Kedilerde Diş Fırçalama Nasıl Yapılmalı?

En sevdiğin tüylü dostunun diş bakımını düzenli yapıyor musun? Kedilerde diş fırçalama nasıl yapılır? Kedimin dişini nasıl fırçalarım? Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar bu yazıda.

kedilerde diş

Kedilerde diş bakımı sanıldığından çok daha büyük önem taşır. Evinizi bir kediyle paylaşıyorsan, onu doğru mamayla beslediğinden, doğru kumu kullandığından emin olmaya çalışırsın. Ancak en az bunlar kadar tüylü dostunun sağlığını etkileyen bir faktör vardır ki: diş bakımı!

Uzmanlar kedilerin diş bakımıyla yeterli oranda ilgilenilmemesinin büyük bir hata olduğu görüşünde. Pek çok veterinere göre, kedinin ağzı, sağlığına ve rahatlığına açılan kapıdır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, kedilerin dişlerinde de plak birikir. Bakteriler dişlerden farklı organlara göç edebilirler. Böylece diş çürüklerine, diş eti iltihabına, diş apselerine ve hatta böbrek ve kalp enfeksiyonlarına yol açabilen tartar haline gelir.

Neyse ki, hastalıktan ve pahalı veteriner faturalarından kaçınmak için kedinin dişlerinin bakımına yönelik atabileceğin adımlar var. Düzenli ve günlük diş fırçalama, kedinin ağzındaki bakterileri azaltmaya yardımcı olmanın altın anahtarı. Düzenli veteriner muayenelerinin yanı sıra evde bakım, kedinin ağız sağlığında büyük bir fark yaratır. Tahmin edebileceğin gibi, kıpır kıpır bir kedinin dişlerini fırçalamak tam olarak kolay bir iş değil. Bu yüzden kedinin ağzını temiz ve sağlıklı tutmak için bazı tüyolara ihtiyaç var.

 

KEDİLER İÇİN PARMAK DİŞ FIRÇASI KULLAN!

Parmağa geçirilen bu minik fırçalar gerçekten yüzyılın ihtiyacı olabilir! Düşünsene elinde tuttuğun yabancı bir cismi yaramaz kedinin ağzına sokmaya ve bununla kalmayıp hareket ettirmeye çalıştığını… Bildiğimiz  tarzdaki diş fırçalarını bu tüylü şirin yaratıklarda kullanmaya imkan yok. Bunun yerine işaret parmağına bu minik mucizeyi geçiriyorsun ve kullanıyorsun. Zaten oyun oynamak için parmağını ısırmaya bayıldığı muhtemel dostun da hiç zorluk çıkarmıyor! Herkes mutlu…

kedilerde diş

 

KEDİLERE ÖZEL DİŞ MACUNU KULLAN!

Kedinin dişi fırçalanırken insanlar için hatta çocuklar için üretilen diş macunlarını kullanmamanı öneririz. Çünkü insanlar için üretilen diş macunlarında yer alan florür, kedilerde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden kediler için özel hazırlanan florürsüz diş macunları tercih etmeye dikkat et. Bu tip ürünler, kedilerin daha çok hoşlarına gitmesi ve daha az rahatsızlık duymaları için tavuk, dana ya da balık gibi çeşitli aromalar içerir.

 

KEDİNİN KENDİNİ RAHAT HİSSETMESİ ÖNEMLİ

Ne yaparsan yap, kedinin seninle yapmayı sevdiği favori aktivitenin bu olmayacağı kesin. O yüzden mutlaka gerilecektir. Fırçalama işlemine başlamadan önce onu bolca okşayarak, en sevdiği oyuncağıyla oynatarak biraz gevşetmen önemli. Birlikte en sevdiği köşeye yerleşin. Kendini rahat hissettiğinden emin ol. Bir sonraki sefer daha istekli olması için her fırçalama etkinliği sonrası ufacık miktarda ödül maması verebilirsin.

Paylaşan heymypet