Hamsterlar Neden Kafeslerinin Demirini Kemirir?

Bazen bi bakmışsın hamsterın kafesinin demirini kemiriyor. Peki tamam da hamsterlar bu garip davranışta neden bulunur? Bu sorunun yanıtı yazımızda, okuman yeterli!

hamsterlar neden kafeslerinin demirini

Öncelikle şu konuya bir netlik getirelim: bu dostlarımızın türünün kemirgen olmasının bir nedeni var. Yani zaten bir şeyleri kemirmeyi seviyorlar. Ancak kafes demirini kemirmeleri pek sağlıklı değil. Sonuçta demirden bahsediyoruz, türlü türlü kazalar yaşanabilir. Bu yüzden bu davranışı önlemen şart. Önce hamsterlar neden kafeslerinin demirini kemirir bunu netleştireceğiz. Sonra da bunu önlemek için neler yapabiliriz onlara bakacağız. Hazırsan başlayalım!

HAMSTERLAR NEDEN KAFESİNİN DEMİRİNİ KEMİRİR?

Bunun birkaç sebebi var:

 • Dişlerini törpüleme ihtiyaçları. Evet bizim dişlerimiz ömür boyu uzamıyor. Ancak hamsterların dişleri hayatları boyunca ufak ufak uzamaya devam eder. Onlar da bu dişleri törpülemek ister haliyle. Hele ki yedikleri yemeklerde dişlerini istedikleri kadar aktif kullanamıyorlarsa. Bu yüzden dostuna kemirmeye uygun oyuncaklar bulsan fena olmaz!
 • Can sıkıntısı. Eğer kemirgen dostunun canı kafesinde sıkılıyorsa bu sıkıntıyı demirleri çiğnerek ifade edebilir. Hamsterlar bedensel ve zihinsel olarak aktif olmayı seven hayvanlar. Hal böyleyken küçük bir kafeste vakit geçirdiklerinde bunalırlar. Çözüm: Birlikte geçirdiğiniz zamanı artırmak ve daha fazla oyuncak.
 • Stres. Hamsterlar stres altında olduklarında da demirleri kemirebilirler. Mesela hamstera derinden ilgi besleyen ufak bir çocuk hamsterı strese sokabilir. Bu da muhtemelen hamsterın kafesini kemirmesiyle sonuçlanacak…

PEKİ DOSTUNUN DEMİRİ KEMİRMESİ NEDEN SORUN YARATIR?

Aslında durum şu şekilde:

  • Olası diş sorunları. Hamster dostun kafesi kemirirken dişine zarar verebilir. Bu da hem dostunun canının yanmasına hem de çeşitli enfeksiyonlara davet çıkarır. Üstelik dostunun diş eti de zarar görebilir. Böylesi bir durumda veteriner hekim ziyareti şart haline gelir.
  • Zehirlenme tehlikesi. En kalitelisini alsan bile bazı kafeslerin demirleri dostumuzu zehirleyebilir. Bundan ötürü metal ve boyalı kafeslere dikkat.
  • Stres ve can sıkıntısı. Bu hisler dostlarımızın sağlığı için zararlı. Gerek bedensel, gerekse zihinsel olarak hem de.
  • Kaçma ihtimali. Dostun kafesi kemirdi, kemirdi, kemirdi ve deldi! Sonra da meşhur bir dizi var “prison break” diye, aynı o şekilde kafesinden kaçtı gitti. Bu onun için büyük bir sorun çünkü kafesin dışında başına her şey gelebilir.

DEMİRLERİ KEMİRMEYİ ÖNLEME YÖNTEMLERİ 

Aslında yazının içerisinde biraz değindik ama yine de toplamış olalım. Hamsterlar neden kafeslerinin demirini kemirir bunu öğrendik artık. O yüzden çözüm üretmek de epey kolaylaştı.

İlk olarak dostuna kemireceği farklı oyuncaklar veya eşyalar sun. Tahta oyuncaklar bunun için bire bir. Sonra da eğer yoksa dostuna egzersiz tekeri alsan iyi olur. Son olarak, dostunun kafesini büyültmeyi düşünebilirsin. Daha fazla alan, daha az stresli bir hamster anlamına gelir.

Sık sık adı geçti, olmazsa olmaz hamster kafesi aksesurlarına da bir göz atmaya ne dersin? Yazımıza buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet