Kedilerin Güçlü Koku Duyusu

Koklama denilince her ne kadar aklımıza köpekler gelse de, kedilerin güçlü koku alma duyusunu da konuşmamız gerek. Haydi başlayalım!

kedilerin güçlü koku

 

 

Köpekler genellikle etkileyici koku alma yetenekleriyle övülse de kedigillerin de hafife alınmaması gerekir. Aslında yakın zamanda yapılan bir araştırma, kedilerin burunlarının nasıl çalıştığına dair inceliklere ışık tutuyor. Böylelikle kedilerin güçlü koku alma duyularını ortaya çıkarıyor.

Kedilerin Burnu

Bilim insanları ileri teknolojiyi kullanarak bir kedinin burnunun hesaplamalı bir modelini geliştirdiler. Modeli, bilgisayarlı tomografi taramalarını ve araştırma için bağışlanan ölen bir ev kedisinden alınan doku örneklerini kullanarak oluşturdular.

Bir kedi nefes aldığı zaman; hava akışı, biri nefes almak, diğeri koklamak için olmak üzere iki akıma ayrılır. Şaşırtıcı bir şekilde, hayvanın burun geçitleri, koku akışını “türbinatlar” adı verilen, sıkı bir şekilde kıvrılmış kanallardan oluşan bir ağ boyunca yönlendirir. Bu kanallar, bileşikleri çözünürlüklerine göre ayıran, “gaz kromatografisi” olarak bilinen kimyasal bir cihaza benzer şekilde duyusal reseptörlerle donatılmıştır.

Bilim insanları bu eşsiz yapının çeşitli kokuların tespit edilmesine yardımcı olduğuna inanıyor. Nazal mukusta daha az çözünen kokular daha uzağa gitme ve dolayısıyla daha uzaktaki koku reseptörlerine bağlanmada uzman.

kedilerin güçlü kokuSarmal Burun Deliği Yapısı 100 Kat Daha Güçlü

Uzmanlara göre; kediler de dahil olmak üzere hayvanlar, yiyecekleri, tehlikeyi ve ayrıca akrabalarını tanımak için koku alma duyusunu kullanıyor.

Araştırma ekibine göre, bir kedinin burnunun benzersiz kıvrımlı yapısı, çoğunlukla amfibilerde ve bazı memelilerde bulunan düz kanaldan 100 kat daha güçlü. Sadece bu da değil, bu yapı daha fazla sayıda koku reseptörünün küçük bir kafa boşluğuna sığmasına izin veriyor.

Gaz kromatografisinin nazal anatomiyle karşılaştırılması yeni bir kavram değil. Önceki çalışmalar, köpekler, sıçanlar ve vaşaklar gibi olağanüstü koku alma duyusuna sahip hayvanların burun boşluklarında sarmal konkalara sahip olduğunu ortaya çıkarmıştı. Ancak bu makale, bilim adamlarının ev kedilerindeki burun düzenini incelediği ve gaz kromatografı analojisinin kullanımını memelilere genişlettiği ilk örneği işaret ediyor.

Kedilerin burun yapılarının karmaşık tasarımı, araştırmayla kanıtlandığı üzere, üstün koku alma duyularının bir kanıtı. Ancak yakın gelecekte bomba dedektörü olarak köpeklerin yerini almaları pek mümkün görünmüyor. Çünkü onları eğitmek biraz zor…

Paylaşan heymypet