Kaybolan Evcil Hayvanları Takip Eden Veri Tabanı!

Ne kadar önlem alırsak alalım, kaybolan evcil hayvanları her yerde görüyoruz, onlara dair haberlerle yatıp kalkıyoruz. Bu durumun öylesine acı verici ki, kaybolan dostlarımızın ebeveynlerini ancak dinlemek geliyor elimizden. Tam da bu yüzden bu durumun önüne geçmek için atılan adımları artırmalıyız, mesela bu veritabanı gibi.

kaybolan evcil hayvanları bulan uygulama

Evcil hayvanı kaybolan insanların hepsinde aynı özlem ve umut dolu bakışları görebilirsin. İşin üzücü kısmı, zaman geçtikçte bu bakışlardaki umut azalır ve özlem katlanarak artar. Tıpkı bir tahteravalli gibi. Halbuki teknolojinin bu kadar geliştiği bir çağda kaybolan hayvanları nasıl oluyor da bulamıyoruz ki? Dünya çapında mikroçip uygulaması var evet ve yakın vakitte Türkiye’ye de gelecek. Fakat buna rağmen kaybolan evcil hayvanları bulamamakta ısrarcıyız. Belki de Pamela Fusco’nun keşfettiği basit yöntem bizi bu sorundan artık kurtarır.

Fusco, yakın zamanda evcil dostu kaybolan bir siber güvenlik analisti. Mikroçipe rağmen dostunu bulamayınca içindeki hüznü ZuluTail isimli bir uygulamaya aktarmış. Normalde mikroçipler çeşitli GPS sinyalleri yayarak evcil hayvanların yerini belli etmek için tasarlandı. Fakat bu sistem teknik arızalar, sinyal yetersizliği ve benzeri sebeplerden ötürü tam anlamıyla çalışmıyor. Oysa Zulutail, daha farklı ve oldukça basit bir sisteme sahip. Uygulamaya kaydolan her insana evcil dostlarına ait bir kod üretiyor. Bu kod patili dostlarımızın tasmasına ve hatta bedenlerine yapışabiliyor. Kodu tarayan insanlar, dostlarımızın evcil hayvan profiline ulaşıyor ve onları sahiplerine kavuşturmak epey kolaylaşıyor.

Avustralya’da kedilerin sokakta gezmesi

KAYBOLAN EVCİL HAYVANLARI AYNI PLATFORMDA TOPLUYOR

Patili dostlarımız kaybolduğunda yaşadığımız sıkıntılara parmak basarak Fusco, “Evcil hayvanlarımız kaybolduğunda etrafa afişler asmak ve sağa sola ilan vermekle uğraşıyoruz. Bu fazlasıyla zaman kaybetmemize ve ekstradan yorulmamıza sebep oluyor. Bizim yapmaya çalıştığımız şey, evcil hayvanları kaybolan insanların iletişim kurabilecekleri bir platform sağlamak. Böylelikle dostlarıyla ilgili bilgilere ulaşmak da kolaylaşıyor, kaybolan hayvanları bulanların işi de. Sosyal medya hesapları veya barınak sayfalarını takip etmeye gerek kalmıyor. Sorun basitçe çözülüyor.” diyor.

Uygulama gayet basit ve net ancak bizim kafamızı karıştıran bazı noktaları da yok değil. Mesela kedilerin hepsi tasma takmıyor ve bu kodu dostlarımızın vücuduna yerleştirmek biraz riskli. Bir de, bu kodun çalışması için patili dostlarımızın birileri tarafından bulunması gerekiyor. Ya dostlarımız sokak hayvanlarına kapılıp insanlardan uzaklaşırsa?

Bu gibi soru işaretleri olmasına rağmen, ZuluTail kaybolan evcil hayvanları daha rahat bulmamız açısından her anlamda olumlu bir adım. En olmadı, bizi evcil hayvan dedektifleri bekler. Evet evet, böyle bir iş kolu var ve Babs bu işin uzmanı! Onun hikayesini ele aldığımız yazımıza buradan ulaşabilirsin.

Paylaşan heymypet