Savaştan Kediler de Nasibini Aldı: Rus Kedilerine Yaptırım

Uluslararası Kedi Federasyonu (FIFe), Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edişinin ardından Rus kedilerine şok bir yaptırım kararı aldı. Bu bir Zaytung haberi değil maalesef…

rusya kedi

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş tüm acımasızlığı ile sürüyor. Ukrayna’nın şehirleri bombalanmaya devam ediyor ve Ukrayna vatandaşları evlerinden kaçarak hayatta kalmaya çalışıyorlar. Bu korkunç atmosferden elbette ki insanlar kadar hayvanlar da zarar görüyor. Evlerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalan insanlar evcil hayvanlarını da yanlarında götürmek istiyor. Neyse ki komşu ülkeler bir bir evcil hayvanları kapsayan prosedürleri sadeleştirerek savaş mağdurlarının hayatlarını kolaylaştırıyor. Bu konudaki detayları ve hangi ülkelerin hangi kararları verdiğini bu yazımızda bulabilirsin.

Savaş tüm hızıyla sürerken çeşitli ülkelerden Rusya’nın uyguladığı savaş politikasına  yönelik tepkiler gelmeye devam ediyor. Milano-Bicocca Üniversitesi Dostoyevski dersini iptal etti, Netflix Tolstoy’un ünlü romanı Anna Karenina’dan uyarlanacak olan dizi projesini iptal etti derken, şok edici bir karar da Uluslararası Kedi Federasyonu FIFe’den geldi. Duyanların inanmakta zorlanacağı karar bu kez Rus kedilerini hedef alıyor.

Karar şu maddeleri içeriyor;

-Rusya’da yetiştirilen hiçbir kedi, artık Rusya dışındaki hiçbir soy kütüğüne kaydedilemeyecek.

-Rusya’da yaşayan katılımcıların kedileri, tüm ülkelerdeki FIFe fuarlarından men edilecek.

-1 Mart 2022’de alınan bu kararlar; 31 Mayıs 2022 tarihine kadar geçerli olacak. Gerek duyulması halinde bu tarihte kararı tekrar değerlendirecek  ve uzatabilecek.

 

Bu kararlara ilaveten FIFe, Ukrayna’daki savaştan etkilenen kedilere destek amacıyla bütçe ayrılmasını da kararlaştırdı. Federasyon yaptığı açıklamada Polonya, Romanya, Macaristan, Slovakya ve Moldova gibi komşu ülkelerden Ukrayna’daki kedilere yapılan yardımlar için duyduğu minneti de dile getirdi.

Paylaşan heymypet