İngiltere’de Yeni Dönem: Hayvanlara Eziyet Edene Ağır Cezalar Geliyor

Hayvanlara eziyet ve kötü muamele maalesef kanayan yaramız. Şubat ayında gündeme gelen hayvan hakları yasa tasarısı ile bir nebze umutlandık ama o tasarı da henüz yasalaşmış değil.

hayvanlara kötü muamele

Diğer yandan dünyanın farklı yerlerinden hayvanlara kötü muamele edenlere verilecek cezalara dair imrendiğimiz haberler gelmeye devam ediyor. Daha önce Yunanistan ve Brezilya‘nın bu konuda attığı adımları bu köşeden duyurmuştum. Bu kez de İngiltere böyle güzel bir haberle gündeme geldi.

Ülkede 29 Haziran 2021’de yürürlüğe girecek hayvan hakları yasasıyla, hayvanlara eziyet edenlere verilecek hapis cezası 6 aydan 5 yıla kadar çıkabilecek.

Yasada bahsedilen hayvana eziyet ifadesinin tanımında köpek dövüşleri, yavru kedi ve köpeklerin istismarı, köpeklerin kulaklarının yasa dışı yollarla kesilmesi ve çiftlik hayvanlarının bakımının ağır ihmali gibi başlıklar bulunuyor.

Yeni yasa kapsamında, hayvanlara kötü muamele davranışından suçlu bulunan kişilere, hapis cezasının yanı sıra üst limiti olmayan para cezaları da verilebilecek.

HAYVANA EZİYET KARŞISINDA SIFIR TOLERANS

İngiltere hükümetinin resmi kaynaklarından yapılan açıklamada, bu yasanın Avrupa genelindeki en sıkı hayvana şiddetle mücadele kanunlarını getirdiği bildirildi. Yasayla hayvana kötü müdahalenin kesinlikle tolere edilmeyeceği mesajının altı çiziliyor.

İngiltere’de 2017 yılında yapılan ve 9 binden fazla kişinin katıldığı bir kamuoyu yoklamasında, toplumda hayvana şiddetin ağır şekilde cezalandırılmasına büyük destek olduğu ortaya çıkmıştı.

Milletvekili Chris Loder tarafından Şubat 2020’de meclise sunulan ve hükümetin firesiz desteğini alan yasa ayrıca ülkedeki hayvan hakları örgütlerinin de memnuniyetiyle karşılandı.

Bana sorarsanız sadece İngiltere’dek hayvan hakları örgütlerinin de değil dünyanın birçok yerindeki hayvanseverlerin memnuniyetiyle karşılandı bu yasa. Darısı bizim ülkemizdeki ve birçok başka yerdeki patililerin başına…

Paylaşan Petti SMITH