Köpekler Gök Gürültüsünden Neden Korkar?

Gök gürültüsü sesi gerçekten korkutucudur. Hatta bazen bizleri de korkutur. Peki köpekler gök gürültüsünden neden korkar? İşte bu davranış hakkında bilmen gerekenler ve köpeğinin fırtınayı rahatça atlatmasına en iyi şekilde nasıl yardımcı olacağın.

Normalde mutlu ve meşgul olan köpeğinin her yüksek ses, özellikle de bir fırtına sırasında yankılanan patlamalar duyduklarında bir köşede sinmesini izlemek sadece yürek parçalayıcı. Bazı zavallı köpekler, anlamadıkları şeylerden kaçmak için ellerinden geleni yapmaya bile çalışırlar. Sonuç olarak çoğu zaman kendilerine zarar verirler.

Peki köpekler gök gürültüsünden neden korkar? Herhangi bir sayıda faktör bu davranışa katkıda bulunur. Başlangıçta, asıl odak noktan köpek arkadaşını yatıştırmaya çalışmaktır. Ardından, katkıda bulunan birincil nedeni keşfetmek için bir hayvan davranışı uzmanıyla çalışabilir. Bunun nasıl ele alınacağı konusunda profesyonel tavsiye alabilirsin. Profesyonel, gelecekteki sıkıntıları önlemek için evcil hayvanını kademeli olarak nasıl duyarsızlaştıracağını öğretecektir.

Köpeklerin Gök Gürültüsünden Korkmalarının Sebepleri

Bazı köpek ırkları, doğası gereği biraz çekingen veya gergindir. Özellikle tanıdık olmayan yerlerde veya yeni insanların çevresinde, durumsal kaygının üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için ekstra iknaya ve uygun sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Ayrı bir durum olarak kaygı da sıklıkla genetik, travmatik olaylar ve farklı yaşam deneyimleri nedeniyle ortaya çıkar.

Ancak tıpkı insanlar gibi köpekler de fobiler geliştirir. Oxford Sözlüğü, fobinin genellikle “bir şeye karşı aşırı veya mantıksız bir korku veya isteksizlik” olarak tanımlar. Örneğin, bir köpek yavrusu gıcırdayan oyuncakları çiğnemekten zevk alırken, aynı evdeki başka bir köpek yavrusu onların sesine dayanamaz.

DVM, DACVB, CPDT-KA ve Behavior Solutions’ın sahibi Leslie Sinn’e göre, birçok köpeğin gürültü fobisi var. “Köpeğin normal işleyişine müdahale edecek kadar yoğun ve bağlam dışı bir gürültüye verilen bir tepki” diyor. “Bu orantısız bir tepki ve genellikle ‘tehdit’ ortadan kalktıktan çok sonra da devam ediyor.”

Peki kaç köpeğin gürültü fobisi var? Bazı tahminlerin yüzde 50’ye kadar çıktığı belirtiliyor.

Astrofobi, gök gürültüsü ve şimşek korkusudur. Köpeğin ayrıca aşağıdaki gibi yüksek sesli ve özellikle ani seslerden korkabilir:

Elektrikli süpürgeler

Duman dedektörleri

Silah atışları

Yükseltilmiş sesler

Mekanik sesler ve motorlar

Güçlü rüzgar

Arabadan çıkan tuhaf sesler

Sirenler

Havai fişek

Kendine sor: Aşağıdakilerden hangisi köpeğinin tepki vermesine neden olur ve ne kadar derin bir tepkileri vardır? Temel olarak, tepkileri, endişelenecek bir şey olduğuna dair bir sinyale karşı koruyucu bir mekanizmadır.

Bir vakumun vızıltısı köpeğini korkutabilirken, araştırma bulguları, sessizlik dönemleriyle birlikte sürekli olmayan sesler aslında daha rahatsız edicidir.

Bazı Köpekler Gök Gürültüsünden Korkmaya Daha Duyarlı Mı?

Bu korku en çok 1 ila 5 yaş arasındaki köpeklerde görülse de, 9 haftalıktan küçük yavrularda da görülüyor.

İlginç bir şekilde, çalışan köpekler, özellikle sürü ırkları ve tazılar daha çok etkileniyor. Henüz kanıt yok, ancak varsayımlar bunun genetik bir bileşeni olacağını gösteriyor. Örnek olarak, American Association of Border Collies tarafından yürütülen yıllık mal sahibi anketlerinden, bu cins arasında gürültü duyarlılığının ve gürültü fobisinin yüzde 40 kadar yüksek olduğunu ortaya koyduğunu belirtiyor.

Farklı sesleri ve durumları kabul etmek için iyi sosyalleşmemiş genç yavruların yanı sıra barınaklardan ve travma yaşamış köpekler de daha fazla risk altında olurlar. Ek olarak, yaşlı bir köpek yeni bir gök gürültüsü korkusu geliştirdiğinde, bu tedavi edilmemiş kas-iskelet sistemi kronik ağrısının bir göstergesidir. Çoğu durumda, uygun tedaviyi aldıklarında korkuları dağılır.

Köpek Fırtınası Kaygısı Ve Korkunun Belirtileri

En iyi dört ayaklı arkadaşın gürültü fobisiyse, aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösterir:

Saklanma, sızlanma, nefes nefese kalma ve salya akıtma gibi davranışların engellenmesi

Dikkat arama, dikkati dağılamama, tempolu hareket etme, kuyruk sallama, sürtme, koşma, kaçma, aşırı uyanıklık, yemek yememe ve kazara idrara çıkma ve dışkılama dahil olmak üzere davranış ifadeleri

Yıkıcı davranışlar

Kendilerine ve başkalarına zarar verme

Fırtına Sırasında Bir Köpeği Sakinleştirmeye Nasıl Yardım Edilir?

