Patilerinde Fazla Parmak Olan Kediler Hakkında 7 Şaşırtıcı Gerçek

Polidaktil kediler, patilerinde normalden fazla sayıda parmakla doğarlar. Çoğu kedinin ön patilerinde beş, arka patilerinde dört parmak bulunurken, polidaktil kedilerin her patisinde altı veya daha fazla parmak olabilir. Patilerinde fazla parmak olan kediler hakkında 7 şaşırtıcı gerçeğe gelin birlikte bakalım!

Polidaktili, fazladan rakamlarla sonuçlanan ve dünyanın belirli coğrafi bölgelerinde diğerlerine kıyasla daha sık görülen genetik bir anormalliktir. Erkek veya dişi, büyük veya küçük herhangi bir kedi ırkını etkileyebilir.

Polidaktiliye katkıda bulunan genetik faktörler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam et.

1) Polidaktili Genetik Bir Mutasyondan Kaynaklanır

Polidaktili, baskın bir gendeki genetik bir mutasyondan kaynaklanır. Genellikle bir kedinin patilerinde dört ila yedi parmak arasında herhangi bir yerde oluşmasıyla sonuçlanır. Polidaktiliden en çok ön patiler etkilenir. Ancak arka patilerde de oluşabilir. Bir kedinin dört patisinin hepsinde polidaktili olması son derece nadirdir.

Çoğunlukla, polidaktilinin bir kedinin sağlığına zararı yoktur. Sadece kedinin tırnaklarını kesmek biraz daha emek ister. Eğer kedinin tırnaklarını daha önce kesmişsen, bunun ne kadar zor olduğunu bilirsin. Aksi halde, birkaç ekstra ayak parmağı olan çok sayıda mutlu, sağlıklı kedi yavrusu vardır.

Genellikle polidaktili ile karıştırılan bir durum olan kedi radyal hipoplazisinin bir kedinin sağlığına son derece zararlı olabileceğini not etmek önemlidir. Polidaktili gibi, kedi radyal hipoplazisi ekstra ayak parmaklarının gelişmesine neden olur. En büyük fark, ekstra parmakların, kedinin normal parmaklarının hemen yanında gelişmesi ve bunun sonucunda kedide son derece geniş, düz tabanlılık meydana gelmesidir.

2) Bazı Polidaktil Kedilerin Eldivenleri Var

“Eldivenli pençeler”, bir polidaktil kedinin ekstra ayak parmakları, pençenin ortasında oluştuğunda ortaya çıkar. Ona başparmak benzeri veya eldiven benzeri bir görünüm verir. Bu ekstra rakamlar başparmaklara benzer.

3) Polidaktili Aslında Bazı Kedilere Fayda Sağlar

Polidaktili olan kedilerin ayak parmakları sadece sevimli değil, aynı zamanda kediciklere de bazı faydalar sağlıyor. Polidaktil kedilerin daha geniş, daha büyük pençeleri olduğundan, çeşitli yüzeylerde daha iyi denge kurar, tırmanır, avlanır ve avlarını yakalarlar.

Bir polidaktil kedin varsa, ona bir tırmalama tahtası satın aldığından emin ol. Çünkü bu ekstra ayak parmakları, mobilyalarında ciddi hasarlar bırakabilir.

4) Polidaktil Kediler Şanslı Kabul Edilir

Denizcilere iyi şans getirdiğine inanılan birçok kedi türü (kara kediler ve patiska kediler dahil) gibi, polidaktil kediler de bir istisna değildir. O zamanlar, polidaktil kediler gemiyle yapılan uzun yolculuklarda ortak bir manzaraydı.

Büyük, geniş pençelerinin yardımıyla, polidaktil kediler mükemmel bir şekilde fareleri yakalarlar ve geminin malzemelerini haşerelerden uzak tutarlardı. Ayrıca pençeleri kayalık denizlerde denge kurmalarına yardımcı oldu.

Polidaktil kediler en yaygın olarak Batı İngiltere, Galler, Kanada ve Doğu Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunur. Bu bölgelerdeki yaygınlıkları genellikle kıtalararası gemilerdeki günlerine bağlanır. İngiltere’deki polidaktil kedilerin, polidaktil olmayan kedilerle çiftleştikleri, genetik özelliği çoğalttıkları ve Atlantik Okyanusu boyunca taşındıklarına inanılıyor.

5) Ernest Hemingway, Polidaktil Kedileri Çok Severdi

Polidaktil kedilerin neden bazen Hemingway kedileri olarak anıldığını hiç merak ettin mi? Ee, çünkü Ernest Hemingway onları çok severdi . Ernest Hemingway’e, bir gemi kaptanı tarafından Snow Ball adında beyaz, polidaktil bir kedi hediye edildikten sonra, bu çok parmaklı kediciklere karşı ciddi bir sevgi geliştirdi.

1961’deki ölümünden sonra Florida, Key West’teki evi bir müzeye ve sevgili kedilerinin yuvasına dönüştürüldü. Şu anda, kedicik kolonisi, orijinal kedilerinin yaklaşık 50 torununa ev sahipliği yapıyor ve bunların yaklaşık yarısı polidaktili.

6) Polidaktil Maine Coon Kedileri Arasında Çok Yaygın

Maine Coon kedileri zorlu, karlı koşullarda ortaya çıktıkları için, küçük, yerleşik kar botları görevi gören büyük, yalıtılmış pençelere sahip olacak şekilde evrimleşmişlerdir. Maine Coon kedilerinde polidaktil çok yaygın. Bir zamanlar Maine Coon kedi türünün yaklaşık yüzde 40’ından fazla polidaktili kedi vardı. Bu kediler neden şanslı? Polidaktili sayesinde, Maine Coon’lar karlı koşulları atlatmak için daha fazla yalıtım ile daha büyük, daha geniş pençelere sahipti.

Bugün, polidaktili birçok Maine Coon kedisinden yetiştirilmiştir.

7) Bir Kedi Polidaktili’de Dünya Rekorunu Tutuyor

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, Jake adında bir polidaktil zencefil tekir, en çok ayak parmağına sahip olduğu için dünya rekorunu elinde tutuyor. 3 Tam 28 ayak parmağı olan Jake’in her patisinde yedi parmağı var. Her parmağın kendi pençesi, yastığı ve kemik yapısı var.

Soru&Cevap

-Polidaktil kediler ne kadar nadirdir?

Polidaktil kediler nadir değildir. Aslında, çok yaygınlar.

-Fazla parmaklı kediler ne kadar yaşar?

Polidaktil kediler, normal kediler kadar uzun yaşar, yaklaşık 15 yıl.

-Polidaktil kedilerin değeri ne kadar?

Safkan olmadıkça normal kedilerden daha değerli değildir.

 

 

Paylaşan heymypet