Quaker Papağanları Hakkında 5 İlginç Gerçek

Quaker papağanları hakkında neler biliyorsun? Bakalım onlar hakkında verdiğimiz 5 ilginç bilgi dikkatini çekecek mi…

quaker papağanları

 

 

Quaker papağanları, enellikle “palyaçolar” olarak anılır. Eğlenceyi seven, komik kişilikleri ve enerjik, cesur doğaları ile tanınırlar. Çok fazla ilgiyi tercih ettikleri için herkes bakım ihtiyaçlarını karşılayamaz. Ancak doğru kişi için, bir Quaker papağanı sevecen ve eğlenceli bir arkadaş olur. Evine bir quaker getirmeden önce, bu sevimli papağan türünü tam olarak anlaman önemli.

Quaker’lar Birkaç İsimle Bilinir

En yaygın olarak quaker papağanı olarak adlandırılsalar da, bu kuşların bazı alternatif isimleri var. Quaker muhabbet kuşları, keşiş papağanları veya keşiş muhabbet kuşları olarak adlandırılan türleri sık sık duyacaksın. Türün bilimsel adı ise Myiopsitta Monachus.

Bazı insanlar, Quaker’ların isimlerini, boyunlarının ön kısmındaki eski moda bir Quaker önlüğüne benzeyen gri renkten aldığını söylüyor. (İnsanlar ayrıca keşiş adının, kuşun başının arkasından bir keşişin başlığı gibi yukarı çıkan renginden geldiğini söylerler.) Ancak çoğu insan, kuveykin adını kuşun kendine özgü “sarsılma” hareketlerine bağlar. Bu kuşlar, özellikle heyecanlandıklarında veya sinirlendiklerinde benzersiz bir şekilde sallanır (veya titrer). Quaker bebekleri yemek için yalvardıklarında sıklıkla titrer.

Quaker Papağanları Çok Uzun Süre Yaşayabilir

Pek çok papağan türü gibi, Quaker papağanları da kafeste özellikle uzun bir ömre sahip olur. Ortalama ömürleri 20 ila 30 yıl arasında olur. Ancak kaliteli bakım ile bazı Quaker papağanları 30 yıldan fazla yaşayabilir.

Quaker almayı düşünüyorsan, kuşa tüm yaşamı boyunca bakmayı planladığından emin ol. Quaker’lar, sahipleriyle yakın bağ kuran çok sosyal bir tür. Bu nedenle, insanlar onlardan vazgeçmek zorunda kaldığında evden eve geri gönderilmekle baş etmeleri zor. Aslında, Quaker’ların saldırganlaşabilecekleri veya tüy yolma gibi sağlıksız davranışlara başvurabilecekleri nadir durumlardan biri, kendilerini ihmal edilmiş veya stresli hissettikleri zamandır ki bu genellikle evlerini kaybettiklerinde olur.

quaker papağanları

Quaker Papağanları Mükemmel Derecede Konuşur

Konuşabilen bir kuş sahiplenmek istiyorsan Quaker papağanı tam sana göre. Quaker’lar, insan konuşmasını taklit etme konusundaki olağanüstü yetenekleriyle tanınır. Sadece çok çeşitli kelime ve ses dağarcığını öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda çok net konuşma eğiliminde olurlar. Genellikle seslerinin netliği açısından daha büyük papağan türlerine rakip olurlar.

Her Quaker papağanının konuşması garanti edilmese de, tek tek kuşların taklit konusunda diğer birçok türün kuşlarına göre daha yüksek şansları var.

Quaker’lar Nispeten Küçük Boyutta Olur

Bazı insanlar papağan sahiplenmekten cayar. Çünkü hepsinin çok büyük miktarda alana ihtiyaç duyan büyük kuşlar olduğunu varsayar. Bununla birlikte, kuveykerler, bu görüşün yanlış olduğunu kanıtlayan birçok orta boy kuş türünden yalnızca biri. Quaker’lar yaklaşık 28-30 cm uzunluğunda ve sadece 85-140 gram ağırlığında olur.

Tüm kuşların oyun oynamak için olabildiğince geniş bir muhafazaya ve muhafazanın dışında alana ihtiyaç duyduğu doğru. Kuveykerler ve benzer büyüklükteki türler, Amerika papağanı gibi büyük bir kuştan daha az alanla iyi iş çıkarır. Quaker’ının muhafazasının sağlam ve kuşlar için güvenli olduğundan emin ol. Çünkü bu kuşların çiğnemeleri ve kafes kapılarını nasıl açacaklarını öğrenmeleri bilinmekte. Ayrıca güçlü bir yuva kurma içgüdüsüne sahip olma eğiliminde olurlar. Bu nedenle, oyuncaklara ek olarak, isterlerse yuva yapabilecekleri kuşlar için güvenli malzemeler sun.

Quaker’ların Çeşitli Bir Beslenmeye İhtiyacı Olur

Quaker papağanlarının diyetleri yakından izlenmezse aşırı kilolu olma eğiliminde olur. Yüksek kaliteli pelet ve sağlıklı tohum karışımına ek olarak taze sebze, meyve ve yemişler sun. Bu, vahşi doğada yediklerini taklit eder.

Ara sıra darı sapı, sağlıklı bir kuş için bir tedavi olarak genellikle iyi. Ancak diyetlerinde yer fıstığı ve ayçiçeği çekirdeği gibi besi kuruyemişleri ve tohumları ile aşırıya kaçma. Bu ikramlar, serbestçe sunulduğunda hızlı kilo alımına neden olur.

Paylaşan heymypet