Evcil Kuşların Davranış Sorunları

Dünyanın en sevimli canlılarından biri olsa da bazen evcil kuşların da davranış sorunları olur. Neyse ki bu davranışların derinine inerek çözüme kavuşturacağız!

evcil kuşların

 

Çocuklar, kediler ve köpekler gibi, evcil kuşların da bazen ebeveynlerinin yönetmesi zor davranış sorunları olur. Kuşların, ebeveynlerini zor durumda bırakacak olumsuz davranış sergilemesi muhtemel. Ancak birçok sorun genellikle daha yaygın olarak biliniyor. Neyse ki, bu sorunların çoğu, sahiplerin biraz zaman ve çaba harcayarak çözeceği şeyler. Yaygın evcil kuş davranış sorununu, kuşların bu davranışları sergilediklerinde ne anlama geldiklerini ve bunları düzeltmek için ne yapabileceğini öğrenmek için okumaya devam et.

Isırma

Isırma, evcil kuşlarda en sık bildirilen davranış sorunlarından biri. Neyse ki, kuşlarda ısırma davranışını kolayca düzeltmek mümkün. Kuşun seni ısırıyorsa, evcil hayvanınla ilgili kendine birkaç soru sor. Kuşun bir şeyden mi korkuyor? Seni ısırması, hormonal bir nedenle mi gerçekleşiyor? Kuş sadece seninle oynamaya mı çalışıyor? Davranışın nereden kaynaklandığını belirlediğin zaman, gelecekte tekrar başlamasını önlemek için adımlar atman mümkün. Örneğin, korkudan dolayı ısırma eğiliminde olan kuşlar, insanlara gitgide alışır. Böylelikle sorun kendiliğinden çözüme kavuşur.

Bağırma

Bağırma, birçok kuş sahibinin rahatsızlık duyduğu istenmeyen bir davranış. Tüm sağlıklı kuşlar gün içinde belirli bir noktada bağırır ve gürültülü olur. Ancak sorunlu bağırmanın, kuşunun sıkılmasından, depresyondan veya yaşadığı başka bir tür stresten kaynaklanması olası. Bağırma davranışı kendiliğinden azalmazsa, kuşunun davranışını değiştirmene yardımcı olmak için veterineriyle görüşmeyi dene.

evcil kuşlarınBölgecilik

Kuşlar genellikle birdenbire bölgeci hale geldikler zaman, sadece üreme mevsiminin başlangıcından kaynaklanan hormonal sorunlar yaşarlar. Ancak bölgecilik farklı tetikleyicilere sahip olur ve kuşunun mutlu ve rahat olmadığının bir işareti olması da mümkün. Bölgecilik ve ilgili davranışları bastırmak için tüylü dostunula bazı bağ kurma tekniklerini denemeyi düşün. Temel düzeyde ilişkinizi iyileştirme, evcil kuşunla olan davranış sorunlarını çözme konusunda büyük bir etki yaratır.

Tüy Yolma

Tüy yolma, kuşların çevrelerinde aşırı derecede depresif ve rahatsız hissettikleri durumlarda meydana gelir. Evcil kuşunda tüy yolma davranışı fark edersen, derhal bir veterinere danış. Psittasin gagası ve tüy hastalığı (PBFD) gibi hastalıkların olasılığını elemen gerek. Tıbbi nedenler kuşunun tüy yolma davranışını tetiklemiyorsa;  barındığı, beslendiği  ve etkileşimde bulunduğun şekli gözden geçirmen gerekir. Evcil kuşunun tüy yolma davranışına neden olabilecek faktörler arasında;

  • kafesin temiz olmaması
  • kafesin yetersiz büyüklükte olması
  • beslenmede eksiklik
  • ilgisizlik gibi nedenler yer alır.

Kuşunun sağlıklı ve mutlu olmasını sağlamak için elimden gelenin en iyisini yaparak ona yardım etmek istediğini biliyoruz. Sorun ne olursa olsun veteriner kontrolünde çözmeni öneririz. Böylelikle davranışların altında yatan tıbbi sorunları ekarte etmiş olursun.

Paylaşan heymypet