Yavru Köpeklere Ne Kadar Mama Verilmeli?

Yavru köpeğini eksiksiz ve dengeli bir diyetle beslemek, hayata sağlıklı bir başlangıç yapmasına yardımcı olmak için yapabileceğin en önemli şeylerden biri. Ancak, onu ne kadar kuru mamayla besleyeceğinizi bulman şartı ile. Sahi, yavru köpeklere ne kadar kuru mama verilmeli?

yavru köpeklere

 

Her köpek farklı olur. Bu nedenle, yavru köpeğini ne kadar kuru mamayla besleyeceğini bulmak söz konusu olduğu zaman herkese uyan tek bir cevap olmaz. Başlamak için en iyisi yavru köpeğinin mamasının etiketindeki besleme talimatlarını kontrol etmek. Bu talimatlar, yavru köpeğinin ağırlığına göre önerilen günlük besleme miktarlarını sağlayacaktır. Böylelikle yavru köpeklere verilebilecek mama miktarını da öğrenmiş olursun.

Aşırı beslemesini önlemek için, tahmin etmek yerine hassas bir ölçü kabı kullanmak iyi bir fikir. 

Önerilen besleme miktarını belirledikten sonra, yavru köpeğinin benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için küçük ayarlamalar yapman gerekecek. Yavru köpeğini ne kadar besleyeceğini belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerden bazı durumlar var.

Mama Verirken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

1. Yavru Köpeğinin Ağırlığı

Yavru köpeğinin ağırlığının sağlığı üzerinde dramatik etkileri olur. Örneğin, gelişmekte olan iskeleti, aşırı miktarda ekstra ağırlığı desteklemek konusunda başarılı olmaz. Bu yüzden ideal bir vücut kondisyonunu korumak önemli. Yavru köpeğin fazla kilolu ise, onu poşetin üzerinde tavsiye edilen besleme miktarından biraz daha az beslemeniz gerekir.

2. Yavru Köpeğinin Aktivite Seviyesi

Mama etiketindeki besleme tavsiyeleri, normal aktivite düzeyine sahip bir yavru köpeğin ortalama beslenme ihtiyaçlarına dayanır. Dostunu ne kadar kuru mamayla besleyeceğini hesaplarken, onun aktivite seviyesini hesaba katman önemli. En iyi arkadaşın her gün çok fazla yoğun egzersiz yapıyorsa, ona verdiğin mama miktarını artırmanız gerekir. Öte yandan, yavru köpeğin özellikle aktif değilse, azaltmayı düşün.

yavru köpeklere

3. Yavru Köpeğinin Yaşı

Eğer yavru bir köpek ebeveyniysen onu yetişkin bir köpeği beslediğinden farklı şekilde beslemen gerekiyor. Örneğin, büyümekte olan bir yavru köpeğin ihtiyaçlarını desteklemek için yavru köpek mamalarının kalorisi yetişkin köpek mamalarından daha yüksek. Yavru köpek maması etiketinizdeki besleme talimatları, büyüdükçe onu ne kadar besleyeceğin konusunda rehberlik sağlamalı.

Yavru Köpekleri Aşırı Beslememek Neden Önemli?

Araştırmalar, bir yavru köpeğin aşırı beslenmesinin gelişimine zarar verebileceğini gösteriyor. Yavru köpeğini ideal bir vücut durumunda tutmak, gelecekte obezite ile ilgili sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Yavrunu ömür boyu fit tutmak en iyisi!

İdeal Vücut Kondisyonu Nasıl Belirlenir?

Yukarıdan bakıldığı zaman yavru köpeğinin bel kısmı daralmalı. Yandan bakıldığı zaman ise göbeği kalkık olmalı. Sağlıklı kilodaki çoğu köpek yavrusu bir kum saati figürüne sahip olur. Yavru köpeğini programlı yemek saatlerinde besliyor olduğundan emin ol.

Köpeğinizi günde bir veya iki kez besle. Onu her gün aynı saatte beslemeyi de unutma. Dostuna her gün aynı saatte aynı miktarda mama vermek, sindirim sisteminin düzenli kalmasına yardımcı olur. Yavru köpeğinin tam olarak ne zaman yiyip içtiğini biliyorsan, ne zaman dışarı çıkması gerekeceği konusunda çok daha iyi bir fikrin olur.

Paylaşan heymypet