Doğuştan Engelli Köpek, Engelli Çocuklara Hayatı Kabul Etmeyi Öğretiyor!

Seni Tobi ile tanıştıralım. Kendisi dünyanın en şirin hayvanlarından biri. Ya da doğuştan engelli köpek olarak da biliniyor. Ancak o küçücük bedeninde kocaman bir kalp atıyor. Bunu mutluluğundan ve yardımcı olduğu çocukların sayısından da anlayabiliriz.

Doğuştan engelli köpek Tobi!
Doğuştan engelli köpek Tobi! Fotoğraf: gofundme.com

Hayata dair öğrenmemiz gereken birçok önemli şey var. Ancak bunların arasında iki tanesi var ki, kalan hepsinin önüne geçiyor. Ne mi onlar? İlki; hayatta olan biteni ve kendini kabul etmek. İkincisi ise onun yakın arkadaşı, şefkat. İşte doğuştan engelli köpek Tobi, engelli çocuklara tam da bunları öğretiyor. Nasıl mı? Bu değerleri bizzat yaşayarak ve başkalarına da aktararak.

Paige Bradford, Virginia’da çalışan ve özel eğitim gerektiren çocuklara öğretmenlik yapan harika bir insan. Öğretmenliği süresince işlerini kolaylaştıran bir yardımcısı var. Evet doğru tahmin ettin, beş yaşında ve iki bacaklı minyatür Australian Shepherd’i Tobi!

“Çocuklar Tobi ile oynarken engellerini unutuyor. Mesela bir öğrencimde hemiparezi, yani yarım felç var. Vücudunun sol kısmını hareket ettirmesi çok zor. Fakat Tobi’yi öyle çok seviyor ki, ona getirdiğim ödül mamalarını Tobi’ye vermek için iki elini de kullanıyor. Bu sayede egzersiz yapmış oluyor ve Tobi ile harika vakit geçiriyorlar.” dedi Bradford.

Doğuştan engelli köpek Tobi’nin çocuklara faydaları, sadece fiziksel egzersizle kalmıyor. “Tobi’yi çok sevdiği için alfabeyi öğrenen bir öğrencim de var. Ne zaman doğru bilse, Tobi ile vakit geçireceğinin farkında. Bu yüzden öğrenmeye ciddi anlamda hevesli.” dedi yenilikçi öğretmen.

DOĞUŞTAN ENGELLİ KÖPEK HER ŞEYE RAĞMEN YAŞAMAYI ÇOK SEVİYOR

Doğuştan engelli köpek Tobi
Doğuştan engelli köpek Tobi! Fotoğraf: gofundme.com

Bradford Tobi’yi bir sahiplendirme ilanında gördü. “Onun o şirin suratını gördükten sonra onu sahiplenmem gerektiğini anladım. Hemen harekete geçtim ve hiçbir aksilik ile karşılaşmadan Tobi’yi sahiplendim.” dedi.

Patili dostumuz Tobi, her şeye rağmen hayatı ve kendini kabul etme konusunda bir dünya markası. Birçok insan, ilk bakışta onun şanssız olduğunu düşünebilir. Fakat belki de Tobi’nin bitmek bilmez neşesi ve enerjisi, sakatlığı sayesindedir, kim bilir? Şefkat ve kendini kabul etme, hayatın getirdiklerini kabul etme meselesi tam da burada devreye giriyor.

“Tobi’yi sınıfıma getirmeye başladığım andan itibaren çocukların davranışlarında ciddi bir değişim gözlemlemeye başladım. Tobi’ye kendilerini yakın hissedip, yalnız olmadıklarını gördüler. Aynı zamanda onun enerjisinden etkilenip kendilerine ve hayata daha şefkatli yaklaşmaya başladılar. Onun engeli ile ilgili sorular sordular. Neden farklı gözüktüğüne dair kafa yordular ve bu noktada hayatı kabul etme noktasında ciddi ilerleme sağladılar. Aynı zamanda birbirlerinin engellerini ve farklılıklarını da daha farklı bir açıdan görmeye başladılar. Böylelikle hiçbir şeyin herhangi bir engel yüzünden kısıtlanamayacağını, mutluluğun her şeyden büyük olduğunu anladılar.” dedi Bradford.

“Tobi’nin sınıfıma kattığı şeyler ve çocukları kendi aralarında konuşmaya sevk ettiği kıymetli konular paha biçilemez. Onun üzerinden kendilerini ve diğerlerini sevmeyi öğrendiler.” diyerek sözlerini noktaladı.

Doğuştan engelli köpek Tobi, adeta köpek kılığına girmiş bir melek! Var olduğu için, o şapşal suratındaki gülümseme için diyoruz ki, iyi ki patili dostlarımız hayatımızdalar. Bir de köpek Skipper var, onu duymuş muydun? Onun da tam 6 bacağı ve 2 kuyruğu var. Hikayesini buradan okuyabilirsin!

Paylaşan heymypet