Kuzuyu Emzirip Annelik Yapan Çoban Köpeği Sarı!

Anasının kuzusu derler ya, bu seferki kuzumuzun anası bir çoban köpeği! Kuzunun minik ve şirin hallerine dayanamadı herhalde… Çünkü Sarı, tıpkı kendi çocuğuymuş gibi kuzuyu emzirip ona ilgi gösteriyor.

kuzu emziren köpek sarı
Sarı ve Kezban. Fotoğraf: DHA

Kuzu emziren köpek Sarı, Bursalı bir patili dostumuz. Kendisi İnegöl’ün Cerrah Mahallesi’nde kırsal bir alanda çoban köpekliği ile meşgul. Bir de daha yeni anne oldu, 7 tane de yavrusu var artık. Buraya kadar her şey olağan bir şekilde ilerliyor, değil mi? Ancak Sarı yeni doğan bir kuzuyu emzirip ona annelik yapmaya başladığında ise işler biraz değişiyor. Çünkü küçük kuzu ve Sarı, hayvanların içgüdüsel olarak merhamet, sevgi ve şefkati ne kadar derinden hissettiğini bizlere kanıtlar hale geliyorlar!

DHA’nın haberine göre Sezer Çubuk, birgün gündelik işleriyle uğraşırken çoban köpeği Sarı’nın yavrularını emzirdiğini gördü. Bu durumu oldukça normal karşıladı, ta ki yeni doğum yapmış kuzuyu Sarı’nın yanında görene kadar! Sarı, geçtiğimiz aylarda doğan ve “Kezban” isimli minik kuzuya süt anneliği yapıyordu. Bunun sebebi ise, Kezban’ın annesinin sütünün, Kezban’a yetecek kadar fazla olmamasıydı.

kuzuyu emzirip sahip çıktı
Sarı ve Kezban. Fotoğraf: DHA

Çoban Sezer Çubuk bu ilginç durumu, “Bu kuzu bizim Kezban kızımız, bir de Sarı köpeğimiz var. Kezbanı zaten diğer koyundan keçiden emziriyorduk. Köpeğimizin yavruları olunca koyunların olduğu yere Sarı’yı da getirdik. Bir baktık köpek Sarı kuzu Kezbanı’da da emziren bir süt anne olmuş!. Biz de şaşırdık tabi. Bu normal bir şey değil. Çok şaşırdık ve bize değişik geldi. Yani kuzumuzun süt annesi de olmuş oldu. Kezbanın şu an karnı doyduğu için keyfi de yerinde. Allah izin verirse kocaman kuzu olacak ve Kezban da anne olacak” sözleriyle tarif etti.

Aslında Sarı, sadece kuzuyu emzirip bizi şaşırtmakla kalmadı. Canlıların içgüdüsel olarak birbirine duyduğu karşılıklı yardımlaşma dürtüsünü de gözler önüne serdi. Belki de bunu bazı şeyleri tekrar hatırlayıp birbirimize daha fazla sahip çıkmamız için bir mesaj olarak algılamalıyız, ne dersin? Bir yandan da Sarı, bir başka patili dostumuzu hatırlattı bize. Benzer bir yardım dürtüsüyle sokağa terk edilen bebeği donmaktan kurtaran kedi Masha’dan bahsediyoruz! Onun hikayesini de buradan okuyabilirsin.

Paylaşan heymypet