Köpeğine Vermemen Gereken Zehirli Yiyecekler

Köpekler genellikle bizler yemek yerken her yediğimizin tadına bakmak ister. Biz de çoğu zaman onlara kıyamayıp tadına baktırıyoruz. Ancak bazı yiyecekler ve içecekler var ki onları zehirleyecek kadar zararlı. İşte köpeğine vermemen gereken zehirli yiyecekler…

köpeğine vermemen gereken

 

 

Ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebileceği için köpeğine vermekten sakınman gereken bazı yiyecekler var. Duyduğunda şaşıracağını düşünüyoruz çünkü bazı yiyecekleri hiç tahmin etmeden vermiş bile olabilirsin. Çoğunlukla çikolatanın zararlı olduğunu biliyoruz. Peki, dahası ne? Köpeğine vermemen gereken zehirli yiyecekleri senin için sıraladık. 

Köpeğine Vermemen Gereken En Tehlikeli Yiyecekler

1. Yapay Tatlandırıcı

Sert kabuklu ağaçlardan elde edilen yapay bir tatlandırıcı içeren; sakız, şekersiz yer fıstığı ezmesi, diş macunu gibi ürünler var. Aşırı ksilitol tüketimi insanlarda şişkinliğe, midede gaza ve ishale neden olur. Ancak ksilitol köpekler için zehirleyici olabilir. Ksilitol içeren yiyecekleri köpeğin kazayla bile olsa yememeli. Bunun için saklanan yerleri çok iyi seçmelisin. 

2. Alkol

İnsanların aksine köpeklerin böbrekleri alkolü etkili bir biçimde sindiremez. Bu da patili dostlarımızın sağlık sorunları yaşamasına neden olur. Muhtemelen köpeğine alkol içirmiyorsun ancak yine de senin tükettiğin sırada bile onun ulaşamayacağı yerlerde olmalı. 

3. Avokado

Avokado bütün olarak köpeğine zararlı değil. Meyvesini de vermesen iyi olur ancak asıl zararlı olan bölgeleri; çekirdeği, kabuğu ve yaprakları. Meyvenin bu kısımlarında ‘persin’ adı verilen ve köpeğinin kusmasına neden olan bir madde bulunduğundan onun için toksik etkiler doğurur.

4. Kafein

Kafein köpeklerimiz için zehirli olmasa da insana yaptığı etkilerin bazılarına sahiptir ve bu etkilere daha hassas yapıda olan dostlarımızı rahatsız edebilir. Az miktarda bile kafein tüketmesi köpeğini hiperaktif hale getirip titremesine sebebiyet verebilir. 

5. Çikolata

Yapılan sayısız araştırma sonucunda çikolatanın köpekler için toksik etkiler yarattığı kanıtlandı. Bunun nedeni köpeğinin metabolik süreçlerini kesintiye uğratan bir uyarıcı olan teobromin olmasıdır. Teobromin bitter ve damla çikolatasında özellikle yüksek bulunduğundan köpekler için daha tehlikeli çeşitler haline gelmiştir. Tükettiği miktara bağlı olarak patili dostunun midesi bozulabilir, kalp sorunları yaşayabilir, nöbet geçirebilir ve hatta maalesef hayatını dahi kaybedebilir. Aman diyelim, çikolatayı onun kolaylıkla ulaşabileceği yerlerden hemen kaldır. 

köpeğine vermemen gerekenKöpeğine Vermemen Gereken Diğer Yiyecekler 

1. Kızarmış Yiyecekler

Bizler için kızartılmış gıdalar nasıl zararlıysa, köpekler için de aynı etkiler sebebiyle zararlı. Fazla yağlı yiyecekler, köpeğinin midesini rahatsız edebileceği gibi pankreatit oluşumunu destekleyebilir. Ayrıca bu tür yiyeceklerin fazla miktarda tüketilmesi obeziteye ve beraberinde diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. 

2. Sarımsak ve Soğan

Bizler yemeklerimize katmaktan hiç çekinmesek de köpeklerimiz (ve hatta kedilerimiz) için soğan ve sarımsak zehirli etkiler yaratır. İster pişmiş isterse de çiğ olsun, eğer köpeğin bunlardan birini yerse alyuvarları zarar görebilir ve bu da anemi ile sonuçlanır.

3. Kuru ve Yaş Üzüm

Bu meyveler insanlar için sağlıklı olmasına rağmen köpekler için toksiktir. Üzüm ve kuru üzüm köpeğinin sağlığına çok ciddi olumsuz etki yapabilir; akut ve ani böbrek yetmezliğine yol açabilir.

4. Kuruyemişler

Bizim için sağlıklı olsalar da, köpeğine çerez vermekten kaçın. Küçük olması yüzünden hayvan açısından boğulma riski söz konusu ve yüksek yağ oranı hayvanın midesini rahatsız edecek kadar yüksek. Özellikle de makademia fındığının köpekler için oldukça zehirli olduğu bilinmektedir. Ölümcül olmamasına karşın; köpeğinin yürüyememesine, kusmasına, uyuşuk davranmasına ve titremesine neden olabilir.

5. Süt, Krema ve Peynir

Köpekler yetişkin olduklarında, gereken enzimlerden yoksun oldukları için süt ürünlerini sindirememeye başlarlar. Bu; evcil hayvanının süt, krema veya peynir yemesi durumunda; kusma, ishal ve mide fesadı gibi laktoz intoleransı belirtileri gösterebileceği anlamına gelir.

Köpeğinin yememesi gereken bir şeyi yemiş olabileceğini düşünüyorsan, en kısa sürede veteriner hekimine danışman çok önemli. Söz konusu toksik yiyecekleri köpeğinin ulaşamayacağı yerlerde saklamalı ve sadece kendisine uygun yiyecekleri yemesine dikkat etmelisin.

Sen köpeğine bu besinlerden herhangi birini verdin mi? Umarız olumsuz sonuçlar doğurmadan hatanın farkına varmışsındır. Bu süreci nasıl yürüttün? Deneyimlerini bizlerle de paylaşır mısın?

Paylaşan heymypet