Özel İhtiyaçları Olan Bir Kediyi Sahiplenmek

Özel ihtiyaçları olan engelli bir kedi mi sahiplendin? Ne kadar büyük bir şey yaptığının farkında mısın? Seninle gurur duyuyoruz. Fakat onun için gerekli bakım hakkında yeterince bilgi sahibi misin? Birlikte öğrenelim!

özel ihtiyaçları

 

 

Özel ihtiyaçları olan bir kedinin, sağlıklı dostlarına kıyasla daha farklı bakımı olduğu bir gerçek. Ancak evcil hayvan sahipleri için bu zorluklar, kedi arkadaşlarıyla benzersiz bir bağ kurma fırsatı. Aslında sandığın kadar yardıma ihtiyaçları yok. Öyle muhteşem bünyeleri var ki zorluklar karşısında kendini hazırlıyor.

Kedi sahiplenirken kedi maması seçmek gibi yapman gereken normal şeylere ek olarak, ev ortamında yalnızca birkaç ayarlama yapman gerekir.

Engelli veya sağlık sorunları olan kedigillerle dolu bir yaşam, özel ve ödüllendirici bir deneyim.

Özel İhtiyaçlı Kedi Bakımı

Özel ihtiyaçları olan bir kedi mi sahipleneceksin? Onu desteklemek için neye ihtiyacın olduğunu öğren.

Özel engellilik durumlarına bağlı olarak bağlılığınız nispeten minimum düzeyde olması mümkün. Bolca sevgi ve destek vermenin yanı sıra, onlara lojistik ve mali açıdan da destek vermede sorun yaşamayacağından emin ol.

Ayrıca senin ve evcil hayvanının hayatını kolaylaştıracak engelli kedi ürünleri olduğunu da bil. Örneğin, kör kediler ses çıkaran bir besleme oyuncağından yararlanır ve bundan keyif alır.

Arka uzuvları felç olan kediler için, yürümeyi kolaylaştıran takılı arabalar bulunuyor. Kedin, arka ucunu destekleyen, arabaya bağlı bir askıda oturur. Etrafta dolaşmak için ön ayaklarını kullanarak arabayı yuvarlarlar.

özel ihtiyaçlarıKör Kedinin İhtiyaçlarının Bakımı

Kör bir kediyi sahiplenmek sandığından daha kolay. Çünkü kediler zaten diğer duyulara da oldukça güveniyor.

Bazen kedi sahipleri bir süre yavru kedilerinin kör olduğunu fark etmez. Nesnelere çarpmak veya bir şeyin yerini bulmakta zorluk çekmek gibi davranışlar normal algılanır.

Kör bir kedinin bakımı söz konusu olduğu zaman, mama kabı, su kapları ve kum kutuları gibi nesneleri aynı yerde tutmayı dene. Bu ürünlere erişimi çevreleyen olası engelleri ortadan kaldır. Bu şekilde evcil hayvanın ihtiyaç duyduğu şeyi bulmak için hafızasına güvenir.

Dostunu desteklemek için yapabileceğiniz birkaç şey daha:

  • Evcil hayvanlarının tasmalarına zil ekle
  • Evinin her yerinde mama ve su kaplarının altına dokulu bir paspas gibi dokunsal işaretleyiciler kullan
  • Duyuların kullanımını teşvik eden etkileşimli oyuncaklar al

Sağır Bir Kedinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağır bir kediye nasıl bakacağını mı merak ediyorsun? Senin beden dilini tanıyacak ve dokusal işaretleyiciler yardımıyla durumu hemen kavrayacak. 

Dostunu güvende tutmak için kedini çeride tutmak en iyisi. Aksi takdirde, karşıdan gelen trafik gibi tehlikeli durumlara ve tehditlere karşı daha savunmasız olur.

Sağır kedi bakımı sağlarken, seni göremiyorsa gerektiği zaman varlığını ona göster. Ellerini çırparsan veya yere basarsan, evcil hayvanın titreşimleri hissedecek ve yakında olduğunuzu bilecek

Eğitime gelince, görsel ipuçları ve el işaretleri işine yarar. Hatta bazı sağır kediler işaret dilini anlayacak şekilde eğitiliyor. Ne muhteşem bir mucize! İşitmemelerine rağmen sağır kedilerin; normal, sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkün.

Fiziksel Deformitesi Olan Bir Kedinin Bakımı

Kedilerin yaşadığı en yaygın fiziksel deformite bir uzvun kaybı.

Şans eseri, üç bacaklı kedigillerin yaşamları pek çok açıdan diğer kedilere benzer. Kedigiller, eksik bir uzuvla bile etkileyici bir denge hissine sahip olur.

Böyle bir kedinin en büyük sorunu, sağlıklı bir kiloyu korumak. Böylece eklemlerine ek yük bindirmezler. Üç bacaklı dostlarımızda artrit riskini en aza indirmek özellikle önemli. Dolayısıyla onların beslenme ihtiyaçlarının karşılanması şart. Herhangi bir özel beslenme gereksinimi olup olmadığını veterinerine mutlaka danış.

Evcil hayvanını potansiyel tehlikelerden uzak bir yerde tutmak da iyi bir fikir. İçeride, merdiven gibi gezinmenin tehlikeli olabileceği alanları kapat.

Engelli bir kedi sahiplenmenin sorumluluğu bazen ebeveynler tarafından psikolojik olarak da zor olur. Onun her ihtiyacına cevap vermek isteyen ebeveynler kendini strese sokar. Ancak buna hiç gerek yok. Senin sevgin ve kedinin muhteşem uyum sağlama özelliğiyle her şeyin üstesinden gelmek mümkün. Sadece ne kadar güzel bir şey yaptığının farkında ol ve kendinle gurur duy. 

Paylaşan heymypet