Kalbimiz Kırıldı! Köpekler İçin İnsan Yüzü Pek Heyecan Verici Değilmiş

Gelin itiraf edelim! Hepimiz bir yandan köpeklerimizi kucağımızda sıkıştırıp bir yandan da gözlerinin içine derin derin bakmaktan büyük keyif alıyoruz. Ancak ne yazık ki tüylü dostlarımız için pek de keyifli bir deneyim değil bu. Daha da üzücü olan şey ise köpekler için insan yüzü ile ensesi arasında bir fark olmaması…

Köpekler için insan yüzü ile ensesi arasında pek fark yok

KÖPEKLERİN GÖZÜNDE NASILIZ?

Köpeklerin insan yüzü konusunda pek de heyecan duymadığına dair bu üzücü gerçeği biz değil, bilim dergisi Journal of Neuroscience‘ın 12 Ekim tarihli sayısında yayımlanan bir makalenin yazarları söylüyor. Peki bu ne anlama geliyor?

Öncelikle şunu söyleyelim: İnsanların beyinlerinde, başka bir insanın yüzünü görünce harekete geçen bir bölüm var. Birinin yüzünü gördüğümüzde mimiklerini bir bilgi kaynağı olarak algılayıp beynimizin bu bölümünde analiz etmeye başlıyoruz.

İNSAN YÜZÜ KÖPEKLERİN TEK İPUCU DEĞİL

Macaristan’da bulunan Eötvös Loránd Üniversitesi’nden köpek davranışı uzmanı Attila Andics ve ekibinin yaptığı çalışma, köpeklerin insanların yüzlerini aynı şekilde algılamadığına işaret etti.
Andics, NBC News’e yaptığı açıklamada, “Yüzlere bakarak duyguları okuyabiliyorlar ve insanları sadece yüzlerine bakarak tanıyabiliyorlar. Ancak diğer bedensel sinyalleri de aynı şekilde algılayıp değerlendirebiliyorlar” dedi.

Macar bilim insanı aynı zamanda köpeklerin diğer köpeklerin yüzlerini görmeyi insanlara ve diğer canlılara kıyasla daha fazla tercih ettiklerini de belirtti.

KÖPEK YÜZÜ BÜYÜKTÜR İNSAN YÜZÜ

Uzmanlar bu araştırma için fMRI denen ve beyindeki kan akışını görüntüleyerek hangi kısımların hareketlendiğini anlamamızı sağlayan bir tarama teknolojisinden faydalandı.

20 köpek ve 30 insan fMRI taramasından geçirildi. Bu esnada bütün katılımcılara 4 farklı 2 saniyelik video seyrettirildi.

Videoların biri bir insanın yüzü, ikincisi bir insanın kafasının arkasıydı. Üçüncü ve dördüncü videolar ise bir köpeğin yüzünden ve kafasının arkasından oluşuyordu.

Köpekler için insan yüzü köpek yüzü kadar heyecan verici değil

Taramalardan elde edilen veriler, hem köpeklerin hem de insanların kendi türlerinin yüzüne bakmayı tercih ettiklerini ortaya koydu. Köpeklerin beyinleri, başka bir köpek gördüklerinde daha fazla canlanıyordu. İnsanlar için de durum aynıydı.

Ancak iş yüz videolarıyla kafa arkası videolarını karşılaştırmaya gelince değişti.

PEKİ KAFA ARKASININ ÖNEMİ NE?

İnsanlar için bir yüz bir kafanın arkasına kıyasla çok daha heyecan veriydi. Ancak köpekler yüz gördüklerinde de kafa arkası gördüklerinde de aynı tepkiyi verdiler.

Araştırmayı NBC’ye değerlendiren Pennsylvania Üniversitesi Veteriner Tıp Fakültesi Hayvan Davranışı Birimi Direktörü Carlo Siracusa, köpekler için kafa arkasıyla yüz arasında fark olmamasını şu sözlerle açıkladı: “Köpekler kulağın şekli gibi işaretlerle de iletişim kuruyor. Kulak önden de arkadan da görünebiliyor ve köpeğin ruh hali hakkında fikir veriyor. Biz insanlar ise kulaklarımızı oynatamıyoruz.”

Köpekler ayrıca insanlara kıyasla binlerce kat güçlü bir koku alma duyusuna sahipler. Böylece diğer köpeklerin bıraktığı feromonları koklayarak, yüze bakmaya kıyasla çok daha fazla bilgiyi toplayabiliyorlar.

SÖZLÜ İLETİŞİMİ AYNI ŞEKİLDE İŞLİYORUZ

Bununla birlikte köpeklerin beyinleri de bizimkilerden çok farklı değil. Ağustos ayında Scientific Reports dergisinde yayımlanan bir başka araştırmada, köpeklerin sözlü iletişimi insanlar gibi algıladıkları ortaya konmuştu. Yani köpekler de önce söylenen sözün tonuna ardından anlamına bakıyor.

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de sağ beyin, söylenen sözün altında yatan tonu analiz ederken, sol beyin duyulan kelimelerin anlamını işliyor.

Peki köpeklerin erken ölüm ihtimalini azalttığını biliyor muydun?

Paylaşan heymypet