Kuşların Gagalarının Törpülenmeye İhtiyacı Var Mı?

Kuşların gagalarının törpülenmesi gerekir mi? Kuşların buna ihtiyaç duyduğunu nasıl anlayabiliriz? Haydi tüm bu soruları birlikte cevaplayalım.

kuşların gagalarının

 

 

Bir kuşun gagasını törpülemek biraz korkutucu geliyor değil mi? Ama bazı evcil kuşlar için gerekli bir işlem. Tıpkı tırnaklarımız gibi bir kuşun gagası da keratinden yapılır. Hatta yaşamı boyunca sürekli olarak uzar. Bu nedenle, sağlıklı kalması ve düzgün çalışması için kuşların gagalarının sürekli olarak törpülenmesi gerekir. 

Kuş Gagası Bakımı

Normalde, sağlıklı bir kuşun günlük aktiviteleri arasında bol miktarda çiğneme, yemek yeme ve yiyecek arama yer alır. Bu aktiviteler de gaganın doğal olarak uygun uzunlukta ve şekilde olmasına yardımcı olur. Kuşların genellikle gagalarını pürüzlü yüzeylerde sürttüğü gözlemlenir. Bu da kuşların gagalarının korunmasına yardımcı olur.

Doğal ahşap tünekler ve mürekkepbalığı gibi güvenli, çiğnenebilir maddelerle beslenen evcil kuşların çoğu gagalarını iyi durumda tutar. Kabuklu yemişler gibi bazı yiyecekler de gagalarının törpülenmesine yardımcı olur. Ancak bu yiyeceklerin sağlıklı bir kuş diyetinin parçası olduğundan emin olmak önemli.

Bazen bir kuşun gagası aşırı büyümüş veya garip bir şekilde şekillenmiş olur. Bunun nedeni bir yaralanma, bazı tıbbi durumlar veya kuşa gagasını yıpratması için yeterli fırsatı vermeyen bir yaşam tarzı olması mümkün. Böyle bir durumda, düzeltmek için bir gaga kesimi (ve potansiyel olarak başka bir tıbbi bakım) gerekli.

kuşların gagalarının

Gaga Törpüleme İşlemi

Veteriner hekimlikte deneyimli değilsen kuşunun gagasını asla kendin kesmeye çalışma. Bunu yapmak hem senin hem de evcil hayvanının yaralanmasına neden olur.

Kuşunun gagasının çok uzun veya başka bir şekilde anormal göründüğünü mü fark ettin? Yapman gereken ilk şey kuşunun veterinerinden randevu almak. Gaga anormalliğinin nedenini ve düzeltmek için uygun adımları belirlemek için veterinerinin kuşunu incelemesi gerekli. Gaga kesmenin yanı sıra, altta yatan bir tıbbi durumu da tedavi etmesi gerekirse bunu yapacaktır.

Kuşunuzun gagası törpülendiği zaman, veteriner kuş gagasının fazla katmanlarını hafifçe çırpmak için özel bir eğe (dremel aletine çok benzer) kullanır. Gaganın bu şekilde törpülenmesi, gaganın günlük yaşamdan aşınmasını yakından taklit ederek bitmiş gagaya daha doğal bir görünüm sağlar. Ayrıca kuşun yaralanma riskini en aza indirir.

Anlaşılır bir şekilde, bir veteriner ziyareti ve gaga kesimi bir kuş için stresli olur. Randevudan sonra, kuşu veterinerin ofisinden doğrudan eve götürmek en iyisi. Hatta kuşunu evinde her zaman durduğu sessiz ve tanıdık bir yere yerleştirmek daha da iyi. Evcil hayvanına güven ver. Ancak aşırı sarılmaktan kaçın. Çoğu kuş, veterinere gittikten sonra bir süre yalnız bırakılmayı tercih eder. Tatlı su ve bol miktarda lezzetli yiyecek verirsen tabii. Eve gelen ziyaretçilerin veya diğer aile üyelerinin kuşu birkaç saat normal haline dönene kadar rahatsız etmesine izin verme. Çünkü o hassas bir canlı ve buna saygı duymak en doğrusu.

Paylaşan heymypet