Köpeklerde Gaz Sorunu Ve Tedavisi

Köpeklerde aşırı gaz, hayvanın sindirim sisteminde veya diyetinde bir sorun olduğunun işaretidir. Köpekler tıpkı insanlar gibi gaz üretir. Ancak diğer semptomlarla birlikte gözlemlendiğinde endişe kaynağıdır. Aşırı gaz, aşırı kilolu ve hareketsiz köpeklerde daha yaygındır. Ancak her yaştaki herhangi bir cinsi de etkilemesi mümkündür. Köpeğin bu durumu yaşıyorsa, bir veterinerden randevu almaktan çekinme. Gelin birlikte köpeklerde gaz sorununun detaylarına bakalım!

Sindirim süreci boyunca gaz üretilir. Sindirim sürecinin normal bir parçasıdır. Ancak bazen sağlıklı köpeklerde aniden veya aşırı derecede ortaya çıkarsa endişe verici olur.

Köpeklerde Gaz Belirtileri

-Ağızdan veya anüsten gaz çıkışı

-Karın rahatsızlığı

-Gaz birikmesinden dolayı mide ve bağırsakların şişmesi

-Sindirim sisteminden sesli gürlemeler.

-Olağandışı rahatsız edici koku

Köpeklerde Gaz Nedenleri

-Hazımsızlık

-Yoğun egzersizden sonra çok erken yemek yemek

-Havayı yutacak kadar hızlı yemek yemek

-Diyette ani değişiklik

-Baharatlı yemek

-Süt ürünleri tüketmek

-Aşırı soya fasulyesi, bezelye veya fasulye içeren diyetler

-Aşırı lifli diyetler

-Bozulmuş gıdaların yutulması

-İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD)

-Parazit enfeksiyonu

-Bağırsak tümörleri

-Gastroenterit

-Gıda alerjileri veya intoleransları

Köpeklerde Gaz Teşhisi

Diyet

Bir miktar gaz normal olsa da, aşırı veya ani başlangıç ​​bir soruna işarettir. Bağırsaklardaki simbiyotik bakteriler, köpeğin kendisini tam olarak sindiremediği lif ve diğer bileşenleri sindirmeye yardımcı olur. Sindirim sürecinde bu bakteriler gaz üretir. Köpek bu yiyecekleri bağırsağa ulaşmadan yeterince sindiremezse, aşırı gaz üretir. Veteriner, evcil hayvanının ne tür mama yediğini, herhangi bir ödül maması sıklığını ve türünü, denetimsiz olarak dolaşmasına izin verilip verilmediğini (bu süre zarfında senin bilgin dışında bir şeyler yemiş olabilir) ayrıntılı bir hesap isteyecektir. Köpeğinin çok hızlı yediğini belirttiğinden emin ol. Kusma veya ishal gibi başka semptomlar yoksa, veteriner diyet nedenlerinden şüphelenecektir.

Gastrointestinal Disfonksiyon

Köpeklerde şişkinliğin bir başka nedeni de besinlerin eksik emilmesidir. Bu da bakteriler tarafından aşırı fermantasyona yol açarak gaz üretir. Besinlerin zayıf emiliminin birçok nedeni vardır. İltihaplı bağırsak hastalığı, ince bağırsakta villus adı verilen özel çıkıntıları düzleştirir. Bu yapılar emilime yardımcı olur. Bunlara verilen hasar ishal, kilo kaybı ve gaz oluşumuna neden olur. Parazit enfeksiyonu, benzer semptomlarla besin emilimini yavaşlatarak bağırsağı tahriş eder. Veteriner, diğer semptomlarla birlikte şişkinliği dikkate alacak ve sorunu bulmak için laboratuvar testleri isteyecektir.

Bu semptomlar için yaygın laboratuvar testleri, bir dışkı örneğinin incelenmesini, bağırsak bakterilerinin kültürlenmesini, bazı kan, idrar testleri, röntgen veya ultrason gibi görüntülemeyi içerebilir. Bu testler, evcil hayvanının rahatsızlığına neyin neden olduğunu ayırmaya yardımcı olacaktır.

Nadiren, bozuk yiyecekler yedikten veya bir virüsten hastalandıktan sonra akut (geçici) gastroenterit oluşur. Bu genellikle geçicidir. Birkaç gün sonra kendi kendine düzelir. Köpeğin yakın zamanda hastalandıysa veterinere söyle.

Köpeklerde Gaz Tedavisi

Diyet

Diyet değişikliği veteriner tarafından önerilebilir. Bu değişiklikleri aşamalı olarak yap. Evcil hayvanını dikkatlice gözlemle. Evcil hayvanını baharatlı veya asitli yiyeceklerle besleme. Verilen ticari ikramların sayısını azalt. Egzersizden hemen sonra besleme. Köpekler laktoz intoleransıdır. Bu nedenle peynir veya süt bazlı ürünler vermekten kaçın.

Gastrointestinal

Gastrointestinal disfonksiyon tedavisi, veteriner tarafından belirlenen hastalığın tipine ve spesifik sunumuna göre değişecektir. Akut gastroenterit bazen kendi kendine düzelirken, parazit enfeksiyonları ilaç ve hayvanın yaşam alanının dekontaminasyonunu gerektirecektir. İnflamatuar bağırsak hastalığının bazı tedavileri mevcuttur. Ancak iyi anlaşılmamıştır ve genellikle mevcut tedavilere dirençlidir. Bazı köpekler katı hipoalerjenik diyetlerde başarılıdır.

Köpeklerde Gaz Geri Kazanımı

Evcil hayvanının diyetini ve yeme alışkanlıklarını yönetmek, şişkinliği ve sindirim rahatsızlığını engellemeye yardımcı olacaktır. Evcil hayvanını ne zaman ve nasıl beslediğinin dikkatli bir şekilde gözlemlenmesi ve değiştirilmesi, şişkinliği azaltmada genellikle başarılıdır. Evcil hayvanının yürüyüşler sırasında veya ortak alanlarda oynadığı gizli atıştırmalıklara dikkat et.

Parazit durumunda, ilacı belirtilen şekilde özenle verdiğinden ve evcil hayvanını yeniden kontaminasyon kaynaklarından uzak tuttuğundan emin ol. Köpeğine temiz ve kuru bir yaşam alanı sağla.

Köpeklerde gaz sorunu, birçok durumda antibiyotik ve anti-inflamatuar ilaçların yanı sıra hidrolize bir diyetle yönetilir. Veterinerinin tavsiyelerine uy. Aynı zamanda köpeğini yakından izle.

 

 

Paylaşan heymypet