Ya köpeğin endişeleniyorsa? Kendi davranışının, kötü şeylerin olmak üzere olduğuna dair bir işaret olmasını istemezsin. Bir fırtına sırasında köpeğin için aşırı derecede telaşlanmaman gerekiyor. Bu aslında onların korkularını güçlendirir. Bu, onlarla yatamayacağın veya rahatlık sağlayamayacağın anlamına gelmez. Ancak yine duruma tepkin onlarınkini etkiler. Eğer gerçekten yoğun ilgi arayışına giriyorlarsa, bunu görmezden gelmeye çalışın. Mümkünse, dikkatlerini dağıtmaya çalışın.

Mesela daha küçük bir odaya git, panjurları kapat ve en sevdiği oyuncakların hepsini dağıt. Bir fırtına partisi yarat. Böyle bir şey yapmak, yavrunun gürültü algısını değiştirir.

Bunu birkaç kez dene. Köpeğinde işe yaramazsa, yardımcı olacak başka kısa vadeli yöntemler de var.

Gök Gürültüsünden Korkan Köpekler İçin Ev Çareleri

Ne yazık ki, zavallı yavrun ne kadar çok sese tepki verirse, onu duyarsızlaştırmak ve korkularını tetikleyen şeye karşı koşullandırmak o kadar zor olur. Özellikle gök gürültülü fırtınaların daha sık olduğu bir bölgede yaşıyorsan, asla mola veremezler.

Bu nedenle, bir hayvan davranışçısı ile çalışma şansın olana kadar, köpeğinin fırtınayı atlatmasına yardımcı olmak için evde uygulayabileceğin bazı önerilerimiz var.

Güvenli Bir Alan

Evinde köpeğinin saklanacağı ve kendini güvende hissedeceği rahat bir yer belirle. Bu bir banyoda, yatağın altında veya bir masanın altında olabilir. Yeter ki pencerelerden uzakta herhangi bir yerde olsun. Odayı karanlık hale getir ve gerekirse içine girebilecekleri yumuşak yataklar ekle. Bazı insanlar buna yardımcı olması için bir kucaklama mağarası (ayrıca bir kucaklama çuvalı da denir) kullanır. Bunun sadece gök gürültüsünü bastırmakla kalmayıp, aynı zamanda şimşek çakmalarını nasıl gördüklerini de en aza indirdiğini söylüyor.

Sakinleştirici Sesler

Köpeğinin dikkatini yüksek seslerden uzaklaştırmanın bir başka yolu da, beyaz gürültü makinesi, rahatlatıcı klasik müzik veya köpekler için özel olarak tasarlanmış rahatlatıcı müzikler gibi alternatifler sağlayabilirsin.

Feromonlar

Mevcut araştırmalar feromon ürünlerinin olumlu olduğunu söylüyor. Bir yavru köpeğin koku alıcıları, bu kimyasal sinyalleri beynine iletir. Bu, gürültü duyarlılığını azaltmaya yardımcı olan bir “vites küçültme veya sakinleştirici bir sinyaldir”. Feromonlar, köpeğinin gök gürültüsünden korktuğunun belirtilerini ilk fark ettiğinde ortaya çıkarsa, genellikle daha iyi bir etkiye sahiptir. Zaten oldukça korkmuşlarsa veya yıkıcı hale geliyorlarsa, genellikle işe yaramazlar.

Difüzörler, spreyler, mendiller ve özel yakalar şeklinde ürünler bulabilirsin.

Köpeği Sarmalamak

Muhtemelen gök gürültüsü gömlekleri, antistatik pelerinler ve köpekler için diğer kundaklama sargılarını duymuşsundur. Bu ürünlerin ve köpeğini sarmalamanın bugüne kadarki araştırmalara göre önemli bir yanıt vermediği ve çalışma sonuçları bunların etkinliğinin karışık olduğunu gösterdi. Ancak, zararı yok, bu seçeneği de, deneyebilirsin.

Masaj

Özellikle gök gürültüsünden korkan bir köpek titriyorsa, belirli masaj biçimleri gerçekten yardımcı olacaktır.  Linda Tellington-Jones’un kasıtlı parmak izi dokunuşlarını ve yavaş, uzun vuruşları “sakin” veya “rahatla” veya “sakin” gibi özel bir işaretle birleştiren TTouch yöntemi vardır. Bu, yavrularının yükselen kortizol (stres hormonu) tepkisini azaltmaya yardımcı olacak başka bir harika uygulamadır.

TTouch’ı daha önce denemediysen, internette bununla alakalı videolar bulabilirsin.

Takviyeler Ve Doğal Çözümler

Piyasada endişe için bazı takviyeler olmasına rağmen, bunların gürültü duyarlılığı için etkinlikleri hakkında rapor verecek çok az şey var. Bazı evcil hayvan ebeveynleri, homeopatik ürünlerle başarı bildirmiştir.

Beslenme Değişiklikleri

Daha sakinleştirici bir etkiye sahip olmayı teşvik eden bazı evcil hayvan mamaları vardır. Arkasındaki düşünce, insülin üretiminin karbonhidratlar tarafından uyarılmasıdır. Bu da serotonin seviyesini artırmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Tabii ki, yavrularının beslenme düzenini değiştirmeden önce köpeğinin veterinerine danış.

Son olarak, veterinerle yapılacak başka bir konuşma, eğer köpeğin diğer başa çıkma mekanizmalarından herhangi birine cevap vermiyorsa, ilacın ek bir köpek fırtınası kaygı tedavisi olup olmayacağıdır. Piyasada köpeklerde kaygıyı azaltan birkaç reçeteli ürün vardır. Bunlardan bazıları hızlı etkilidir ve ilk korku belirtilerinde uygulanır.

Paylaşan heymypet