Kıskanç Köpekler! Kıskançlıkları Araştırmalarla Kanıtlandı

Bu düşünce, köpek ebeveynlerinin aklına ara sıra geliyordur… Acaba patili dostum beni kıskanıyor mu? Partnerinizle sarılırken aralara girmeler, başka köpeklere ilgi gösterince havlamalar, hatta ve hatta bir süre sonra trip atmalar! Hal böyle olunca araştırmacılar kolları sıvayıp bu konuya bir açıklık getirmek istedi.

Kıskanç Köpekler

Uzun süre köpek ebeveynliği yapan herkes, kıskanç köpekler ile birkaç kez karşı karşıya gelmiştir. Sen kendi patili dostunu gezdirirken karşıdan şirin mi şirin başka bir köpek gelir. İçin erir ve dur şu güzelliği bir seveyim dersin fakat o da ne… Senin patili dostun bir anda havlamaya hatta ağlamaya başlar.

Bilim insanları eskiden kıskançlığın sadece insanlara ait bir his olduğunu iddia ederdi. Hayvanlarda kıskançlığın olmadığını ve onlara bu hissi bizim yansıttığımızı savunurlardı. Ancak yeni araştırmalar bu iddiaları yalanlıyor. Yine de antropomorfizm yapmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz. Yani insani özelliklerimizi başka şeylere yansıtıyoruz. İyi ki bilimsel araştırmalar var ve antropomorfizm ve gerçek arasındaki ayrımı sağlıyorlar!

Dönelim bizim kıskanç patili dostlarımıza. Araştırmayı yürüten Amalia Bastos, “Araştırmamız, köpeklerin insanlardaki kıskançlığa benzer davranışlar gösterdiğini tespit etti. Yine de bu kıskançlığı bizim gibi yaşadıkları anlamına gelmiyor. Sadece davranışsal olarak bir benzerlik var.” dedi.

KISKANÇ KÖPEKLER ÜSTELİK ZEKİ DE!

Araştırmanın detaylarına inelim. Bilim insanları, 18 köpeği iki farklı durumda derinlemesine inceledi. İlk durumda patili dostlarımızın ebeveynleri oyuncak bir köpekle oynadı. İkinci durumda ise ebeveynler, köpeğe benzemeyen fakat benzer ebatlarda bir nesne ile etkileşime girdi. Bizim kıskanç köpekler, ebeveynleri köpeğe benzeyen oyuncakla oynarken ciddi bir fiziksel aktivite gösterdi. Bu durum, köpeğe benzemeyen nesnede tekrarlamadı, bak sen şu işe!

Kıskanç köpekler

“Köpeklerin fiziksel aktivitelerini gözlemledik. Ebeveynleri köpeklerin sosyal olarak rakip gördükleri bir şeyle oynarken patili dostlarımızın fiziksel aktivitesi ciddi anlamda arttı. Bu yönteme “yaklaşma yöntemi” deniyor ve bize yorumlamamız için birçok bilimsel veri sağlıyor. Patili dostlarımız kıskandıklarında sahiplerinin yakınında olmak için, onlara yaklaşmak için çaba gösteriyor. Aynı davranış bebekler ve çocuklarda da var. Onlar da annelerini kıskanınca yaklaşma yöntemine uygun bir şekilde annelerinin daha yakınında olmak istiyor” dedi Bastos.

Bu bulgular patili dostlarımızın kıskançlık gösterdiğine doğrudan işaret ediyor. Fakat yine de hatırlatalım, bu işin fiziksel boyutu. Duygusal anlamda ne hissettiklerini anlamak için daha farklı araştırmalara ihtiyacımız var.

Bastos da aynı noktaya değinerek, “Fiziksel tepkileri ölçmek basit. Fakat köpeklerin duygu dünyasına girip orada ne olup bittiğini ölçmek imkansız derecede zor. Kıskanç köpekler tam olarak ne hissediyor belki de hiç anlayamayacağız.” dedi.

Dememiz o ki bizim patili dostlarımız bizlere pek bir bağlı. Mesela Pamuk Köpek’i duydun mu? Hikayesine göz atmanı öneririz!

Paylaşan heymypet