Ukrayna’dan Evcil Hayvanlarla Kaçanlara Komşu Ülkelerden Destek

Rusya-Ukrayna krizi savaşa dönüştüğünden beri gündem, durulmak bilmedi. Bu çok normal çünkü evler yıkılıyor, canlar kaybediliyor ve büyük bir insanlık ayıbı sürekli cereyan ediyor: İnsanlar birbirlerini öldürüyorlar. Bu esnada filler tepişirken de çimler eziliyor, olan evcil hayvanlara da oluyor…

Fotoğraf: Salwan Georges

Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinden beri Ukraynalı vatandaşların yarısından fazlası sınırlara akın etti. Haberler pılını pırtını toplayıp kendini güvenli limanlara atmaya çalışan insanların görüntüleriyle dolup taştı. Bu insanların yanlarında ailelerinin bir ferdi olarak evcil dostları da vardı. Ancak hayvan protokollerinden dolayı Avrupa Birliği, bu savaşzede insanların hayvanlarını sınırlardan içeri almıyor. Zaten savaşla travmatize olmuş Ukraynalı vatandaşlardan bir de evcil dostlarını geride bırakmaları isteniyor.

MİKROÇİP, KUDUZ TESTİ VE AŞI REGÜLASYONLARI

AB ve Birleşik Kırallık’ta evcil hayvanların ülkeye girebilmesi için mikroçipli, aşılı ve kuduz testine sahip olması gerekiyor. Fakat insanlar, savaş esnasında bu kriterleri gözetebilecek halde değil. Zaten birçok evcil hayvan da bu kriterlerin hepsine uymuyor. PETA bu durumun telafisi için harekete geçerek Macaristan, Litfanya, Polonya ve Romanya ile görüşmeye başladı. Bu ülkelerden hayvanların sınırlardan içeri alınması için bazı kolaylaştırmalar bekliyorlar. Beklediklerini de yavaş yavaş almaya başladılar. Sonuçta bu evcil dostlarımızın geride bırakılması söz konusu dahi olamaz. Neyse ki Ukraynalı evcil hayvan ebeveynleri de bu şekilde düşünüyor ve dostlarıyla kilometrelerce yol tepip sınırlarda birlikte bekliyorlar. Bu bekleyişten de savaşın trajedisiyle yoğrulmasına rağmen güzellik saçan bazı fotoğraflar ortaya çıkıyor.

Fotoğraf: Instagram @Peta
Fotoğraf: Instagram @PETA

ROMANYA SINIRINDA DURUM

Bükreş Veterinerler Birliği, hazırladıkları formu doldurdukları takdirde evcil hayvanları aşı veya mikroçip gözetmeksizin sınırdan içeri alacaklarını duyurdu. Ülkeye giren evcil hayvan ebeveynleri, sınırdaki “Veterinerlik Sağlık Noktaları”na uğrayacaklar. Bu noktalarda bahsedilen formu doldurduktan sonra sınırdan içeri giriş yapabilecekler. Romanya, Ukraynalı vatandaşlar için kişi başı en fazla 5 hayvana izin veriyor. Aynı zamanda PETA Romanya sınırdan geçebilen kedi ve köpeklere bedava aşı uygulaması ve veterinerlik hizmeti sunuyor. Fakat bu hizmeti sunan birim, sınırdan 600 kilometre uzakta.

POLONYA SINIRINDA DURUM

Polonya da tıpkı Romanya gibi aşı, mikroçip ve kan testi zorunluluğunu kaldırdı. Evcil hayvan ebeveynlerinin form doldurması yeterli. Ek olarak eğer Ukraynalı vatandaşların Polonya’da tanıdıkları varsa, direkt adres göstererek sınırdan içeri girebiliyorlar. Ancak Polonya’dan başka bir AB ülkesine geçmek isteyen Ukraynalıları büyük zorluklar bekliyor. Çünkü bu durumda evcil dostlarını 3 hafta boyunca sınırdaki bir barınağa teslim etmeleri lazım. Burada Polonya hükümeti ve yerel hayvan hakları kuruluşları, barınakların koşullarını iyileştirmek için canla başla çalışıyor.

MACARİSTAN’DA DURUM

Macaristan aynı Polonya ve Romanya gibi sınır uygulamalarını gevşetmiş durumda. Evcil dostlarımızın sınırdan içeri girmesi için mikroçip, aşı ve kan testine ihtiyacı yok. Ebeveynlerin diğer ülkelerdeki gibi bir geçiş formu doldurmaları yeterli oluyor.

LİTFANYA’DA DURUM

Litfanya normal şartlar altında ülkesine giriş yapan hayvanlar konusunda oldukça hassas bir ülke. Fakat içinde bulunduğumuz koşullar altında Ukraynalı vatandaşlara ve evcil dostlarına bazı haklar tanıdılar. Şu an ülkeye girişlerde hiçbir ön koşul yok, ek olarak giriş yapan her evcil hayvana mikroçip takıyor, aşı yapıyor ve maalesef ki bir süre karantinaya alıyorlar.

Savaşın tüm dünyanın mağduriyeti anlamına geliyor. Canlı cansız her varlık adına, savaşa hayır!

Paylaşan heymypet