Kedinle İletişim Kurmanın En Garantili Yolu: Yavaşça Göz Kırpmak

Kedilerin çok karakterli hatta bir parça başına buyruk hayvanlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle bazı kedilerle bağ kurmak biraz daha fazla zaman alabiliyor. Eğer seninki de onlardansa belki de iletişim yolunu değiştirmende fayda vardır. Mesela yavaşça göz kırpmak işine yarayabilir.

kediyle iletişim kurarken göz kırpmak

KEDİNLE İLETİŞİM KUR

Kediyle iletişim kurarken “Yavaşça göz kırpmak mı? O da nesi?” dediğini duyar gibiyiz ama bunu biz söylemiyoruz, bilim insanları söylüyor.

İngiltere’de Sussex Üniversitesi’nde yapılan ve bilim dergisi Scientific Reports’ta yayımlanan bir araştırmaya göre, kediler karşılarındaki kişi gözlerini kısıp yavaş yavaş kırptığında bunu o kişinin gülümsediği şeklinde algılıyor. Haliyle “gülümseyen” kişiye karşı da daha sıcak ve cana yakın davranıyorlar.

YAVAŞÇA GÖZ KIRPMAK HEP İŞE YARAR MI?

Science Alert‘ün aktardığına göre, araştırmayı yürüten Psikolog Karen McComb, “Hem hayvan davranışlarını inceleyen hem de kedi sahibi bir insan olarak, kedilerle insanların bu şekilde iletişim kurabileceklerini göstermek harika. Birçok kedi sahibi böyle bir iletişim yolu olabileceğinden şüpheleniyordu, bunun kanıtını bulmuş olmak çok heyecan verici” dedi.

Gerçekten de kedilerle birlikte yeterince zaman geçiren herkes bilir ki bir kedi mutlu ve rahat olduğunda gözlerini kısar ve yavaşça kırpar. Geçmişte çeşitli kedi ebeveynleri, bu davranışı kopyaladıklarında kedilerinin daha dost canlısı ve etkileşime açık olduğuna dair gözlemler paylaşmıştı. McComb ve ekibinin yaptığı şey, iki deney tasarlayarak bu gözlemlerin doğruluğunu kanıtlayacak veriler aramak oldu.

İlk deneyde 14 evden 21 kediyle ve ebeveynleri 1 metre mesafede karşı karşıya oturtuldu ve iletişim kurma türleri kameraya alındı. Görüntülerde kedi ebeveyninin yavaşça göz kırptığı durumlarda kedinin göz kırpma olasılığının da yükseldiği görüldü.

İkinci deneyde ise 8 evden 24 kedinin karşısına ebeveynleri değil daha önce hiç görmedikleri araştırmacılar oturtuldu. Hatta araştırmacılar ellerini de dostane bir biçimde kedilere doğru uzattı. Burada da kedilerin kendilerine yavaşça göz kırpan araştırmacılara daha sıcak davrandıkları hatta uzattığı ele pati verdikleri bile gözlemlendi.

SEN DE MUTLAKA DENEMELİSİN!

McComb, “Bu araştırma kedi-insan iletişiminde yavaşça göz kırpmanın rolünü gösteren ilk deneysel inceleme” dedi.

Kedi ebeveynlerine aynı şeyi evde de denemelerini tavsiye eden McComb, “İçten bir gülümsemede olduğu gibi gözlerinizi kısın. Ardından birkaç saniyeliğine gözlerinizi kapatıp açın. Patili dostunuzun da size aynı şekilde karşılık verdiğini görecek ve bir diyalog başlatabileceksiniz” ifadelerini kullandı.

Kedilerin cinsiyetini tüy rengine bakarak anlayabileceğini biliyor muydun? Ayrıntılar bu yazımızda seni bekliyor.

Paylaşan heymypet