Bilim Köpekleri: Nörobilim Araştırmalarında Yardımcılık Yapıyor!

Bilim insanı ifadesine aşinayız. Fakat bilim köpeği mi? Golden Retriever türü Sampson’un ilginç bir mesleği var. O da yardıma ihtiyaç duyan nörobilim araştırmacısı sahibine laboratuvarda eşlik etmek ve işlerini görmek!

Fotoğraf: SWNS

Bilim köpekleri iş başında! Öncelikle bu yazının yayımlandığı gün itibariyle, 8 Mart Kadınlar Günün kutlu olsun! Hem güçlü bir kadının, hem de patili dostlarımızdan birinin ortak hikayesini kaleme aldık bu yazımızda. Nitekim bu harika ikili, bir araya gelerek hem engelleri hem de sınırları tek seferde aşıyorlar. Nasıl mı? Bilim köpeği ve bilim insanının ilham veren adanmışlığı ile.

Hikayemiz aslında biraz trajik başlıyor. Hikayenin insan kahramanı Joey Ramp aslında bir at eğitmenliği yaptı. Fakat 2006 yılında eğitmen kadın korkunç bir kaza geçirerek hastanelik oldu. Kazayı 23 yerinde irili ufaklı kırıklarla atlattı. Aynı zamanda kafasına aldığı darbeden dolayı bedeninin sol kısmı kısmi felçli kaldı. Bu talihsiz kazadan sonra, insan beynini daha iyi anlayabilmek için nörobilime yönlendi eğitmen kadın. Fakat laboratuvarda çalışırken fiziksel hareketlerinin kısıtlı oluşu ona pek yardımcı olmadı. Haliyle Illinois Üniversitesi kimya laboratuvarında laboratuvar asistanına ihtiyaç duyuyordu. O da çözümü Sampson’da buldu! Böylelikle ilk defa bir köpek, Illinois Üniversitesi laboratuvarlarında cirit atmaya başladı.

Bilim köpeği

BİLİM KÖPEĞİ PEK BİR MAHARETLİ

“Eğer laboratuvarda bir şeyi düşürürsem, hemen yanıma geliyor. O şeyi alıp bana veriyor veya ona dayanarak eğilip almama yardımcı oluyor. O olmasaydı muhtemelen bu işi yapamazdım. Bir köpeğin doğru eğitim ile neler yapabileceği çok şaşırtıcı. Baksanıza, gözlük takmayı öğrendi” diyor Joey, Sampson’a ve katkılarına dair. Ek olarak travma sonrası stres bozukluğu ile mücadele ediyor Joey. Neyse ki patili dostu stres bozukluklarına dair de eğitimli. Joey’in bir kaygı atağı yaşadığını tespit ederse hemen koşup ona yardımcı oluyor. Tüm bunları laboratuvar ekipmanı giyerken yaptığını da unutmazsak, bravo sana bilim köpeği Sampson!

İş dışında ise bildiğimiz köpek-ebeveyn ilişkisine sahip ikili. Çıkıp frizbi oynuyorlar veya Sampson çamurda yuvarlanıyor.

Bu güçlü ve azimli kadını ve harika yardımcısını bir kez daha tebrik etmemek elde değil. Nitekim hikayeleriyle bize birçok şey kanıtlıyorlar. Dostlukla, adanmışlıkla her şeyin altından kalkılabilir belki de. Aynı zamanda terapi veya hizmet köpeklerinin ne kadar harika işler başarabileceğinin de muhteşem bir örneği Sampson. Ne kadınlar geri durmalı hayallerinden, ne de köpekleri hor görmeli insanlık. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz tekrar kutlu olsun.

Patili dostlarımızın insanlığa yardımcı olduğu başka bir konu daha var: COVID testleri! Detayları merak ediyorsan bu yazımızdan ulaşabilirsin.

Paylaşan heymypet