Köpekler Helsinki Havalimanı’nda Covid-19 Taramasına Başlıyor

Gönüllü köpek taraması 10 saniye içinde sonuç veriyor! Finlandiya, Helsinki Havaalanı’na yolcuları tarayabilmek için koronavirüsü koklayarak tespit edebilen 4 köpek yerleştiriyor.

köpekler covid-19

KÖPEKLER TARAMAYA BAŞLIYOR

Köpekler Covid-19 virüsünü koklayarak algılamak üzere eğitiliyor. Son birkaç aydır Helsinki Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, köpekleri insanlarda  koklayarak tespit etmeleri için eğitime tabi tutuyor. Eğitim süresince köpeklerden pozitif vaka kokusu alır almaz tepki göstermeleri bekleniyor.

Süreci yöneten Anna Hielm-Björkman The Guardian’a: “Çok umut verici bir şey. Eğer işe yararsa, başka yerlerde de iyi bir tarama yöntemi olabilir.” dedi. 

Uluslararası yolcular bagajlarını aldıktan sonra, ter numunesi vererek gönüllü köpek taramasına katılmak üzere davet ediliyor.

Katılımcılardan daha sonra terlerini sildikleri mendili bir kapta bırakmaları isteniyor ve eğitilen köpeklerden biri tarama işlemi için eğitmeninin yardımıyla mendili koklamaya başlıyor. The Washington Post’a göre, köpekler 10 saniye içinde sonuç veriyor.

Köpek virüsü tespit ettiğini belirtirse, teri taranan yolcudan ek doğrulama için PCR testi yaptırması bekleniyor. 

Bilim insanları, virüsü tespit eden köpeklerin tam olarak ne kokusu aldığından henüz emin değiller. Hielm-Björkman The New York Times’a: “Köpekler Covid-19  virüsünü koklayarak algılıyor; ancak henüz nasıl bir koku tespit ettiklerine dair hiçbir fikrimiz yok. Bunu öğrenirsek, dünya çapında binlerce köpeği eğitebiliriz.” Dedi.

Haziran ayında yayımlanan bir Fransız araştırması, koronavirüs pozitif kişilerin ter kokusunun virüse sahip olmayanlardan farklı olduğuna ve köpeklerin bu farkı tespit edebildiğine dair “çok yüksek kanıtlar” olduğunu öne sürmüştü.

Post; Finlandiya’nın denemesinin, Dubai sağlık yetkililerinin havaalanlarında kendi köpek tespit programlarını başlatmasından sadece birkaç ay sonra gerçekleştiğini ve ilk sonuçların %90 doğruluk oranına sahip olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Avustralya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırmacıların benzer projeler üzerinde çalıştıkları bildirildiğinden, diğer ülkeler de yakında süreci takip etmeye ve harekete geçmeye başlayabilir.

“Köpekler covid-19 ‘u kokusundan tanıyabiliyor başlıklı” yazımızı okumak için tıklayın.

Paylaşan heymypet