Küçük Dostlarımız İçin Tuvaletten Su İçmek Tehlikeli mi?

Evcil hayvan sahipleri tuhaf manzaralar görmeye oldukça alışkınlardır. Çoraplarımızı yiyen bir köpek, perdelere tırmanan bir kedi ne kadar normalse, onları tuvalette su içerken görmek de o kadar normal. Peki bunu yapmalarına izin vermeli miyiz? 

tuvaletten su

TUVALETTEN SU İÇERSE…

Kediler ya da köpekler neden tuvaletten su içer? Tuvaletleri bakterilerin çok yoğun olduğu yerler olarak görmemiz mümkün. Hayvanımız da tuvaletten su içti diyelim! Peki bu dünyanın sonu mu? Kimi evcil hayvan sahipleri, kedi veya köpeğinin tuvaletten su içmesinde bir sakınca görmez. Küçük dostlarımız hayatları boyunca hiçbir tepki vermeden bu alışkanlığa sahip olabilir ve çoğu zaman bu uygulama güvenlidir. Yine de klozette sert temizlik malzemeleri kullanılıyorsa işler tehlikeli olmaya başlayabilir

EVCİL HAYVANLAR TUVALETTEN  SU İÇMEYE NEDEN BAYILIR?

Her kedi veya köpeğin tuvaletten içmek için kendi nedenleri olacaktır, ancak çoğu zaman evcil dostlarımızın teneke kutudan su içmekten hoşlandığı görürüz çünkü oradaki su taze ve soğuktur. American Kennel Club, tuvaletler sürekli yıkandığından, hijyenik olarak kedi köpek kabından bile daha temiz olabileceğini öne sürüyor. Klozetin yapıldığı porselen malzeme suyu soğuk tutar ve içinde sürekli su bulunması susamış dostlarımız için sınırsız su kaynağı sağlar. 

Peki su kabı olmasına rağmen kediler neden tuvaletten su içer? Genellikle hareketli suyu seven kediler, akan suyu durağan sudan daha heyecan verici bulabilir.

TUVALETTEN SU İÇMEK KEDİ VE KÖPEKLER İÇİN TEHLİKELİ Mİ?

Bu sorunun kısa cevabı hayır, çoğu durumda tuvalet suyu tehlikeli değildir. Ancak bazen klozetten gelen su, evcil hayvanın sağlığı için tehdit oluşturabilir. İlk olarak kabın temizliği, içindeki suyun ne kadar güvenli olduğunu belirleyebilir ve tuvaletimizi pırıl pırıl tutmak için kullandığımız temizlik malzemeleri evcil dostlarımız için zehirli olabilir.

American Veterinary Medical Association, temizlik ürünlerindeki sert kimyasalların klozetlerde kalabileceğini ve yutulduğunda mide rahatsızlığı, salya akması, ishal, tahriş olmuş bir sindirim sistemi gibi yan etkilere ve hatta ciltle temas ederse kimyasal yanıklara yol açabileceğini söylüyor. Sifonu çektiğimizde güzel kokmasını sağlayan klozet kokuları da suyu zararlı hale getirebilir ve evcil dostlarımız tarafından tüketilmemelidir.

Ek olarak, tuvalet suyunda E. coli ve giardia gibi  köpekleri ve kedileri etkileyebilen bazı bakteriler bulunabilir. Bu bakteriler tipik olarak sadece durgun suda bulunur, bu nedenle tuvaletimizin düzenli olarak sifonu çekilirse, bir yudum içmesi büyük olasılıkla evcil dostumuza zarar vermeyecektir. I Heart Cats’e göre, bazı bakterilerle karşı karşıya kaldıklarında bile, evcil hayvanlar bizimkinden farklı bağışıklık sistemlerine sahipler ve tuvalette maruz kalabilecekleri hastalıklarla savaşırlar.

tuvaletten su

VAZGEÇMİYORSA BARİ GÜVENDE OLSUN

Minik dostumuzun klozetten içmesine aldırış etmiyorsak, banyodaki o bayıldığı büyük seramik kaseden bir yudum alırken güvenliğini sağlamak için yapabileceğimiz birkaç şey var. Öncelikle, küçük dostumuzun hasta olmaması için temizlik ürünlerimizi dikkatli seçmemiz gerekiyor. Bir temizlik malzemesinin zararlı olup olmadığını anlamanın bir yolu, kullandığımızda yol açtığı renge dikkat etmek: çoğunlukla klozet temizleyicileri, temizleme jelleri, tozlar veya tuvalet suyunu maviye çeviren diskler güvensiz kabul edilir, çünkü genellikle sert kimyasallarlar içerirler. Ek olarak, ağartıcı maddeler yutulduğunda küçük dostunuz için oldukça zehirlidir ve bunlar birçok banyo temizlik ürününde bulunur. Minik arkadaşımız için güvenli bir alternatif olarak, klozetimizi bir tutam karbonatla ovup ardından beyaz sirke ve suyla yıkamayı deneyebiliriz.

Bebek tuvalet kilitleri, kararlı dostlarımızı klozetten uzak tutmaya yarayabilir. Klozet kapağını hep kapalı tutmak, gerekirse banyo kapısını kapatmak da bir çözüm olabilir.

Paylaşan heymypet