Gönül İster Ki Hiç İhtiyacımız Olmasın Ama… Ev Hayvanı Ölene Yas İzni

Sevgili pati dostu, bugünkü güzel haberimizin kaynağı Güney Amerika ülkesi Kolombiya. Medyada genelde olumsuz haberlerle karşımıza çıkan Kolombiya’dan bu kez “Keşke bizde de olsa” diyeceğin bir hamle geldi: Yas izni… Nasıl mı? Hemen anlatıyorum…

yas izni

Hepimiz için tartışmasız bir gerçek var: Evlerimizde bizimle birlikte yaşayan patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Onların başına gelen herhangi bir olumsuzluk, bizi kardeşimizin ya da çocuğumuzun başına gelmiş kadar üzüyor. yas izni

Kolombiyalı siyasetçi Alejandro Carlos Chacon da tam bu noktadan hareketle geçtiğimiz günlerde oldukça önemli bir girişime imza attı.

Liberal Parti üyesi milletvekili Chacon, ev hayvanı ölenlere iki gün ücretli yas izni verilmesine dair yasa teklifini meclise sundu.

El Tiempo gazetesinin konuyla ilgili görüşlerini aktardığı Chacon, “Bazı insanların çocukları yok ama ailelerinden biri gibi gördükleri ve sevdikleri ev hayvanları var. Kolombiya’daki her 10 evden 6’sında bir ev hayvanı bulunuyor. Bu hayvanların ölümü aile üyeleri üzerinde ciddi duygusal etkilere yol açıyor” dedi.

YAS İZNİ YASASININ KAPSAMI NE

Söz konusu yasa teklifinin ayrıntıları da haberde yer aldı. Teklif kapsamında “ev hayvanı” kategorisinde hangi türlerin yer aldığı belli değil. Ancak tanım olarak “ebeveyniyle arasında güçlü bir duygusal bağ olan hayvanlar” ifadesi kullanılıyor.

Vahşi doğadaki hayvanlar ya da “egzotik” hayvanlar yasa kapsamında sayılmıyor.

Yas izninden yararlanmak isteyen kişilerin evde birlikte yaşadıkları hayvanlar olduğunu ölümden önce işverene bildirmiş olmaları gerekiyor. Bunun sınırı “işe giriş esnasında” ya da “hayvanı sahiplendikten sonraki iki gün içinde” olarak belirlenmiş.

Yas izninden faydalanmak isteyenlerin ölüm belgelerini gösterebilmeleri de gerekiyor. İşten kaytarmak için “Kedim/Köpeğim öldü” diye yalan söyleyecek çalışanları ise para cezaları bekliyor.

KOLOMBİYALILARA TEBRİKLER

Teklifin yasalaşması için hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato’da dört ayrı oturumda kabul edilmesi gerekiyor. Bu nedenle kesin yasalaşır mı, olursa ne zaman olur gibi soruların cevapları henüz kesin değil. Ancak hem hayvan sever Kolombiyalıları hem de vatandaşlarının hassasiyetlerini parlamento gündemine taşıyan milletvekili Chacon’u tebrik etmemiz şart.

Umarım hiç kimse ev hayvanının ölümü gibi bir acıyla yüzleşmek zorunda kalmaz ama yasaların böyle bir yas izni hakkını çalışanlara sağlıyor olması bile gerçekten takdire şayan…

Umarım İhtiyacımız Olmaz Ama… Melek Olan Canlara Özel Hayvan Mezarlığı

Paylaşan Petti SMITH