Köpekler İçin Gıda Takviyesi

Birçok insanın günlük bir vitamin ve takviye rejimi vardır. Giderek daha fazla insan köpeklerine de vitamin ve takviyeler veriyor. Köpeğinin de vitamin ve takviye alması gerekiyor mu? Takviyeler köpekler için güvenli mi? Cevaplar, köpeğe ve söz konusu takviye türlerine bağlıdır.

Köpekler İçin Gerekli Vitaminler Ve Mineraller

Tüm köpeklerin gelişmek için belirli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Neyse ki, bunların hepsi eksiksiz ve dengeli bir diyette bulunur. Aslında genel olarak köpek mamaları da köpeğinin sağlıklı kalması için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içerir. Bunu bir adım daha ileri götür ve yüksek kaliteli malzemelerle hazırlanmış bir diyet seç. Birçok uzman, yüksek kaliteli malzemelerle hazırlanan diyetlerdeki vitamin ve minerallerin köpeğinin vücudu tarafından daha kolay emildiği ve kullanıldığı konusunda hemfikirdir.

Köpeğini evde hazırlanmış bir diyetle beslemeyi seçersen, mamayı eksiksiz ve dengeli hale getirmek için vitamin ve mineral eklemen gerekir. Doğru tarifleri bulmak ve uygun vitaminleri, mineralleri ve takviyeleri bulmak için köpeğinin veterineriyle birlikte çalış. Belirli sağlık sorunları olan köpekler için tarifler geliştirebilirsin. Ev yapımı diyet belirli bir durumu tedavi etmeyi amaçlıyorsa, veteriner köpeğin için doğru diyeti geliştirmene yardımcı olması için seni bir veteriner beslenme uzmanına yönlendirmeyi tercih edecektir.

Köpeğini tam ve dengeli bir diyetle besliyorsan, genellikle vitamin ve mineral takviyesi yapmana gerek yoktur. Köpeğin çok fazla bir şey alırsa, takviye eklemek sorunlara neden olacaktır. Örneğin, bir köpeğin metabolizması ve bağışıklık sistemi için yeterli A Vitamini önemlidir. Ancak fazlası ciddi toksisiteye neden olur. A vitamini doz aşımı iştah kaybına, uyuşukluğa, mide bulantısına, ciltte soyulmaya, halsizliğe, titremelere, kasılmalara, felce ve hatta ölüme neden olur.

Köpeğine yalnızca aşağıdaki durumlarda vitamin, mineral veya takviye verin:

Veteriner, köpeğine eksiklik teşhisi koyduktan sonra belirli vitaminleri/mineralleri reçete eder.

Veteriner, bir sağlık durumunun tedavisine yardımcı olmak veya iştahsız bir köpeği desteklemek için belirli vitaminler, mineraller veya takviyeler eklemeni önerir.

Veteriner evde hazırlanmış bir diyetle köpeğini beslemen için bazı vitaminler, mineraller veya takviyeler önerir.

Köpeğinin veterineri, sen onları sorduktan sonra köpeğin için belirli takviyelerin kullanımını onaylar.

Her iki durumda da, köpeğine rastgele vitamin vermeye başlamak için asla bir neden yoktur. Daima veterinerinin gözetiminde hareket et. Herhangi bir takviyeye başlamadan önce veterinerinle doz bilgilerini doğrulaman da önemlidir.

İnsan Vitaminleri Ve Takviyeleri Köpekler İçin Güvenli Mi?

Takviyelerini köpeğinle paylaşmaya veya bir eczaneden takviye almaya başlamadan önce, bunların güvenli olduğundan emin olun! Köpekler, insanlarla aynı vitamin ve minerallerin çoğuna ihtiyaç duysa da, türleri ve miktarları büyük ölçüde değişir. Verdiğin her takviyenin gücü ve doz önerisi hakkında veterinere danış. Çoğu durumda, özellikle köpekler için yapılan ürünleri almak daha iyidir.

UYARI !

İnsan ürünleri, köpekler için sağlıksız ve hatta toksik olan aktif olmayan bileşenler içerir.

Köpekler İçin Özel Takviyeler

Köpekler için birçok farklı türde vitamin ve takviye kullanılır. En yaygın olanlardan bazıları multivitaminler, yağ asitleri, eklem takviyeleri, lif ve probiyotiklerdir.

Multivitaminler: Köpeklere asla insan multivitaminleri vermeyin. Veteriner hekimi köpeğin için günlük bir multivitamin öneriyorsa, ürün önerileri isteyin. Özellikle köpekler için yapılan bir multivitamin seç. Bazı durumlarda, ortak destek veya yaşlılık gibi özel ihtiyaçları olan köpekler için yapılan bir multivitamin seç.

Omega-3 Yağ Asitleri: Bu takviyeler, eklem hastalığı, kalp hastalığı veya böbrek hastalığı olan köpekler için faydalıdır. Normal balık yağı olmaz. Veterinerin tavsiyesine göre doğru EPA ve DHA konsantrasyonuna sahip bir formül seçtiğinden emin ol. Evcil hayvana özel bir formülle gitmek genellikle daha iyidir.

Glukozamin/Kondroitin/MSM: Bu eklem takviyeleri, artrit, kalça displazisi, çapraz yaralanma vb. gibi ortopedik sorunları olan köpekler için çok faydalıdır. Vücuttaki iltihabı azaltır ve eklemler için daha fazla kayganlık sağlamaya yardımcı olur.

Lif: Veteriner bazı durumlarda köpeğinin diyetine lif eklemeni önerecektir. Bu, dışkıyı toplamak ve anal bez sorunlarını önlemek için iyi olacaktır. Ayrıca kabızlık veya diğer GI sorunlarına yardımcı olur.

Probiyotikler: Bunlar, GI sistemindeki sağlıklı bakterileri restore etmek için tasarlanmış besin takviyeleridir. Birçok veteriner, kronik GI sorunları olan veya antibiyotiklerin yan etkileriyle mücadele eden köpekler için probiyotik önermektedir.

Dışarıda birçok vitamin, mineral ve besin takviyesi var. Bazıları bazı köpekler için çok yararlıdır. Tam ve dengeli bir diyetle beslenen sağlıklı evcil hayvanların takviyeye ihtiyacı olmadığını unutmayın. Bazı reklamların oyununa gelme. Evcil hayvanın gerçekten takviyeye ihtiyacı varsa, veterinerinin tavsiyelerini aldığından ve doğru olanları seçtiğinden emin ol.

 

Paylaşan heymypet