Köpeklerin Önden Yürümesine İzin Vermeli Miyiz?

Köpeğini günlük yürüyüşe çıkarıyorsun değil mi? Peki, bu yürüyüşler sırasında önde yürüyen köpeğin mi sen mi? Köpeklerin önden yürümesine izin vermeli miyiz?

köpeklerin önden

 

 

Köpeğinizi gezdirmek, sorumlu evcil hayvan ebeveynliğinin önemli bir parçası. Dostunla aranda sağlıklı, mutlu bir ilişkiye katkıda bulunur. Ancak tasmayı kullanma şekli ve köpeğine göre kendini konumlandırma şeklin çok önemli. Çünkü genel yürüyüş deneyimini önemli ölçüde etkiler. Bir köpeğe yanında yürümeyi öğretmek bir köpek için normal bir davranış değil. Ancak bu kesinlikle eğitilebilecek bir davranış. İşte köpeklerin önden yürümesine dair birkaç bilgi…

Köpekler Neden Tasmayı Çeker?

Köpeğin önünde yürüdüğü zaman tasmayı çekme olasılığı daha yüksek. Köpekler çeker çünkü sırf çekme eylemi işe yarar. Sadece birkaç adım çekseler bile, iyi bir koku alırlarsa, çekme işe yaradı! Yani işe yaradığı için köpekler çekmeye devam ediyor. Köpeğine kafa askısı veya ön klipsli vücut koşum takımı takmak, çekme miktarını büyük ölçüde azaltır.

köpeklerin öndenAlfa Köpek Teorisi

Bazı köpek ebeveynlerinin liderlik etmenin gerekli olduğuna inanmalarının ana nedenlerinden biri “alfa köpek” teorisinin yanlış yorumlanması. Bu teori, köpeklerin insanlarını sürü lideri olarak görmesi gerektiğini öne sürüyor. İnsanlar önden yürüyerek köpekleri üzerinde hakimiyet kurarlar. Bu fikir yıllar içinde popüler hale gelmiş olsa da, modern köpek eğitimi ve davranışçılar alfa köpek teorisini büyük ölçüde gözden düşürüyor.

Köpekler kurt değil (her ne kadar belirli cinsler onlara benzese de) ve insan-köpek ilişkilerinde hakimiyet kavramı bir zamanlar düşünüldüğü kadar basit olmaz. Köpekler son derece uyumlu ve sosyal canlılar. Onların davranışları genellikle katı hiyerarşik yapılardan ziyade olumlu pekiştirme ve ödüllendirici deneyimlerden etkilenir. Korku veya baskınlığa dayalı eğitim, davranış sorunlarına yol açar ve köpeğinle aranızdaki güveni azaltır.

Köpeğinin Yanında Yürümek

Köpeğinin önünde yürümesine izin vermek yerine yanında yürümenin birçok avantajı var. Her şeyden önce, seninle tüylü arkadaşınız arasındaki bağı kurar ve güçlendirir. Birlikte yürüdüğünüzde, köpeğin aktiviteyi iş birliğine dayalı bir çaba olarak algılayacak ve karşılıklı bağlantınızı güçlendirecek. Üstelik köpeğinin yanında yürüyerek daha iyi bir iletişim kurup, onun sana karşı dikkatli olmasını ve komutlarına etkili bir şekilde yanıt vermesini sağlamak mümkün.

Köpeğin yanında yürüdüğü zaman, istenmeyen eylemleri anında gözlemleyip düzeltmek için daha iyi bir konumda olursun. Bu, olumlu davranışları pekiştirir ve yürüyüşleriniz sırasında kötü alışkanlıkların oluşmasını engeller.

Ek olarak, köpeğinin yanında yürümek tutarlı bir eğitim fırsatı sağlar. Yapılandırılmış bir yürüyüş temposunu korurken “koş” veya “bırak” gibi komutlar üzerinde çalışırsın.

Paylaşan heymypet