Guinea Pig Şeftali Yer mi? Guinea Piglerin Yiyebileceği Meyveler

Guinea Pig’ine verebileceğin meyveler hangileridir? Guinea Pig şeftali yiyebilir mi? İşte Guinea Piglerin yiyebileceği meyveler…

guinea pig şeftali
Guinea pig şeftali yiyebilir mi? Hangi meyveleri yemelerinde bir sakına yoktur, bu yazımızda bunları ele acağız. Guinea pigler otçul kemirgenlerdir ve çeşitli saman, sebze ve meyvelere sadece ihtiyaç duyarlar. Üstelik bundan zevk alırlar. Diyetleri ağırlıklı olarak yeşil yapraklı sebzeler ve samandan oluşmalıdır.  Ancak şeftali gibi bazı meyveleri takviye için sunabilirsin.
Guinea pigin hangi meyveleri seveceğini ve hangilerinin güvenli olduğunu bilmek önemlidir. Bu sayede evcil hayvanının beslenmesinde çeşitlilik sağlayabilirsin.

Guinea Pig Şeftali Yiyebilir mi?

Cevap kısa ve net: Evet. Guinea Pigler şeftali yiyebilir. Ancak bu, sınırsız miktarda yiyebileceği anlamına gelmez. Eğer seviyorsa az miktarda şeftali yiyebilirler, ancak bunlar günlük alışkanlık haline gelmemeli. Ayrıca onu yemeye zorlamamalısın. Farklı şeftali çeşitleri sunarsan, muhtemelen birini diğerine tercih edecektir.

Şeftali Guinea Pigler İçin Güvenli mi?

Farklı şeftali türleri farklı seviyelerde vitamin ve mineral içerir, ancak genel olarak hepsi güvenlidir. Tüm şeftalilerin oksalat (oksalik asit) oranı oldukça düşüktür. Su oranları ve doğal şekerler ile asidite bakımından oldukça yüksektir. Şeftali, yüksek şeker ve asidite seviyesi nedeniyle kobayların günlük tüketmeleri için güvenli değildir. Haftada bir küçük bir şeftali parçası vermek tamam, ancak bundan daha sık tüketmek sağlık sorunlarına neden olacaktır. Guinea Pigine çok sık şeftali verirsen, ishal, ağız ve diş sorunları ve diğer tıbbi sorunlara davetiye çıkarırsın.

Gine piglerin şeftali tüketimini her hafta bir küçük şeftali diliminden fazla olmayacak şekilde sınırlandırmalısın. Daha küçük pigler için sadece birkaç ısırık yeterlidir. Ancak her zaman sadece bir şeftali sunmalısın. Çekirdeğini çıkarmayı kesinlikle unutma!

Şeftali C Vitamini İçerir mi?

Gine piglerin diyetlerinde ek C vitaminine ihtiyaçları vardır (günde 10-30 mg/kg). Bu nedenle bu vitaminin yüksek seviyelerine sahip yiyecekler onlara ödül olarak vermek için harikadır. Şeftali biraz C vitamini içerir. Ancak daha fazlasına sahip birçok meyve ve sebze vardır. Şeftali fincan başına yaklaşık 11 mg C vitamini içerirken, biber ve maydanoz fincan başına 100 mg’dan fazla C vitamini içerir. Çilek, fincan başına 100 mg’ın biraz altında C vitamini içerir.

Guinea Pigler  için Başka Hangi Meyveler Güvenlidir?

Saman ve yapraklı yeşil sebzeler gine pig diyetinin çoğunu oluşturmalıdır. Ancak şeftali dışında pek çok farklı türde meyve sunmak güvenlidir. Tüm meyveleri bir ödül olarak sunmalı ve diyetinin sadece yüzde 2’sini meyvelerden oluşturmalısın. Ara sıra güvenle verebileceğin bazı meyveleri aşağıda sıraladık.

Elmalar (kabuğu olmadan)
Muz
Böğürtlenler
Yaban mersini
Yaban mersini
kavun kavun
Kızılcık
Bektaşi üzümü
Greyfurt
Üzüm (kırmızı ve yeşil)
Guava
Tatlı ve sulu kavun
Kivi
Karadut
Mango
Dut
Portakallar
Çarkıfelek
Ananas
Erik
Dikenli incir
Ahududu
Yıldız meyvesi
Çilek
Mandalina
Domates
Karpuz

Gine pigin için meyve sağlıklı bir seçim olsa bile verdiğin miktarı ve sıklığı sınırlamak, hastalıkları önler. Çok az miktarda meyve ile başla ve daha fazlasını vermeyi planlamadan önce biraz bekle. Sindirim sisteminin meyve ve şekere nasıl tepki verdiğini gör ve sonra yavaş yavaş artır. Eğer iştahında ve enerjisinde ya da ishalinde azalma gibi herhangi bir değişiklik fark edersen, meyveyi vermeyi bırak. Hemen veterinerle iletişime geç.

Paylaşan heymypet