4 Ekim Bahane, Farkındalık Çabaları Şahane!

Biliyorsun, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’ydü. Hayvanlara yönelik şiddet haberlerinin gündemden düşmediği, hayvan hakları yasasının aciliyetinin günden güne arttığı ülkemizde, birçok marka 4 Ekim tarihini Türkiye’deki hayvanların iyileştirilmesi gereken yaşam koşullarına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için bir fırsat olarak değerlendirdi.

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ!

Çeşitli sivil toplum örgütleriyle işbirliği halinde 4 Ekim için birbirinden güzel kampanyalar yapan özellikle de sokaklardaki ve barınaklardaki canları düşünerek mama bağışına öncelik veren markaları ben de buradan alkışlıyor ve aşağıda anıyorum.

Eminim bu kampanyaların büyük bir kısmıyla sen de sosyal medyada karşılaşmışsındır. Benim unuttuğum ama senin “Yahu şu da çok güzeldi” dediğin bir 4 Ekim kampanyası varsa, onu da benimle paylaş lütfen. Adresim [email protected] 🙂

Markaların 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kampanyaları
İstegelsin’in iyilik maması ve mama kabı

İSTEGELSİN

istegelsin, Dünya Hayvanları Koruma Günü’ne özel kampanyasında, sokak hayvanlarının beslenme ihtiyacına yönelik çözüm odaklı bir uygulama yaptı. istegelsin’den o gün alışveriş yapan kullanıcılara hediye olarak bir paket mama ve bir de mama kabı gönderildi. Bize de iyilik mamasını mama kabına doldurup kapının önüne bırakmak kaldı.

NESTLE PURINA PETCARE

Nestlé Purina PetCare de mama desteğine odaklanan bir 4 Ekim kampanyasıyla karşımıza çıktı. #SenDePatile hashtag’i ve Instagram filtresiyle dikkat çeken kampanyada, söz konusu filtreyle paylaşım yapan Instagram kullanıcıları, barınaklardaki hayvanlar için yapılan mama bağışına destek oldu.

https://www.instagram.com/p/CF_hOMIH8ln/

GETİR

Getir’in 4 Ekim kampanyası da mama bağışı eksenliydi. 1-5 Ekim tarihleri arasında mamalarda indirim yapan Getir, her bir mama siparişi için barınaktaki patililere 2 kap mama sözüyle öne çıktı. Getir kullanıcıları ayrıca “yardım maması” satın alarak da patili canların karnının doymasına destek oldu.

YOLCU360

Araç kiralama sitesi Yolcu360 4-11 Ekim arası yapılan yolculuklardan elde edeceği gelirin bir kısmını HAÇİKO’ya bağışlayacağını açıkladı. Yolcu360, araca ihtiyacını olmayan kullanıcılarını da doğrudan HAÇİKO’ya yönlendirerek bağış yapmalarını teşvik etti. Yolcu360 ayrıca yıl boyunca ihtiyaç halinde HAÇİKO’ya araç kiralama desteği de verecek.

HEPSİBURADA

Yola HAÇİKO’yla birlikte çıkan bir diğer marka da Hepsiburada oldu. Kampanyanın ayrıntıları Hepsiburada’nın internet sitesinde, “Hepsiburada güvencesiyle kendi markalı kedi ve köpek maması ürünlerimizi satışa sunduğumuz Milo markamızdan alınacak her bir kampanyalı ürünle, sokak hayvanlarına 1 kg daha mama ulaştıracağımız bu yürekten projeyi sizlerin ve tüm paydaşlarımızın destekleriyle büyüteceğiz” şeklinde ifade edildi. Kampanya ay boyunca geçerli olacak.

GRATİS

Gratis de hem fiziksel mağazalarında hem de online alışverişte, müşterilerinin sepetlerini ücretsiz mamalarla şenlendirdi. Gratis’in konuyla ilgili paylaşımında “Sepetine eklenen ücretsiz mamaları sokakta yaşayan
 hayvan dostlarımızla paylaş, onlara güzel bak!” mesajının altı çizildi.

https://www.instagram.com/p/CF6hKH8AnWj/

TRENDYOL

Trendyol da HAYTAP işbirliği ile bir kampanyaya imza attı. Trendyol, 4–11 Ekim tarihleri arasında Trendyol’dan alınacak her 15 kiloluk kedi veya köpek mamasının aynısı sokaklarda ve ormanlarda yaşayan patili canlara gönderilecek.

N11

Bir diğer e-ticaret sitesi de müşterilerine barınak hayvanlarına destek olmaları için vesile yarattı. 2-4 Ekim 2020 tarihleri arasındaki alışverişlerde kullanıcılar, 1 kilogramlık mamayı sadece 4 TL’ye alıp ücretsiz barınağa gönderme fırsatıyla karşılaştı. Kampanya sırasında 3 kilogramlık köpek maması 12 TL’ye 5 kilogramlık köpek maması ise 20 TL’ye canlarla buluştu. Mamalar Yedikule ve Adalar Hayvan barınaklarına gidecek.

CARREFOURSA

CarrefourSA da HayKonFed ile bir işbirliğine gitti. CarrefourSA’lar, Carrefoursa.com ve CarrefourSA Online Market uygulamasında satışa sunulan “Onlar İçin Bir Kap Yemek Bir Kap Su” çantalarının tüm geliri HayKonFed’e bağışlandı.

https://www.instagram.com/p/CF6xJZSF1P4/

VE DAHA NİCELERİ…

Limak Enerji, “Sevgimiz, Enerjimiz Sizinle’ projesi kapsamında Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da 100’e yakın müşteri işlem merkezinin önüne mama ve su kapları konumlandırdı.

Vodafone Türkiye #BuMamaBenden, Aras Kargo ise #KüçükDostlarımızBüyükÖnemTaşır etiketli kampanyalarıyla dikkat çekti. Aras Kargo’nun etiketinin yanına arkadaşlarını da etiketleyenler, hayvanlar için su kabı kazanma şansı yakaladı. #BuMamaBenden etiketini kullanarak atılan tüm tweet’ler de zamandan bağımsız olarak sokak hayvanları için mamaya dönüşüyor. Bazı Vodafone mağazalarının kapısında bulunan mama makinelerinin kapağı söz konusu hashtag kullanıldığında açılıyor ve önündeki kaba mama dökülüyor.

OYAK bünyesinde hizmet veren Hektaş, M Oil ve TOTAL, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde mama bağışı yapmanın yanı sıra yıl boyunca Smartheart Gold markalı kedi ve köpek mamalarını da seçili istasyonlardaki “Can Dostu” alanlarda yıl boyunca ücretsiz sunacağını duyurdu.

Royal Canin’in Muhsin Akgün imzası taşıyan fotoğraflarıyla Öykü Karayel, Meriç Aral ve Berk Atan’ı bir araya getiren Sorumlu Hayvan Sahipliği kampanyası çok önemli bir noktayı vurguladı.

Eti, BMW Türkiye, İşbir Yatak, NN Türkiye, Yıldız Holding, Decathlon Türkiye, Türk Hava Yolları, Bridgestone Türkiye, Boyner Grup, İDO, Migros Türkiye, Little Ceasars, Vileda Türkiye, Panasonic Life Solutions Türkiye, Samsung Türkiye ve Tekzen de bu önemli günü resmi sosyal medya hesapları aracılığıyla kutlayan markalar arasında.

Seninle hafta başında paylaştığım pet taksi haberini okumuş muydun?

Paylaşan Petti SMITH