Kayıp Köpek Bulunca Yapman Gerekenler

Kayıp köpek bulduğunda ne yapmalısın? Nelere dikkat etmelisin? Patili dostumuzu bir an önce ebeveynleriyle kavuşturmak için aşağıda sıraladığımız noktalara dikkat etmelisin!

kayıp köpek

Sokakta kendine kendine yürürken karşına tasmalı bir köpek çıktı. O an ne yapman gerekiyor? Ya da apartmanının önüne tatlı mı tatlı bir dostumuz sığındı. Üstelik oldukça da bakımlı ve ürkek… Kayıp köpek bulduğunda yapman gerekenleri bilirsen bu senaryolar hiçbir sorun teşkil etmiyor. O yüzden patili dostumuzu bir an önce ebeveynine kavuşturabilmek için tavsiyelerimize pür dikkat kesilmeni tavsiye ederiz!

KAYIP KÖPEK BULUNCA İLK ÖNCE DİKKATLİ OL

Öncelikle kayıp bir köpekle karşılaşabileceğin her durum birbirinden farklılık gösterir. O yüzden her defasında dostumuza imtinayla yaklaşman iyi olur. Bu noktada köpeklerin beden dilini iyi okuyabilmek büyük önem taşıyor. Yine de genel bir çerçeve çizmek de mümkün.

İlk olarak dostumuza yaklaşırken yavaş hareket et. Mümkün mertebe yumuşak ve sakin bir biçimde konuş. Bedenini de yere yakın tut. Dostumuza yan taraftan yaklaş ve direkt göz teması kurmamaya dikkat et. Eğer köpek senden uzaklaşıyorsa beden dilin ve sesinle onu belirli bir tarafa yönlendirmeyi dene. Yok patili dostumuz zaten sana merakla bakıyorsa, yerinde kal. O muhtemelen sana yavaş yavaş yaklaşacak.

Baktın patili dostumuz diş gösteriyor ya da hırlıyor, yanına gitmeyi düşünme bile. Kendi şehrindeki veteriner hizmetleri müdürlüğünün numarasını tuşla ve dostumuzu göz takibine al. Olur da dostumuz kaçtı, yaşadığın şehirdeki Veterinerlik Hizmetleri’nin numarasını tuşlayabilirsin.

KÖPEĞİ EVE Mİ ALMALIYIZ YOKSA BARINAĞI MI ARAMALIYIZ?

köpeğim neden gözlerini

Diyelim ki dostumuz arkadaş canlısı çıktı. Böylesi bir durumda ona yavaşça yaklaşarak eğer varsa tasmasından tutabilirsin. Tabii tüm bu süreçte her halükarda dikkatli davranmanı tavsiye ederiz. Dostumuz usul usul seninle geliyorsa bu iyiye işaret. Şimdi bu canı eve mi yoksa barınağa mı götürmeli sorusunu bu noktada değerlendirmeye başlayabilirsin.

Eğer evde evcil hayvanların varsa, tanımadıkları bu köpekle eve girmek onları muhtemelen ürkütecek. O yüzden bir karar verirken evdeki dostlarını ve mizaçlarını da değerlendirmen gerek. Herhangi bir sorun çıkacak gibi değilse sokakta bulduğun dostumuzu eve götürmen iyi olur. Tasmasında adresine dair bir bilgi yoksa elbette! Dostumuzu evine aldıktan sonra yapman gereken ilk şey, sahibine ulaşmaya çalışmak olmalı.

Bu arada, eğer köpeği eve götürmeye dair ufacık bir şüphen varsa bile, lütfen götürme. Yaşadığın yerdeki belediyeye ulaşıp sorunu onlar aracılığıyla da çözebilirsin. Kendini buna mecbur hissetmene gerek yok.

KÖPEĞİN EBEVEYNİNİ NASIL BULURUZ?

Şimdi gelelim patili dostumuzun ebeveynini bulmaya. Bunun için akla gelen ilk yöntem, kayıp ilanları asmak değil mi? İlginçtir ki bu ilkel yöntem hala işe yarıyor, denemende fayda var! Aynı zamanda sosyal medya platformlarında evcil hayvan grupları var. Bu gruplara da kayıp köpek ilanı verebilirsin.  Bunun yanı sıra çevrendeki barınakları ve belediyeye ait birimleri aramanı tavsiye ederiz. Bu sayede köpeğinin kaybolduğunu ifade eden birileri varsa onlara ulaşabilirsin.
Olur da patili dostumuzun sahibini bulamazsan önüne üç seçenek çıkıyor. Bunlardan ilki köpeği kendin sahiplenmen! Yok bu fikir pek uygun değilse, çevrende dostumuzu sahiplenmek isteyecek birileri yok mudur? Sorup soruşturmana rağmen bu ihtimal de sonuç vermediyse son çareye başvurma zamanı gelmiş demek. Patili dostumuzu bir barınağa yerleştirmek.

Paylaşan heymypet