Yapay Zeka Kedilerin Mutlu Olup Olmadığını Anlamak İçin İş Başında!

Son dönemlerin en meşhur bilimsel fenomeni, yapay zeka, bu sefer de patili dostlarımızı anlamak için kullanılıyor. Kedilerin beden dillerini analiz ederek biz kedi ebeveynleri için kıymetli bilgiler ortaya seren yapay zeka, gerçekten hayranlık verici!

Yapay zeka kedi yüzünü tanımlıyor

Kedi dostlarımız canlarını sıkan herhangi bir acıyı saklamak, gizlemek konusunda oldukça başarılılar. Tabii bu sayede mutlu olup olmadıklarını anlamak da gerçekten güçleşiyor. Neyse ki yapay zeka tam da bu noktada imdadımıza yetişiyor. Dostlarımızın vücut dilini analiz ederek bir sorunları olup olmadığını bize bildiren bir uygulama var artık. Beta sürümünde olduğu henüz indiremesek de ismini verelim: Tably.

Peki bu ilginç uygulama nasıl çalışıyor? Önce patili dostumuzun fotoğrafını çekip Tably’e yüklüyorsun. Tably de kedinin beden dilini okuyarak mutlu olup olmadığını sana söylüyor. Hatta bazen veteriner hekim ziyaretine ihtiyacınız olduğunu bile belirtiyor uygulama. Yani yapman gerekenler pratikte bu kadar basit!

Uygulamayı deneyen kediseverlerden biri, başına gelenleri şöyle aktarıyor: “Yıllardır kedi ebeveynliği yapıyorum ama demek ki insan gözü birçok şeyi kaçırıyor. Kedimin fotoğraflarını çekip Tably’e yükledim ve Tably veteriner hekim ziyareti tavsiyesi verdi. Halbuki dostum gelip güzel güzel mırlıyordu, keyfi yerinde gibiydi. Ertesi gün veteriner hekime gittiğimizde kedimde FIV olduğunu öğrendim ve şok oldum. Bunu asla tahmin etmezdim.”

“YAPAY ZEKA ANCAK YARDIMCIMIZ OLABİLİR”

kedi yüzü

Elbette Tably’nin göreceği en önemli görev, veteriner hekimlere ve kedi ebeveynlerine yardımcı olmak. Veteriner hekimlerin yerini almak değil. Sonuçta hastalığın teşhisini yapay zeka koyamaz. Burada canlı muayene oldukça önemli. Nitekim uygulamayı geliştiren Miche Priest, “Bu uygulamayı geliştirmemizin tek sebebi kedilerin acılarını saklama konusundaki başarıları. Yapay zeka bu açıdan ancak yardımcımız olabilir, asıl pay her daim ebeveynlerde ve veterinerlerde. Eğer kedi dostunuz birkaç kere ‘mutsuz’ çıkarsa veteriner hekime danışmayı düşünmelisiniz. “ dedi.

Yapay zeka tüm patili dostlarımızın vücut dilini okuyacak kadar gelişmedi henüz. Mesela İran kedileri, scottish foldlar ve sfenksler uygulamayı kullanamıyor. Uygulama muhtemelen beta sürümünü geçip veritabanını genişlettikten sonra bu kedi türlerini de bünyesine dahil edecektir.

Madem öyle, sana şu soruyu soralım: Bu uygulamaya gözün kapalı güvenir miydin? Bizim düşüncemize göre uygulamanın illa ki faydası dokunur. Sonuçta en kötü “gereksiz” bir veteriner hekim ziyaretinde bulunursun. Tabii öyle bir şey varsa…

Bu uygulama vücut dilini deşifre ediyor tamam ama kediler tek iletişim kanalı vücut dilleri değil. Hepimiz biliyoruz ki dostlarımız miyavlayarak da bize bir sürü şey anlatıyorlar. Neyse ki miyavlamaları deşifre eden bir uygulama da var: MeowTalk! Bu benzersiz uygulamayı ele aldığımız yazımıza buradan ulaşabilirsin.

Paylaşan heymypet