Üşüyen Bebek Tavşan Nasıl Isıtılır?

Üşüyen bebek tavşanı ısıtmak hayati önem taşır. Bunu nasıl yapacağını bilmiyorsan yazımızı okumaya devam et.

üşüyen bebek

 

 

Bazen bir tavşan yuva kutusu dışında bir yerde doğum yapar. Bu şekilde doğan yavrular soğuğa maruz kalırsa donarak hayatlarını kaybetme ihtimalleri var. O yüzden üşüyen bebek tavşanı kurtarmak için bilmen gerekenleri derledik.

Yavru bir tavşanı, annesinin sıcaklığına kadar güvenli bir şekilde ısıtmayı deneyeceğin birkaç yol var. Kedi ve köpeklerin aksine tavşanlar yavrularını alıp taşımazlar. İnsan müdahalesi olmadan tüysüz tavşan yavrusunun yuva kutusuna geri dönmesinin hiçbir yolu olmaz. Yalnız bırakılırsa yaşama ihtimali neredeyse yok.

İlk Aşama

Açıklanan eylemlerden herhangi birini gerçekleştirmeden önce, yavru tavşanı değerlendirerek başla. Yavru sıcaksa ve hareket ediyorsa, yakın zamanda ortalıkta dolaşmış olabilir. Hızla ısınacağı kardeşleriyle birlikte yuva kutusuna geri yerleştirilmesi gerekir.

Yavruya dokunduğun zaman soğuksa, hemen öldüğünü düşünme. Sıcaklıkları düştüğünde enerjiyi korumak için yavrular çok hareketsiz hale gelir. Bu da onları mümkün olduğu kadar uzun süre hayatta tutar.

İhtiyacın Olan Şeyler

Yavru tavşanının vücut ısısını yeniden kazanmasına yardımcı olmak için kendi sıcak cildinden başka bir şeye ihtiyacınız yok. Yine de bazı malzemeler gerektiren ek adımlar atmaya hazırlıklı olman gerek:

  • Havlu
  • Isıtıcı yastık
  • Ayakkabı kutusu
  • Saklama çantası
  • Bir kase ılık su
  • Kurutma makinesi

üşüyen bebekVücut Sıcaklığını Kullan

Hiçbir hazırlık gerektirmeyen yapacağın ilk şey, yavruyu sıcak tenine temas edecek şekilde yerleştirmek. Bebek hemen ısınmaya başlar. Ayaklarının hareket etmeye başladığını bile hissedeceksin.

Isıtma Yastığı Dene

Küçük olanı ısıtmak için bir ısıtma yastığı kullanman iyi olur. Pedi bir havluya sar ve en düşük ayara yerleştir. Isıtma yastığını, havluyu ve tavşanı bir ayakkabı kutusunun içine koy. Böylece ısı onu çevreler. Tavşanı yavaşça ısıtmak ideal olan yöntem. Pedi yüksek bir ayara getirme dürtüsüne kapılma. Yeni doğmuş bir bebeğin cildi kolaylıkla yanar. Tavşanı ısıtma yastığıyla yalnız bırakma. Yastığın çok ısınmadığından emin olmak için yastığa düzenli olarak dokun. Bebek ısınıp kıvrandıktan sonra onu yavru arkadaşlarıyla birlikte yuva kutusuna geri koy.

Sıcak Su Banyosu

Bir diğer teknik ise tezgahın üzerindeki bir kaseye ılık su koymak. Yavruyu bir saklama çantasına yerleştir (üst kısmını açık bıraktığından ve güvenli bir şekilde tuttuğundan emin olun) ve saklama torbasını, bebek torbanın içindeki ılık suya yaslanacak şekilde su banyosuna yerleştir. Buradaki fikir, suyun yavruya temas etmesine izin vermek değil. Ilık suyun plastik torba aracılığıyla cildini ısıtmasına izin vermek.

Sıcak Havlu Kullan

El havlularını ütüyle ısıt veya bir kurutucuya koy. Havlular ısındığı zaman, etrafına havlu sarılı olarak yavruyu ellerinde tutmanda sakınca yok. El havlusu soğuduğu zaman, bebek tavşanını başka bir sıcak havluya sar. Tavşan pembeleşene ve havlular olmadan oldukça ısınana kadar bunu yap.

Paylaşan heymypet