İlk 24 Saat! Yeni Bir Kedi Sahiplendiysen Bunları Bilmelisin

Gelin itiraf edelim: Kedilere bayılıyoruz! Bazılarımız bu tatlı canlılarla birlikte yaşarken bazılarımız da en yakın zamanda bir kedi sahiplenmenin planlarını yapıyor. Eğer sen ikinci gruptaysan bu yazıyı mutlaka okumalısın zira bu yazıda kedini evine getirdikten sonraki ilk 24 saatte yaşayabileceklerini mercek altına aldık. Hadi başlayalım…

evde ilk gün ilk 24 saat

KEDİLERLE İLK GÜN

Bir kedi sahiplendin ve evine getirdin. Şimdi ne olacak? Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: İlk 24 saat kedin için oldukça stresli geçecek. Bu yüzden ona alan açmalı, bir rutin yaratmalı ve evi tanımasına yardımcı olmalısın.

YOLCULUK ANLARI

Kediler seyahatten pek hoşlanmazlar. Bu nedenle kedini rahat edeceği, güvenli ve havadar bir taşıma kafesine koyduğundan emin ol. Kafesin içine kedinin tanıdığı kokuları taşıyan ufak bir döşek de koyabilirsin.

Kedini almaya giderken sana varsa köpeğinin ve gürültücü çocuklarının eşlik etmesini pek tavsiye etmiyoruz. Zira bunlar kedinin stresinin artmasına yol açabilecek faktörler.

Kedine yolda mama ve atıştırmalık vermekten de kaçın zira yolculuk esnasında strese girerse kusabilir. Araba ya da taşıma kafesi nedeniyle strese giren kedini eve yerleştikten ve alıştıktan sonra bu konuda eğitmeni de tavsiye ediyoruz.

EVDE İLK SAATLER

Eve ilk geldiğinizde kedini çok fazla yeni ve dikkat çekici tecrübeyle boğma. Kediden kediye değişir elbette ama genel olarak ilk günü sessiz sakin bir odada geçirmesini tavsiye edeceğiz.

Bu odada başka hayvanlar bulunmasın, kedi kumu ve su kabı ise eksik olmasın. Odada kedinin saklanabileceği koltuk ya da yatak altı gibi bir yer yoksa en azından kolilerle ona bir saklanma yeri hazırlayabilirsin. Kedin için özel bir yatak hazırlamayı düşünüyorsan bilmen gerekenleri burada bulabilirsin.

Taşıma kafesini odaya yerleştirip kapağını aç ve bırak. Kedin dilediği zaman dışarı çıkacak. Birlikte hemen bir şeyler yapmak konusunda ısrarcı olman, aranızda bir bağ kurulmasına engel olur.

BİRKAÇ SAAT SONRA

Kedin yeni evinde birkaç saat geçirdikten sonra mamasını vermeye başlayabilirsin. Mamayı hemen verdiğin takdirde yaşadığı gerginlik nedeniyle midesi bulanabilir, o yüzden biraz beklemekte fayda var.

Şunu da unutma: Eğer kedin çok stres yaşadıysa ilk bir iki gün yemek yemekten kaçınabilir. Genel olarak iştahsız olan kedini yemeye teşvik etmek için de bu ipuçlarından faydalanabilirsin.

Evde ilk gün ilk 24 saat

12 SAAT SONRA

Kedini sükunetle geçirdiği ilk saatlerin ardından ailenin diğer üyeleriyle tanıştırmaya başlayabilirsin.

Öncelikle, kedini yerleştirdiğin o sakin odada vakit geçirmekle işe başla. Kitap okuyabilir ya da çok gürültülü olmayan bir televizyon programı seyredebilirsin. Böylece patili dostun çok fazla aksiyona kapılmadan sana alışma şansı elde edebilir.

Sen odaya girdiğinde kaçıp saklanmaya çalışıyorsa kedini girdiği yerden çıkarmak için ısrarcı olma. Bırak ne zaman isterse o sana gelsin. Tabii yanına geldiğinde ufak bir ödül maması vererek bu davranışı pekiştirmek için elinden geleni yapabilirsin.

GÜNÜN GERİ KALANINDA

Eğer kedin seninle ve diğer aile üyeleriyle kendi isteğiyle etkileşime başladıysa oyun oynama zamanı geliyor demektir. Birkaç ufak oyuncakla durumu test etmende fayda var. Tabii oynamak istemiyor da olabilir. O zaman sana birkaç gün daha sabırlı olmanı tavsiye ediyoruz.

evde ilk gün ilk 24 saat

İLK 24 SAAT BOYUNCA YAPMAMAN GEREKENLER

Kedini evdeki diğer hayvanlarla tanıştırmak

Kediler kendi bölgeleri konusunda hassas hayvanlar. Bu nedenle evde başka kediler varsa, ailenin yeni üyesiyle tanışma süreçlerini biraz ertelemelisin. Aynı evde yaşayan kedilerin birbirlerine tamamen uyum sağlaması haftalar hatta aylar alabiliyor. O nedenle özellikle ilk günlerde ayrı durmalarında fayda var.

Evde köpek varsa tanışma süreci yine ağır ve aşamalı olmalı. İlk günlerde köpeğinin tasmasının takılı olması, kedinin de kaçabilecek bir yerleri olması işini kolaylaştıracak.

Evde kuş ya da kemirgen gibi kediler için doğal av olan hayvanlar varsa kedinin bu ufaklıkların bulunduğu odaya girişini çok dikkatle yönetmelisin. Ufaklıkların kafeslerinde ve güvende olduklarından emin ol. Kedinle bir araya gelmenin kuşunda ya da kemirgeninde strese yol açabileceğini de unutma.

Kedini dışarı salmak

Kedini dışarı salabilirsin ama bunu ilk 24 saat boyunca yapma. İlk 24 saatte dışarı salınan kediler yeni bir çevrenin yarattığı stres ve kafa karışıklığıyla kaybolabiliyor, yaralanabiliyor ya da kaçabiliyor. Hatta kedini dış dünya ile tanıştırmak için en az 2 hafta hatta daha fazla beklemen tavsiye ediliyor.

Paylaşan heymypet