Öpüşen Gurami Tür Profili

Öpüşüyormuş gibi görünen balık türü Öpüşen Gurami hakkında bilmen gerekenleri derlediğimiz yazımız huzurlarınızda! Detaylar için okumaya devam edin…

öpüşen gurami

 

 

Öpüşen gurami (ya da öpüşen balık) adı, balıklar arasında öpüşüyormuş gibi görünen bir şeyden türemiş. Ancak bilim insanları bu davranışın gerçek amacından hâlâ emin değil. Genellikle iki erkek arasında meydana gelen zararsız, bölgeye meydan okuyan bir davranış olduğuna inanılıyor. Bu varsayım, yaşlanmanın birbirine meydan okuma ihtiyacını azalttığı gerçeğiyle destekleniyor.

ORTAK İSİMLER: Öpüşen balık, pembe öpüşen gurami, yeşil öpücük

BİLİMSEL ADI: Helostoma temminkii

YETİŞKİN BOYUTU: 30 cm

BEKLENEN YAŞAM SÜRESİ: Ortalama 7 yıl; 25 yıla kadar uzun ömürlü olmaları mümkün.

Karakter 

Aile: Helostomatidae

Menşei: Tayland, Vietnam, Sumatra, Borneo, Java, Kamboçya, Malay Yarımadası ve muhtemelen Doğu Myanmar

Sosyal: Orta Derecede Agresif

Minimum Akvaryum Boyutu: 280 Lt

Beslenme: Omnivore

Bakım: Kolay ve orta seviye

pH: 6 ila 8

Sıcaklık: 22 ila 27 C

Öpüşen gurami, Endonezya’nın Java adasında, Borneo, Kamboçya, Malezya, Tayland ve Vietnam’da da bulunur. Genellikle güney Çinhindi bölgesinde yemeklik balık olarak yetiştiriliyor.

öpüşen guramiRenkler ve İşaretler

Bu balığın üç renk çeşidi var: pembe veya ten rengi bir form, genellikle “yeşil öpücük” olarak anılan gümüş-yeşil bir form; ve benekli veya alacalı bir çeşit. Pembe varyasyon doğada çok sık görülmez ve lösizm olarak bilinen pigmentasyondaki azalmanın sonucu mutasyona uğramıştır.

Yeşil örnek doğal olarak oluşan renge sahip olur. Sırt ve anal yüzgeçleri çevreleyen koyu renkli bir çubuğu olur. Hem pembe hem de yeşil zaman zaman ayrı türler olarak tanımlanır ancak durum böyle değil. Hobide bazen benekli veya alacalı bir varyasyon da görülür. Ancak pembe çeşitten daha az popüler.

Akvaryum Arkadaşları

Öpüşen guramilerin bazı balık türleri ile kavgalı olduğu ve daha küçük balıklarla birlikte tutulmaması gerektiği biliniyor. Orta boy balıkların bulunduğu bir akvaryumda tutulmaları mümkün. Ancak, başkalarına zorbalık yapmamalarından emin olmak için onları yakından gözlemlemek gerekir.

Gurami Yaşam Alanı ve Bakımı

Doğada yaşayanlar genellikle yavaş hareket eden, yoğun bitki örtüsüne sahip göletlerde veya bataklıklarda bulunur. Çeşitli su koşullarını tolere edebilecek dayanıklı bir balık. Bu balıkların labirent organı adı verilen gizli bir yapısı olur. Havadan oksijen almalarını sağlayarak oksijen seviyesi düşük sularda hayatta kalmalarını sağlar.

Aslında labirent balıklarının solungaçları genellikle hayatta kalmak için sudan yeterli oksijeni elde etme yeteneğine bile sahip olmaz. Bu nedenle oksijen gereksinimlerinin çoğunu su yüzeyindeki havayı yutarak karşılamaları gerekir. Bu nedenle tüm bölgelerinde su yüzeyine erişimlerinin sağlanması önemli.

Öpücüklerin ılık suya ihtiyacı olur ve bol miktarda bitki tüketmeleri gerekir. Yaşam alanı olarak yapay bitkiler veya Java eğrelti otu veya Java yosunu gibi sağlam canlı bitkiler kullan. İhale canlı bitkilerin gövdeye kadar yenilmesi muhtemel.

Diyet ve Beslenme

Öpüşen guramiler omnivor balıklar. Öpücünün belirgin dudaklarının iç yüzeyinde, yosun ve bitkisel maddeleri otlatmak için kullanılan sıra sıra ince dişler bulunur. Onları en iyi sağlıkta tutmak için periyodik olarak taze marul, pişmiş kabak veya bezelye vermen gerek. Ancak taze sebzeler sağlarken dikkatli ol. Çünkü yenmeyen kısımlar suyu hızla kirletir.

Paylaşan heymypet