Olmazsa Olmaz Hamster Kafesi Aksesuarları

Tatlı bir hamster’la hayatını paylaşmayı planlayan herkesin düşünmesi gereken ilk nokta kafestir. “Hamster kafesi nasıl olmalı? Hamster kafesinde nasıl aksesuarlar bulunmalı?” gibi soruların cevapları, küçük dostunun sağlığını ve mutluluğunu etkileyeceğinden bu noktaları düşünmeden hamster sahiplenmeye kalkışmamalısın. İşte bu yolculukta işine yarayacak birkaç temel ipucu…

HAMSTER KAFESİ AKSESUARLARI

Hamster kafesi aksesuarları konusunda detaya inmeden önce kafesle başlayalım… Hamster kafesini henüz almadıysan, kaliteli bir ürün tercih etmeye çalış. Sağlam bir hamster kafesi hem daha uzun süre dayanır hem de daha kolay temizlenir. Üstelik sağlam bir kafesten hamster’ının kaçma ihtimali çok düşüktür.

Hamsterler ufak hayvanlar olsalar da kendi boylarına göre oldukça büyük kafeslere ihtiyaç duyuyorlar. Ufak bir kafes daha ucuz olsa da uzun vadede hamster’ının ve senin üzülmene yol açabilir.

Hamster kafesinin tabanı nemi absorbe edecek ve kokuyu önleyecek bir maddeyle kaplanmalı. Bu madde aynı zamanda hamster’ın kazma ve gömme içgüdülerine de uygun olmalı. Bu konuda ayrıntılı bilgi için buradaki yazımıza başvurabilirsin.

HAMSTER İÇİN MAMA VE SU KABI ÇOK ÖNEMLİ

Hamster’ın kafesinin içinde bulunması gereken en önemli aksesuarların başında su şişesi geliyor. Su kabının sağlam olması önemli. Hamster’lar ginepigler ve tavşanlar kadar suya ihtiyaç duymadıkları için küçük boy 150-200 mililitre civarında su alan bir şişe yeterli. Daha büyük şişeler ise sık sık doldurma gerektirmediği için daha pratik oluyor.

Çok su içmeyen hamster için ufak bir su şişesi yeterli.
Çok su içmeyen hamster için ufak bir su şişesi yeterli.

Su şişesinin yanında mama kabı da önemli elbette. Hamster’lar genel olarak kuru mama ve samanla besleniyor. Mama kabı için bu mamalara uygun, dayanıklı, kolay devrilmeyecek bir model seçmelisin. Hatta hamster’ın zıplayıp içine giremeyeceği bir model seçersen mamaya mikrop bulaşmasını önlemiş olursun.

DİŞLERİNİ TÖRPÜLEMEK İÇİN SAMANA İHTİYACI VAR

Mama kabı demişken, elbette hamster’ın için mama da almalısın. Bu mamanın kaliteli olmasına ve hamster’lar için özel üretilmiş olmasına dikkat et. Özel mamalar küçük dostunun sağlığı için vitamin ve mineralleri dengelenmiş olarak hazırlanır.

İşte olmazsa olmaz hamster kafesi aksesuarları
İşte olmazsa olmaz hamster kafesi aksesuarları

Hamster’ına vermen gereken bir diğer şey de saman. Böylece kemirip sürekli büyüyen dişlerini kolayca törpüleyip küçültebilir. Hamster’ına saman vermezsen mama kabını, su şişesini veya kafesteki başka şeyleri kemirip zarar verebilir.

Elbette saman yerine hamster’ına çiğneme oyuncakları da alabilirsin. Bu oyuncakların bazıları vitamin takviyelidir ve hamster’ının beslenmesine de yardımcı olur.

HAMSTER KAFESİNİN EN ÖNEMLİ AKSESUARI: ÇARK

Ve tabii ki çark… Birçok hamster kafesi içinde çarkla birlikte geliyor ama yoksa da ayrı bir çark alıp bunu kafesin uygun bir yerine koymalısın. Çünkü hamster’ın bu oyuncağın içinde koşup yorulmaya bayılacak. Çark olmayan kafesler hamster’ların hem fiziksel hem de zihinsel sağlığını riske atabiliyor.

Çark hamster'ın hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı için çok önemli.
Çark hamster’ın hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı için çok önemli.

Hamster’lar çoğu zaman yalnız kalmak istiyorlar. Böyle durumlar için kafese bir de saklanma yeri eklemelisin. Bunun olmadığı durumlarda hamster strese giriyor ve mutsuz oluyor. Saklanma yerinin kemirilebilen materyalden yapılması ekstra avantaj elbette…

Hamster’lar doğada sık sık toprak banyosu yapıyorlar ama kafeste bu seçenek olmadığı için hamster’ın için bir banyo tozu almayı da ihmal etmemelisin. Bu toz sayesinde hamster’ın tüylerindeki idrardan ve yağlardan arınıp enfeksiyon riskinden kurtulabilir.

Paylaşan heymypet