Köpeklerin Yıkıcı Davranışları ve Nedenleri

Köpeklerin yıkıcı davranışları neden sergilediklerini biliyor musun? Belki de sana vermek istedikleri bir mesaj vardır? İşte tüm nedenleriyle ele aldığımız yıkıcı davranışlar…

köpeklerin yıkıcı

 

 

Eve geldiğin zaman terliklerinin çiğnenmiş olduğunu mu gördün? Köpeğinin bütün gün evde olmaman sebebiyle seni cezalandırdığını mı düşünüyorsun? Yanılıyorsun! Köpeklerin bizlere özgü olan ‘kin ve intikam’ gibi duyguları olmaz. Bununla birlikte, köpekler, oyuncakların ve sosyal etkileşimin yokluğunda kendilerini meşgul etmenin yollarını bulur. Bu nedenle, yavru köpeğin kendi eğlencesini bulmadan önce birçok uygun eğlence biçimi sağlamak önemli. Doğru eğlence şekline yönlendirmezsen de yıkıcı davranışlar sergilemeleri mümkün. İşte köpeklerin yıkıcı davranışlar sergilemesine sebebiyet veren durumlar…

Yıkıcı Davranışın Nedenleri

Pek çok istenmeyen köpek davranışı gibi, yıkıcı alışkanlıklar da genellikle bir köpeğin sıkılması, yalnız kalması veya her ikisinin birden olması nedeniyle gelişir. Köpeğinin sessizce oturup uzun saatler geçirmesini ve dönüşünü beklemesini beklemek hiç de adil değil. Doğaları gereği, köpekler meraklı ve duyarlı varlıklar. Kazma ve çiğneme dürtüsünü en aza indirmek için yavru köpeğinin yeterli zihinsel ve fiziksel uyarıma sahip olduğundan emin ol.

köpeklerin yıkıcı

Sorun Nasıl Tedavi Edilir?

Kazma

  • Köpeğine bolca ilgi göster. 
  • Köpeğini yor. Günlük yürüyüşler yaptır ve onunla oyun oyna. Mesela frizbi yakalamayı öğretmek iyi bir aktivite. Çoğu köpeğin önemli miktarda egzersiz yapması gerekir. Egzersizleri yeterince yapmadığı zaman sabırsız veya endişeli hale gelirler.
  • Köpeğinin kazma güdüsünü kanalize etmeyi dene. Ona canının istediği gibi kazabileceği “yasal” bir kazma alanı sağla. Alanı kum veya toprakla ört ve onu kazmaya ikna etmek için ikramları ve oyuncakları oraya göm. “Kaçak” bir alanda madencilik yaptığını gördüğün zaman, hemen sözünü kesin. Ona uygun yeri göster ve doğru yeri kazdığı için öv.
  • Mümkünse, köpeğinin kazmaya eğilimli olduğu alanlara erişimini sınırla.

Çiğneme

  • Köpeğini çiğnememesi gereken bir şeyi çiğnerken yakalarsan, nesneyi uzaklaştır. Hemen uygun bir oyuncakla değiştir ve onu çiğnemeye başlar başlamaz onu öv.
  • Köpeğine “bırakmayı” öğret.
  • Köpeklerin arzuladıkları nesneye itici buldukları bir kokuya sahip, toksik olmayan bir sprey uygulamak da fena fikir değil.

Paylaşan heymypet