Kedinin Kum Kabına Ne Kadar Kum Konmalı?

Kedinin rahat ve sağlıklı bir tuvalet deneyimi yaşaması için, kullanılan kum miktarı büyük önem taşır. Bir kedinin kum kabına ne kadar kum konmalı? Nelere dikkat edilmeli? Bu yazımızda bunları ele alacağız.

kum kabına ne kadar kum

Kedin için gereken kum miktarını merak ediyor olabilirsin. Bu yazımızda bir kedi için gereken kum miktarını ve kum kabına ne kadar kum koyman gerektiğini anlatacağız.

Bir kedinin kum kabıyla uğraşmak, çoğu evcil hayvan ebeveyni için tatsız bir görevdir. Ne tür ve hangi miktarda kum kullanacağını bilmemek bu sorunsalı daha da zor hale getirir.

Bununla birlikte, doğru miktarda kumu bulmak imkansız değil. Çoğu zaman, kedin onun için neyin en iyi olduğunu anlamana yardımcı olmak için seni doğru yönlendirecektir!

Doğru Kum Miktarı Nedir?

Ne kadar kum kullanman gerektiğini anlamak, kedinin kum kabını ayarlamak için çok önemlidir. Kullanman gereken kum miktarının birkaç farklı faktöre bağlı olduğunu unutma.

Kedinin kum kabının türü ve boyutu, ne kadar kedi kumu kullanacağını belirlemene yardımcı olacaktır. Ancak kum miktarı, kaç kedin olduğuna ve ne tür kum kullandığına da bağlıdır. Peki, ne kadar çöp kullanacağını nasıl bileceksin? Çok az veya çok fazla kum kullanırsan neler olabileceğini gözden geçirelim.

Az Kum

Çok az kum kullanmak kedinin rahatını kaçıracaktır. Pek çok kedi, pisliklerini örtmek için çevredeki tüm kumu kullanır. Kum kabında yeterli kum yoksa, kedin kum kutusunu kullanmaya daha az istekli olacaktır. Gerekenden daha az kum kullanmak, evin her yerine daha kötü kokular yayılmasına neden olması da mümkündür.

kum kabına ne kadar kum

Fazla Kum

Çok fazla kum kullanmak da sorunlara neden olacaktır. Otomatik bir kum kabın varsa, çok fazla kedi kumu kum kabın düzgün çalışmamasını engeller. Otomatik bir kum kabın yoksa, fazla kum kullanmak, kedinin kutuyu kullanırken rahat hissetmesi için yeterince sağlam bir temele sahip olmasını zorlaştıracaktır. Çok fazla kum kullanmak da israftır, bu da daha sık kum satın alma ihtiyacı nedeniyle ek maliyetlere yol açar.

İdeal Kum Miktarı

Tipik olarak, kediler standart bir kum kabı kullanırken 5-7 cm kumu tercih eder. Kedin doğru noktayı bulmak için etrafı eşelemeyi seviyorsa, kaba 7-10 cm kedi kumu eklemelisin.

İdeal miktarda kumu belirleyip kum kaplarını hazır ettikten sonra yapman gereken bir şey daha var. Gün içerisinde minimum 2 kez kum kabını temizlediğinden emin ol. Haftada 1-2 kez de kum kabını tamamen tazelemeni ve kabı iyice yıkamanı öneririz.

 

Paylaşan heymypet