyar.

Hangi sürüngeni beslediğine ve hangi tür olduğuna bağlı olarak beslenme düzeni büyük ölçüde değişecektir.

Bazı sürüngen sahipleri, cırcır böceklerini ve farelerini takviyeli bir diyetle besler. Cırcır böceklerini takviye tozu ile toz haline getirir veya meyve ve sebzelerin üzerine takviye tozu serper. Hatta bazı sürüngenler için suya takviyeler bile ekleniyor.

Kısacası, sürüngeninin ihtiyaç duyduğu diyeti almasını sağlamanın birçok farklı yolu vardır. En önemli şey, evcil sürüngeninin türünü tanımak ve ona mümkün olan en iyi beslenmeyi sağlamak için araştırmalar yapmaktır.

Paylaşan heymypet