Kedilerin Çıkardığı Yangınlar Önlem Gerektiriyor!

Kedilerin çıkardığı yangınların bir hayli fazla olduğunu biliyor muydun? Meğer patili dostlarımız yanlışlıkla neler nelere yol açıyormuş… Peki bunu önlemek için elimizden ne gelir?

kedilerin çıkardığı yangınlar

Tehlike çanları, kedilerin çıkardığı yangınlar için çalıyor! Evet evet, patili dostlarımız bu konuda baya uzmanlar! Güney Kore Seoul İtfaiye Birimi geçtiğimiz 3 yılda kedilerden kaynaklanan 107 yangının çıktığını tespit etti. Hal böyleyken de ülke çapında kedilerin çıkardığı yangınlara yönelik farkındalık kampanyaları başladı. Tamam da dostlarımız bu yangınları nasıl çıkarıyor ki?

Hemen yanıtlayalım. Kediler bu yangınları, elektrikli sobaların üzerine zıplayıp yere düşürerek çıkarıyor. Ya da yürürken bazı elektronik eşyaların açılmasına yol açıp ısınmasıyla birlikte yangına sebep oluyorlar. Tabii tüm bunların yanı sıra mumlara da özel ilgi göstermek gerekiyor. Dostlarımız sırf meraktan yakıp bıraktığımız mumları yere atarsa da yangın çıkabiliyor. Neyse ki çakmak çakma gibi bir yetenekten yoksunlar…

Güney Kore’deki yetkililer, kedilerin çıkardığı yangınlar yüzünden 4 kişinin yaralandığını söyledi. Zaten yangınların yarısı, ev sahipleri evdeyken açığa çıkmış. Bu yüzden gözümüzü dört açıp önlem alarak hareket etmekte fayda var.

kedilerin çıkardığı yangınlar

KEDİLERİN ÇIKARDIĞI YANGINLAR NASIL ÖNLENİR?

Dostlarımızın başımıza bu tür belalar açmaması için uzmanların bazı önerileri var. Mesela elektrikli ısıtıcı alırken otomatik kitleme özelliği olanları tercih edebilirsin. Böylelikle kediler ısıtıcıları yanlışlıkla açıp yangın çıkaramazlar. Aynı zamanda kolaylıkla alev alabilecek eşyaları ısıtıcılardan uzak tutmakta fayda var. Örnek olarak kağıt havlular ya da örtüleri ısıtıcıların yanında bulundurmayın deriz.

Seoul İtfaiye Birimi çalışanlarından Chung Gyo-chul, Güney Kore’de çıkan yangınlarla ilgili: “Bu soruna yönelik bilgilendirici kampanyalar hazırladık. Buna rağmen yine de kedilerin çıkardığı yangınlara ara sıra rastlıyoruz. Geçenlerde söndürdüğümüz yangınlardan biri, evin kedisi komidinin üzerinde duran bir mumu devirdiği için çıkmış. Bu yüzden kedi ebeveynlerine yangına yönelik hassasiyet göstermelerini tembihliyoruz.” dedi.

Bir kedi ebeveyni olarak patili dostunun yangına sebep olabileceğini hiç aklına getirmiş miydin? Umarız ki kedilerin çıkardığı yangınlar konusunda bundan sonra daha dikkatli davranırsın!

 

Paylaşan heymypet