Köpeğin Neden Sana Bakıyor?

Sen işlerinle uğraşırken bir an dikkatini çekti ve köpeğine baktın. Bir de ne göresin? Köpeğin oturmuş seni inceliyor. Hem de bakışlarını hiç kaçırmadan. Acaba köpeğin neden sana bakıyor? Söylemeye çalıştığı bir şey mi var?

köpeğin neden

 

 

İzlendiğini fark etmek komik bir duygu değil mi? Sen dişlerini fırçalarken, kahvaltını yaparken veya yatakta kitap okuyarak vakit geçirirken bu durumla sık sık karşı karşıya gelmiş olmalısın. Yine de köpeğinin sana baktığını fark etmek biraz garip olmalı. Bir köpek tarafından bakılmak, bir insan tarafından bakılmaktan daha az rahatsız edici olsa da, yine de garip! Köpeğinin sana bakmasının pek çok nedeni var. Sahi, köpeğin neden sana bakıyor olabilir?

Acıklı Gözler: Köpeğin Bir Şey İstiyor

Çoğu zaman köpeğini ruhunun derinliklerine bakarken yakalıyorsun değil mi? Bunun nedeni onun istediği bir şeye sahip olman. Bu bir oyuncak, lezzetli bir lokma ya da onu okşaması gereken bir el olması mümkün. Sana bakması, köpeğinin dışarı çıkmak istediğinin bir işareti de olması olası.

Köpekler, bize bakmanın bir şey istemek için iyi bir yol olduğunu çabucak öğrenir. Aslında, köpeğine bu davranışı öğretmekte muhtemelen senin de payın var. Çünkü o baktığı zaman köpeğine bir şey vermiş olman olası. Akşam yemeğini verdin? Belki de onu yürüyüşe çıkardın? Özünde, baktığı için onu ödüllendirerek köpeğini sana bakması için eğitmiş oldun.

Belki de sana bakması can sıkıcı geliyor. Ancak bir de farklı açıdan bak. Sana bakması bir şey istemek için havlamaktan, kazmaktan veya ısırmaktan daha iyi bir yol.

Eğik Kafa: Köpeğinin Kafası Karışık

Eğitim sırasında, özellikle de o sevimli eğik kafayla bakan köpeklerin kafası muhtemelen biraz karışıyor. Yani köpeğin ne istediğini anlamaya çalışıyor. Tıpkı senin onun ne istediğini anlamaya çalıştığın gibi! Hepimiz aynı dili konuşsaydık çok daha kolay olurdu değil mi? Haha!

Köpeğinden bir şey yapmasını istediğinde sana baktığını mı fark ettin? Eğitime biraz ara vermenin ve daha net iletişim kurmanın bir yolunu bulmanın zamanı gelmiş demek oluyor. Bu nedenle, köpeğinden oturmasını istersen ve o sadece sana bakıyorsa, çizim tahtasına geri dön ve davranışı yeniden eğit. Köpeğin isteyerek itaatsizlik yapmıyor. Sadece kafası karıştı!

köpeğin neden

Doğrudan Bakış, Sert Gözler: Köpeğin Gergin

Dışarıda tamamen farklı türde bir köpek bakışı var. Pek çok köpek ısırmasından hemen önce, “sert bir bakış” atar. Bu bakış kısa bir sürede geçer. Bir köpek ısırığının birçok uyarısından yalnızca biri. Kafa karıştırıcı bir şekilde, birçok köpek de ısırmadan önce bakışlarını kaçırır.

Bir köpeği okşarken veya aidiyet hissettiği eşyalarına yaklaşırken sana bakıyorsa, geri çekil.

Köpek saldırganlığıyla baş etmek kolay değil. Ancak bu noktada yapabileceğin en azından geri adım atmak. Bir köpekle yüzleşmek buna değmez!

Yumuşak Gözler: Köpeğin Seni Seviyor

Köpeğin seni sevdiği için gözlerinin içine bakıyor olabilir. Science dergisinde 2015 yılında yayınlanan bir makale, hem köpeklerin hem de insanların birbirlerinin gözlerine baktıklarında oksitosin salgıladıklarını bulmuş. Ne güçlü bir bağ!

Bu yumuşak bakış, yeni sahipler için kolayca sert bir bakışla karıştırması mümkün. Bu nedenle bağlam önemli. Köpeğinin seni sevdiğine dair bu işarete muhtemelen yumuşak veya geniş bir kuyruk sallama, rahat kulaklar ve normal büyüklükteki göz bebekleri eşlik edecek.

Pek çok köpek, serotonin seviyelerinin en yüksek olduğu sabahın erken saatlerinde sevgi dolu bakışlara daha yatkın olur. Köpeğinin oyun oynarken, yemek yerken veya antrenman yaparken gözlerinin içine sevgiyle bakması pek olası değil. 

Paylaşan heymypet